Artykuł
Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Andrzej Radzisław
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Nie wszyscy pracodawcy w rozumieniu kodeksu pracy są pracodawcami w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności.
Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zobowiązani są w terminach opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do odprowadzania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Płatnicy składek, na których ciąży obowiązek naliczania składek na Fundusz Pracy, zostali wymienieni w ustawie z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 z późn.zm.). Natomiast obowiązek opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynika z ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 1995 r. Nr 87, poz. 435 z późn.zm.).
Składka na Fundusz Pracy
Zgodnie z art. 53 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu obowiązkowe składki na Fundusz Pracy ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.), wynoszących, w przeliczeniu na miesiąc, co najmniej najniższe wynagrodzenie, opłacają:
1) pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby:
a) pozostające w stosunku pracy lub pozostające w stosunku służby,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right