Artykuł
Jak obliczyć emeryturę lub rentę od nowej kwoty bazowej
Jak obliczyć emeryturę lub rentę od nowej kwoty bazowej
Katarzyna Nowak
Organy rentowe ZUS nie mają obowiązku wskazywania zainteresowanemu najkorzystniejszego wariantu przy dokumentowaniu zarobków.
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje kilka możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury lub renty od nowej kwoty bazowej. Podstawa wymiaru emerytury lub renty, a co za tym idzie także i wysokość tych świadczeń, podlegają obliczeniu przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej w przypadkach wskazanych w art. 110 ustawy emerytalnej.
Wniosek o przeliczenie
Przed zaprezentowaniem tych zasad warto wspomnieć, że przeliczenie świadczeń następuje zawsze na wniosek emeryta lub rencisty. We wniosku tym świadczeniobiorca powinien dokładnie wskazać żądanie, z jakim występuje, oraz przedłożyć wymagane dokumenty. W przypadku wniosku o ponowne ustalenie podstawy wymiaru należy przedłożyć zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7), wystawione przez pracodawcę lub jego następcę prawnego. Zaświadczenie to wystawiane jest w oparciu o posiadaną dokumentację płacową, a w przypadku gdy dokumentacja ta uległa zniszczeniu na podstawie dokumentacji zastępczej z akt osobowych pracownika. Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia jest także legitymacja ubezpieczeniowa, zawierająca odpowiednie wpisy o wysokości wynagrodzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right