Artykuł
Jak uzyskać ulgę?
Jak uzyskać ulgę?
Andrzej Radzisław, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje trzy rodzaje ulg w spłacie zaległych składek na ubezpieczenia: umorzenie należności, rozłożenie ich na raty i odroczenie terminu płatności składek. Uzyskanie ulgi uzależnione jest od spełnienia określonych przepisami prawa przesłanek i decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.), która nakłada na każdego z płatników obowiązek terminowego opłacania składek na ubezpieczenia.
Zgodnie z art. 47 powołanej ustawy płatnicy składek opłacający składki wyłącznie za siebie mają termin płatności do 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze do 5 dnia następnego miesiąca, natomiast pozostali płatnicy do 15 dnia następnego miesiąca. Zdarza się, że płatnicy składek z powodu braku środków finansowych nie dotrzymują powyższych terminów. Gdy płatnik w terminie ustawowym nie opłaci należnych składek albo opłaci składki w terminie, ale w wysokości niższej niż należna, wówczas na jego koncie powstanie zaległość, od której naliczane są odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonej w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).
Jeżeli płatnik opłaca składki po terminie, obowiązany jest samodzielnie naliczyć i opłacić, wraz z należnością główną, odsetki za zwłokę. W sytuacji gdy składki wraz z odsetkami nie zostaną opłacone lub opłacone będą w zaniżonej wysokości, wówczas będą ściągnięte w trybie postępowania egzekucyjnego, co spowoduje dodatkowe koszty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right