Umowa sprzedaży przyczepy samochodowej
Umowa sprzedaży przyczepy samochodowejSprzedaż przyczepy powinna zostać stwierdzona pismem. W przypadku, gdy jej wartość rynkowa przekroczy 1000 zł w grę wchodzi zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że z tytułu tej transakcji sprzedawca lub nabywca powinien rozliczyć (jest opodatkowany) podatkiem VAT lub z tego podatku zwolniony. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi w takim przypadku 2% wartości rynkowej.
Umowa zakupu przyczepy zobowiązuje do zgłoszenia nabycia w urzędzie miasta - przerejestrowania przyczepy (lub jej zarejestrowania) oraz opłacania ubezpieczenia OC oraz spełnienia warunków homologacyjnych - wynikających z przeglądu technicznego. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. W ruchu drogowym uczestniczyć może wyłącznie przyczepa zaopatrzona w tablice rejestracyjne.
Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną.
W umowie można zastrzec, że dotychczasowe ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela lub że nabywca nie nabywa prawa do dotychczas zawartej umowy. Umowy OC zawarte od dnia 11 lutego 2012 r., w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego umowa ubezpieczenia mają taki skutek, że OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta (a więc trwa nadal, po zmianie właściciela auta), chyba że nowy posiadacz, wypowie ją na piśmie.