Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-05

Ewidencja księgowa rezerw na należności oraz należności nieściągalnych

Ewidencja księgowa rezerw na należności oraz należności nieściągalnych

Małgorzata Wrońska

Jednostki gospodarcze w trakcie prowadzenia działalności dokonują wielu transakcji sprzedaży wyrobów, towarów oraz usług na rzecz kontrahentów. Znaczna część transakcji sprzedaży określona jest w ten sposób, że płatność za sprzedane wyroby, towary oraz usługi jest odroczona (czyli że płatność dokonywana jest przez kontrahenta po pewnym czasie od dokonania transakcji). Taki sposób dokonywania sprzedaży skutkuje powstawaniem należności od kontrahentów u jednostek będących sprzedawcami wyrobów, towarów oraz usług.

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, że posiadana przez jednostkę należność może nie być przez nią ściągnięta (należność wątpliwa) bądź też staje się pewne, że danej należności nie uda się już jednostce odzyskać (należność nieściągalna).

Zadaniem ksiąg rachunkowych prowadzonych przez jednostkę gospodarczą oraz sporządzanych na ich podstawie sprawozdań finansowych jest przekazywanie rzetelnie i jasno informacji na temat sytuacji majątkowej i finansowej, wyniku finansowego oraz rentowności danej jednostki. W związku z tym, w przypadku pojawienia się informacji o tym, że niektóre należności jednostki stały się należnościami wątpliwymi bądź też należnościami nieściągalnymi, powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym tejże jednostki. W przypadku nieuwzględnienia tego faktu księgi rachunkowe jednostki gospodarczej przedstawiają zbyt optymistyczny obraz tejże jednostki, gdyż nie uwzględniają one ewentualnych strat mogących powstać wskutek wątpliwych bądź nieściągalnych należności.

Przeciwdziałaniu tego typu zjawiskom służy zasada ostrożności.

Zasada ta zakłada pesymistyczny punkt widzenia przy wycenie każdej kategorii majątkowej i wynikowej w księgach rachunkowych, a co za tym idzie, w sprawozdaniach finansowych jednostki gospodarczej. Można stwierdzić, że zasada ostrożności polega generalnie na:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00