Artykuł
Skutki podatkowe łączenia spółek kapitałowych
Podatek dochodowy od osób prawnych
Skutki podatkowe łączenia spółek kapitałowych
Paweł Szymanek, Kancelaria Adwokacka Pociej, Dubois i Wspólnicy
W wyniku łączenia spółek kapitałowych dochodzi nie tylko do połączenia majątku spółek, ale również do przejęcia praw i obowiązków podatkowych. Od tej generalnej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa wynikające z poszczególnych przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 492 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037) połączenie spółek może być dokonane:
1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
2) przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Kodeks spółek handlowych przewiduje więc możliwość połączenia się spółek w dwojaki sposób: albo przez utworzenie nowej spółki w miejsce dotychczasowych, albo przez dokonanie inkorporacji jednej spółki przez drugą.
Sukcesja prawnopodatkowa
Zagadnienia sukcesji prawnopodatkowej zawarte są w rozdziale 14 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.). Sukcesja prawna w dziedzinie opodatkowania występuje w dwóch zasadniczych postaciach przejmowania podatkowych praw i obowiązków w przypadku przekształcania lub połączenia osób prawnych (a także komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych) oraz przejmowania przez spadkobierców przewidzianych w prawie podatkowym majątkowych praw i obowiązków podatnika (jak również płatnika i inkasenta) związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych, kiedy to następca prawny wchodzi w więzi prawne swego poprzednika jako dłużnika podatkowego. W tym opracowaniu zagadnienia sukcesji prawnopodatkowej zostaną ograniczone tylko do aspektów prawnych związanych z przejściem praw i obowiązków w wyniku połączenia się spółek prawa handlowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right