Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.112.2025.1.WS
Możliwość opodatkowania działalności podatkiem liniowym - indywidualna praktyka lekarska.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 4 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 12 grudnia 2019 r. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pani indywidualną praktykę lekarską (kod PKD 86.21.Z – Praktyka lekarska ogólna). Jest Pani również zatrudniona na czas określony od grudnia 2021 r. do kwietnia 2025 r. na podstawie umowy o pracę jako lekarz rezydent w Szpitalu (…).
Realizuje Pani w tej jednostce szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie (...). Celem szkolenia specjalizacyjnego jest przygotowanie samodzielnego (...) posiadającego nowoczesną wiedzę oraz praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia prawidłowej podstawowej oraz specjalistycznej opieki profilaktycznej i leczniczej w zakresie (...). W szczególności szkolenie ma na celu nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych pozwalających na:
1)nabycie wiedzy medycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie technik operacyjnych i innych procedur diagnostyczno-leczniczych;
2)biegłe posługiwanie się wiedzą oraz nabytymi umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów diagnostycznych i leczniczych w zakresie (...), w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych;
3)umiejętność wyboru indywidualnej, odpowiedniej do sytuacji klinicznej metody postępowania diagnostycznego i medycznego;
4)zdobycie umiejętności właściwego traktowania pacjentki jako osoby, odpowiedniego sposobu komunikowania się z pacjentką i jej rodziną, przekazywania rzetelnej, wyważonej informacji medycznej oraz służenie wsparciem psychicznym;
5)zdobycie wiedzy na temat problemów bioetycznych i umiejętności jej zastosowania w praktyce;
6)nabycie nawyku stałego uzupełniania wiedzy i doskonalenia umiejętności zawodowych;
7)zdobycie umiejętności nawiązywania współpracy z lekarzami reprezentującymi inne dyscypliny medyczne oraz z członkami wielospecjalistycznych zespołów zajmujących się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem (...);
8)nabycie umiejętności rozwiązywania problemów organizacyjnych związanych ze szpitalną i ambulatoryjną opieką (...);
9)nabycie umiejętności oceny jakości usług medycznych leczniczych i profilaktycznych;
10)zdobycie wiedzy na temat zasad funkcjonowania i kierowania jednostkami administracyjnymi realizującymi usługi na rzecz (...) oraz zasad współpracy z innymi jednostkami;
11)zdobycie wiedzy w zakresie prowadzenia eksperymentu medycznego w (...).
Po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego, w bieżącym roku podatkowym, planuje Pani zawrzeć ze Szpitalem (…) umowę cywilnoprawną w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług jako lekarz specjalista (...).
Do tej pory rozliczała Pani podatek dochodowy według stawki 19% podatku liniowego w odniesieniu do przychodów osiąganych w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej i planuje Pani dalej rozliczać się w ten sposób. Powzięła Pani wątpliwości, czy w związku z planowanym po ukończeniu szkolenia zawarciem umowy cywilnoprawnej z byłym pracodawcą nie utraci Pani prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
W ramach działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, uzyskuje Pani przychody w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 EUR rocznie.
Umowa o pracę na czas określony jako lekarz rezydent została zawarta na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Z art. 160a tej ustawy wynikają dla lekarza rezydenta następujące obowiązki:
1)realizowania szkolenia specjalizacyjnego, w tym pełnienia dyżurów medycznych, zgodnie z programem specjalizacji,
2)utrzymywania stałej współpracy z kierownikiem specjalizacji;
3)udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pod nadzorem kierownika specjalizacji lub innego lekarza specjalisty właściwego ze względu na zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych do czasu wydania opinii przez kierownika specjalizacji o możliwości samodzielnego udzielania przez niego świadczeń zdrowotnych lub po zaliczeniu (…);
4)bieżącego wypełniania (…).
Zakres zadań realizowanych przez Panią w ramach umowy o pracę obejmuje przede wszystkim zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza specjalisty. Lekarz rezydent nie ponosi całkowitej odpowiedzialności za decyzje podejmowane pod nadzorem i z konsultacją lekarza specjalisty. Lekarz rezydent nie może samodzielnie wykonywać zabiegów operacyjnych, zawsze musi wykonywać je pod nadzorem lekarza specjalisty. Nie może samodzielnie decydować o rodzaju operacji ani jej zakresie. Nie może samodzielnie zebrać świadomej zgody od pacjenta na zabieg operacyjny lub inne leczenie inwazyjne – taką zgodę może skutecznie odebrać jedynie lekarz specjalista. Lekarz rezydent jest obowiązany w trakcie rezydentury wykonywać pracę według programu specjalizacji z (...). Sama umowa o pracę nie reguluje odpowiedzialności lekarza rezydenta, jednak w kwestii odpowiedzialności istotne jest, iż nad lekarzem rezydentem nadzór pełni kierownik specjalizacji, którym jest lekarz specjalista w danej dziedzinie.
W skład czynności wykonywanych przez Panią w przyszłości, na mocy planowanej umowy cywilnoprawnej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług jako lekarz specjalista (...), wejdą m.in.:
1)kwalifikowanie pacjentów do zabiegów operacyjnych i ich przeprowadzanie;
2)decydowanie o przyjęciu do szpitala, sposobie leczenia i terminie wypisu pacjentów;
3)decydowanie o czasie i sposobie (...);
4)ustalanie rozpoznania lekarskiego i rozpoznań różnicowych;
5)udzielanie porad (...);
6)udzielanie pomocy doraźnej w stanach naglących;
7)konsultacje w poradni specjalistycznej w ramach (…);
8)prowadzenie dokumentacji lekarskiej;
9)sprawowanie nadzoru nad innymi pracownikami, w tym nadzoru pracy lekarzy rezydentów;
10)doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności, między innymi przez uczestnictwo w podyplomowym kształceniu ustawicznym.
Pytanie
Czy w przypadku zawarcia po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego umowy cywilnoprawnej na świadczenie usług jako lekarz specjalista(...) z byłym pracodawcą (i świadczeniu takich usług) utraci Pani prawo do opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, w przypadku zawarcia po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego umowy cywilnoprawnej na świadczenie usług jako lekarz specjalista(...) z byłym pracodawcą (i świadczeniu takich usług) nie utraci Pani prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2024.226 z późn. zm.) – dalej ustawa o PIT, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, tj. opodatkowanie podatkiem liniowym.
Zgodnie z przepisem z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, który wybrał powyższy sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)(uchylony),
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w powyższy sposób i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej.
Należy zwrócić uwagę, że powyższa utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym występuje jedynie w sytuacji, w której wykonywane w ramach świadczonych usług czynności będą odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.
W tym miejscu należy wskazać, iż wyjaśnienie znaczenia sformułowania „odpowiadających czynnościom” stanowiło już niejednokrotnie przedmiot rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dla przykładu w wyroku z 20 lipca 2010 r., sygn. II FSK 516/09, Sąd wyjaśniając ww. pojęcie odwołał się do reguł wykładni językowej. W uzasadnieniu wskazał, iż: „(...) zwrot normatywny «odpowiadających czynnościom» (...) nie jest definiowany w omawianej ustawie podatkowej, jak również nie definiują go przepisy innych ustaw. W związku z tym dla jego zrozumienia należy posłużyć się regułami wykładni językowej, a konkretnie języka ogólnego polskiego i kontekstem tego zwrotu w zdaniu, które go zawiera.
„Odpowiadający” to przymiotnik odczasownikowy od czasownika odpowiadać. W języku polskim odpowiadać to m.in. być pod pewnym względem podobnym do czegoś, takim samym jak coś innego; być niesprzecznym, zgodnym z czymś: figury geometryczne, elementy dwu zbiorów odpowiadają sobie. Odpis, duplikat, kopia odpowiada dokładnie duplikatowi (Słownik współczesnego języka polskiego, Przegląd Readers Digest, Warszawa 1998, tom I, str. 658); być zgodnym z czymś, takim samym, jak coś innego (Wielki słownik języka polskiego, red. naukowa E. Polański, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2009, str. 550). Natomiast w wyroku z dnia 18 września 2018 r., sygn. II FSK 2416/16, Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że: zwrot „odpowiadający czynnościom” należy odnosić do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Mając na uwadze powyższe, przy dokonaniu interpretacji pojęcia „odpowiadający czynnościom”, należy, zgodnie z powołaną linią orzeczniczą, rozumieć wyłącznie czynności tożsame, czyli takie same.
Zatem jedynie w przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę jest tożsamy z usługami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej, można mówić o pozbawieniu podatnika prawa do skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.
W Pani ocenie, stanowiska lekarza rezydenta i lekarza specjalisty należy potraktować jako świadczenie usług w innym zakresie. Ze względu na specyfikę zawodu lekarza, zakres obowiązków lekarza rezydenta jest podobny do zakresu obowiązków lekarza specjalisty. Inny jest jednak charakter tych działań. Umowa rezydencka jest przede wszystkim umową szkoleniową, podczas której lekarz rezydent wykonuje pracę pod nadzorem lekarza specjalisty. Natomiast lekarz specjalista wykonuje obowiązki samodzielnie, a jego umowa nie ma charakteru szkoleniowego. Rezydent, w przeciwieństwie do lekarza specjalisty, nie może samodzielnie wykonywać zabiegów operacyjnych, decydować o rodzaju operacji ani jej zakresie. Należy podkreślić, że zakres zadań realizowanych w ramach umowy o pracę obejmuje przede wszystkim zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza specjalisty, natomiast w ramach umowy cywilnoprawnej będzie Pani świadczyć usługi w oparciu o posiadane kwalifikacje i nabyte uprawnienia.
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na istnienie utrwalonej linii interpretacyjnej, zgodnie z którą zawarcie umowy cywilnoprawnej na świadczenie usług jako lekarz specjalista przez lekarza związanego wcześniej z tym samym podmiotem umową o pracę jako lekarz rezydent nie stanowi przeszkody do wyboru przez niego opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (por. Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 kwietnia 2022 r. 0115-KDWT.4011.24.2022.2.KM), co stanowi dokładnie analogiczne zagadnienie prawne, ze względu na tożsame brzmienie wyłączenia z przepisu z art. 8 ust. 2 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2024.776 t.j. z dnia 2024.05.23 z późn. zm.) oraz z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT w zakresie świadczenia usług.
Tym samym, ze względu na to, że usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umowy o cywilnoprawnej jako lekarz specjalista nie będą odpowiadały czynnościom realizowanym na jego rzecz w ramach stosunku pracy, nie utraci Pani na skutek świadczenia takich usług prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Z opisu sprawy wynika, że jest Pani zatrudniona na czas określony od grudnia 2021 r. do kwietnia 2025 r. na podstawie umowy o pracę jako lekarz rezydent w Szpitalu. Realizuje Pani w tej jednostce szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie (...). Celem szkolenia specjalizacyjnego jest przygotowanie samodzielnego (...) posiadającego nowoczesną wiedzę oraz praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia prawidłowej podstawowej oraz specjalistycznej opieki profilaktycznej i leczniczej w zakresie (...). Lekarz rezydent nie ponosi całkowitej odpowiedzialności za decyzje podejmowane pod nadzorem i z konsultacją lekarza specjalisty. Lekarz rezydent nie może samodzielnie wykonywać zabiegów operacyjnych, zawsze musi wykonywać je pod nadzorem lekarza specjalisty. Nie może samodzielnie decydować o rodzaju operacji ani jej zakresie. Nie może samodzielnie zebrać świadomej zgody od pacjenta na zabieg operacyjny lub inne leczenie inwazyjne. Ponadto od 12 grudnia 2019 r. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pani indywidualną praktykę lekarską. Po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego planuje Pani zawrzeć ze Szpitalem umowę cywilnoprawną w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług jako lekarz specjalista (...). W skład czynności wykonywanych przez Panią wejdą m.in.:
1)kwalifikowanie pacjentów do zabiegów operacyjnych i ich przeprowadzanie;
2)decydowanie o przyjęciu do szpitala, sposobie leczenia i terminie wypisu pacjentów;
3)decydowanie o czasie i sposobie (...);
4)ustalanie rozpoznania lekarskiego i rozpoznań różnicowych;
5)udzielanie porad (...);
6)udzielanie pomocy doraźnej w stanach naglących;
7)konsultacje w poradni specjalistycznej w ramach (…);
8)prowadzenie dokumentacji lekarskiej;
9)sprawowanie nadzoru nad innymi pracownikami, w tym nadzoru pracy lekarzy rezydentów;
10) doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności, między innymi przez uczestnictwo w podyplomowym kształceniu ustawicznym.
Do tej pory rozliczała Pani podatek dochodowy według stawki 19% podatku liniowego w odniesieniu do przychodów osiąganych w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej i planuje Pani dalej rozliczać się w ten sposób.
Przechodząc do możliwości opodatkowania osiąganych przez Panią przychodów podatkiem liniowym, wskazuję, co następuje.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.
Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są:
·stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
·pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) (uchylony)
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zwracam jednak uwagę, że zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).
Z opisu sprawy wynika, że usługi, które będzie Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie będą tożsame z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę. Przede wszystkim umowa o pracę (umowa rezydencka) jest umową szkoleniową, zawartą w ściśle określonym celu, jakim jest wykształcenie lekarza rezydenta w danej specjalizacji, zgodnie z programem specjalizacyjnym. Lekarz rezydent w ramach zawartej umowy o pracę świadczy usługi w zakresie danej specjalizacji medycznej pod nadzorem i kierownictwem lekarza specjalisty. Natomiast zakres Pani obowiązków wykonywanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej ulegnie znacznemu poszerzeniu, a usługi świadczone na rzecz pracodawcy będą w pełni samodzielne, bez jakiegokolwiek nadzoru.
Zatem nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie:w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej na świadczenie usług jako lekarz specjalista położnictwa i ginekologii z byłym pracodawcą (i świadczeniu takich usług) nie utraci Pani prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do powołanej przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.
Ponadto wskazuję, że powołane we wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości kwestii poruszonych w tej interpretacji. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, stwierdzam, że tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w tym postępowaniu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.