Wyrok NSA z dnia 10 marca 2025 r., sygn. I OSK 1296/24
Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wyklucza równoczesne pobieranie renty. Tylko zawieszenie jej wypłaty pozwala na przyznanie świadczenia opiekuńczego.
Teza AI
Istota problemu
Głównym problemem prawnym w rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego była kwestia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby pobierającej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Skarżący twierdził, że odmowa przyznania świadczenia była niezasadna, mimo że pobiera rentę, gdyż świadczenie pielęgnacyjne powinno być przyznane w sytuacji sprawowania opieki nad niepełnosprawną osobą.
Rozstrzygnięcie
Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną, uznał, że według obowiązujących przepisów art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego jest wyłączone, jeśli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty. Mimo stwierdzonego przez Trybunał Konstytucyjny częściowego braku konstytucyjności omawianego przepisu, sąd podkreślił, że do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego konieczne jest zawieszenie wypłaty renty. Skarżący nie wykazał zamiaru zawieszenia jej wypłaty, co stanowiło przeszkodę w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. akt II SA/Ke 58/24 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 16 listopada 2023 r., nr SKO.PS-80/6550/3788/2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.