Artykuł
Dokumentowanie i ewidencjonowanie kosztów
Dokumentowanie i ewidencjonowanie kosztów
Podatkowa księga przychodów i rozchodów powinna zapewniać możliwość ustalenia dochodu lub straty, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku. Dlatego ważne jest odpowiednie dokumentowanie i ewidencjonowanie w niej wydatków ponoszonych przez podatnika.
Ewidencjonowanie kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinno być dokonywane zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) i rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222) oraz objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Zapisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów dokonuje się, zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w kolumnach od 10 do 14. W kolumnach od 1 do 6 dokonuje się zapisów dotyczących opisu kosztów (wydatków). Kolumn 35 księgi nie wypełnia się jednak przy dokonywaniu zapisów w księdze, wynikających z prowadzonych przez podatnika: ewidencji sprzedaży, ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych, ewidencji pożyczek i zastawionych rzeczy oraz ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right