Artykuł
Urlopy pracownicze
Urlopy pracownicze
Janina Suzdorf, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, zobowiązując jednocześnie pracodawcę do udzielenia urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony zgodnie z planem urlopów, ustalonym przez pracodawcę i uzgodnionym z zakładową organizacją związkową, uwzględniającym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy oraz wnioski pracowników. Udzielając urlopu wypoczynkowego należy pamiętać, że na uprawnienia urlopowe pracownika może mieć wpływ urlop bezpłatny.
Planowanie urlopów wypoczynkowych
Realizacja ustawowych uprawnień pracowniczych związanych z urlopem wypoczynkowym i jednocześnie zapewnienie normalnego funkcjonowania zakładu pracy wymuszają planowanie urlopów, czyli ustalenie harmonogramu ich wykorzystywania przez pracowników w sposób możliwie godzący interesy samych uprawnionych z potrzebami organizacyjnymi pracodawcy.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy obowiązek sporządzenia planu urlopów spoczywa na pracodawcy, niezależnie od liczebności załogi, a także od tego, czy u danego pracodawcy działają związki zawodowe. Plan urlopów sporządza się dla wszystkich pracowników, niezależnie od wymiaru czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, a także niezależnie od systemów i rozkładów czasu pracy, którymi są objęci.
Podstawą do sporządzenia planu urlopów są wnioski zainteresowanych pracowników obejmujące przewidywane terminy wykorzystywania przez nich urlopu wypoczynkowego należnego w danym roku kalendarzowym. Pracodawca opracowuje plan urlopów biorąc pod uwagę wnioski pracowników, a także konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w prowadzonym przez siebie zakładzie pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right