Artykuł
Pułapki obowiązkowego OC pojazdów
Pułapki obowiązkowego OC pojazdów
Marcin Z. Broda ekspert ubezpieczeniowy
Ubezpieczenia komunikacyjne OC są najpopularniejszymi, ale też i najtrudniejszymi ubezpieczeniami w Polsce. Przynoszą majątkowym zakładom ubezpieczeń ponad 60 proc. składek.
Ubezpieczenia komunikacyjne wymagają od towarzystw dobrego przygotowania technicznego, aktuarialnego, by proponowane klientom stawki nie były w krótszym czy też dłuższym czasie dla zakładu nieopłacalne. Dalej stawiają na system dystrybucyjny, który ma potencjalnego klienta jak najlepiej obsłużyć, unikając przy tym częstych w naszym kraju prób wyłudzeń. I wreszcie ubezpieczenia komunikacyjne jeśli mają być prowadzone dobrze wymagają doskonałego systemu likwidacji szkód, bo właśnie tu najczęściej wychodzą spory i problemy z ubezpieczonymi.
Z drugiej jednak strony komunikacja to oczywiście nie tylko problemy towarzystw. To przede wszystkim problemy klientów, którzy najpierw szukają rzetelnego i taniego ubezpieczyciela, a później zbyt często pomocy w czasie likwidacji szkody.
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
Ubezpieczenia komunikacyjne to przede wszystkim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (popularnie: OC pojazdów lub OC komunikacyjne) i ubezpieczenie pojazdów od uszkodzeń i kradzieży (popularnie: autocasco lub po prostu AC). Warunki OC pojazdów są ustalone przez rozporządzenie Ministra Finansów z 24 marca 2000 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz.U. Nr 26, poz. 310 z późn.zm.). Z kolei warunki AC to własna propozycja każdego zakładu ubezpieczeń, co powoduje, że ich zakres może się bardzo różnić w zależności od wybranego towarzystwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right