Wniosek o odroczenie terminu na przekazanie ewidencji JPK_V7M/JPK_V7K
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2020 poz. 1325).

Wypełnij
W zależności od tego, jaka jest przyczyna nieprzesłania pliku JPK_V7M/JPK_V7K w terminie podatnik może wnieść pismo, które wyeliminuje karalność czynu. W sytuacji gdy:
- Już przed terminem ostatecznym wie, że nie zdąży złożyć pliku (z ważnych przyczyn leżących po stronie podatnika lub ze względu na ważny interes publiczny), złożyć powinien wniosek o odroczenie terminu na przekazanie ewidencji JPK_V7M/JPK_V7K,
- Nie dopełnił terminu na złożenie JPK_V7M/JPK_V7K, wnieść powinien wniosek o niepodleganie karze.
Przyczyna nieterminowości może leżeć po stronie podatnika, jak również po stronie zewnętrznej, szczególnie W przypadku, gdyby organ skarbowy nie zaakceptował ww. wniosków, podatnik ma możliwość – już w trakcie postępowania wszczętego w sprawie – wnieść dodatkowo pismo o odstąpienie od podlegania karze. Taki wniosek winien zostać rozpatrzony pozytywnie, gdy stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu nie jest znaczny oraz w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, biorąc pod uwagę charakter i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu tego wykroczenia. Zakładając, że złożenie JPK_V7M/JPK_V7K nastąpiło w niedługim czasie po terminie oraz nie spowodowało jakiegokolwiek uszczuplenia (np. podatnik złożył deklarację VAT i zapłacił podatek), wniosek powinien zostać zaakceptowany.