Rozliczenie inwentaryzacji oraz zestawienie obrotów i sald – etapy przed zamknięciem ksiąg
Jednostka budżetowa zakończyła inwentaryzację za 2024 rok w wymaganym terminie, czyli do 15 stycznia 2025 r. Ujawniono jednak zarówno nadwyżki, jak i niedobory składników majątkowych. Kierownik jednostki zlecił głównemu księgowemu ich rozliczenie tak, aby dane w księgach rachunkowych były zgodne ze stanem rzeczywistym. Jednocześnie w jednostce trwają przygotowania do sporządzenia zestawienia obrotów i sald za 2024 rok. Jakie obowiązki ma jednostka w zakresie rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych przed zamknięciem ksiąg rachunkowych? Czy różnice inwentaryzacyjne można zaksięgować w 2025 roku, jeśli inwentaryzacja dotyczy 2024 roku? Do kiedy należy sporządzić zestawienie obrotów i sald za 2024 rok?
Nie później niż do 26 marca br. jednostki budżetowe muszą sporządzić zestawienie obrotów i sald. Zanim to nastąpi, konieczne jest rozliczenie różnic wynikających z przeprowadzonej inwentaryzacji. Wpływa to na poprawność ksiąg rachunkowych i rzetelność sprawozdania finansowego.
Ramka 1
Zadania na marzec
©℗
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny nie później niż do:
26 marca – wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych 2024 r. ujawnione różnice inwentaryzacyjne oraz sporządzić zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej,
31 marca – sporządzić zestawienie sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych, zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić roczne sprawozdanie finansowe za 2024 r.
Rozliczanie różnic inwentaryzacyjnych
Jednostki miały czas do 15 stycznia 2025 r. na zakończenie inwentaryzacji za 2024 r. Jej wyniki muszą być odpowiednio udokumentowane i powiązane z księgami rachunkowymi (art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości – dalej: u.r.). Różnice między stanem rzeczywistym a zapisami w księgach podlegają wyjaśnieniu i rozliczeniu w księgach tego roku obrotowego, w którym przeprowadzono inwentaryzację (art. 27 ust. 2 u.r.). Oznacza to, że różnice należy ująć w księgach 2024 r., gdyż wpływają one na wynik finansowy jednostki.