Poradnia rachunkowa
- Jak zaklasyfikować grunt kupiony pod inwestycję deweloperską?
Pytanie: Klient w marcu 2024 r. kupił grunt z zamiarem wybudowania na nim nieruchomości i potem ich sprzedaży. Czy jest to towar, czy środek trwały? Jak zadekretować taką fakturę?
Odpowiedź:
Grunt należy ująć jako towar.
Uzasadnienie:
Podpowiedzi w zakresie sposobu ujęcia gruntu przez podmiot prowadzący działalność deweloperską zawiera KSR 8 „Działalność deweloperska”. Kluczowe jest to, jakie jest przeznaczenie gruntu na dzień jego nabycia oraz w jakim czasie deweloper zamierza rozpocząć prace budowlane na nabytej nieruchomości. KSR nr 8 wskazuje, iż w zależności od okoliczności nabyty przez dewelopera grunt może być zakwalifikowany jako towar, środek trwały lub inwestycja. Taka klasyfikacja obowiązuje do dnia rozpoczęcia przedsięwzięcia deweloperskiego. W ten sam sposób deweloper klasyfikuje grunt jak i prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym jest lub będzie posadowiony przedmiot przedsięwzięcia deweloperskiego – zależnie od stanu faktycznego w momencie nabycia. Jest on klasyfikowany i wykazywany w bilansie jako:
- towar – jeśli deweloper zakupił grunt lub prawo wieczystego użytkowania dla realizacji ściśle określonego przedsięwzięcia deweloperskiego (taka klasyfikacja będzie prawidłowa nawet wtedy, gdy rozpoczęcie prac zostało opóźnione np. ze względów finansowych lub prawnych),
- inwestycja w nieruchomości – jeśli deweloper zakupił grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu bez zamiaru realizacji ściśle określonego przedsięwzięcia deweloperskiego,
- środek trwały – jeśli grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu miały pierwotnie być wykorzystywane na własne potrzeby dewelopera.
Ważne: Grunt ujęty jako towar wykazuje się w cenie nabycia, z tym że do czasu rozpoczęcia przedsięwzięcia deweloperskiego cena ta jest powiększana o koszty związane z przystosowaniem gruntu do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, takie jak np. koszty odrolnienia, rekultywacji terenu, karczowania, rozbiórki zbędnych zabudowań, uzbrojenia terenu itd. Jest to zgodne z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.).