Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-08-01

Jak interpretować bilans?

Jak interpretować bilans?

Sławomir Horszczak

Zapewne każdy menedżer miał w swoim ręku bilans. Nie każdy jednak potrafił go przeczytać i zinterpretować zawarte tam dane liczbowe. Wcale nie trzeba być księgowym, żeby wydobyć z bilansu informacje o stanie majątkowym i finansowym spółki oraz o ewentualnych zagrożeniach czyhających na spółkę. Zarządzanie firmą w gospodarce rynkowej wymaga już dzisiaj wiedzy bardzo wszechstronnej, zarówno tej z zakresu zarządzania ludźmi i organizacją, jak i umiejętnego wykorzystywania danych dostarczanych przez księgowość.

Trudno jest menedżerowi samodzielnie uczyć się księgowości i sprawozdawczości z podręczników do nauki księgowania. Spróbujemy w jak najprostszy sposób omówić zawartość bilansu i przekazać, jakiego rodzaju informacji dostarcza menedżerowi bilans, na ile potrzebny jest w jego pracy. Nie zapominajmy też, że porównań między firmami dokonuje się właśnie na podstawie ich sprawozdań finansowych, w skład których wchodzi też bilans. Ważna jest więc umiejętność czytania nie tylko swojego bilansu, bilansu konkurentów, ale i kontrahentów, z którymi przeprowadzane są istotne transakcje.

Postaramy się nie wchodzić w tajniki księgowe samego procesu tworzenia bilansu, który przecież ma swoje odbicie w kontach księgowych. Nie będziemy również omawiać tu żadnych wskaźników wykorzystywanych w analizach sprawozdań finansowych, w tym i w analizie bilansu. Samo liczenie tych wskaźników nie jest żadną trudnością, trudniejsza jest ich interpretacja, a tę można opanować dopiero po znajomości tego, czym tak naprawdę są i co wyrażają cyfry zawarte w sprawozdaniach finansowych. Trudno jest podać optymalny poziom poszczególnych pozycji bilansowych. Pokażemy Czytelnikowi, jak sprawdzić, czy zawarte w bilansie cyfry są korzystne czy niekorzystne z punktu widzenia oceny sytuacji finansowej i majątkowej. Rozpocznijmy więc tę nietypową naukę od tego, co ciekawego ma w sobie bilans.

Dlaczego dwie strony w bilansie?

Aby firma mogła prowadzić jakąkolwiek działalność, musi posiadać majątek. W zależności od charakteru tej działalności albo będą to w większości maszyny produkcyjne, hale, magazyny, albo będą to grunty, środki transportu, a także niezbędne zapasy itp. Majątek składa się więc i ze środków rzeczowych, i ze środków pieniężnych, stanowiąc jedną stronę bilansu, zwaną aktywami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00