aktualności
Hipotetyczne odsetki to dobry sposób na obniżenie CIT
Aby rozliczyć je w kosztach, spółka nie musi ponosić żadnego wydatku, a środki pochodzące z wniesionej dopłaty lub z zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy mogą przez cały czas dla niej pracować. Trzeba jednak uważać na ograniczenia w korzystaniu z tej preferencji
Przygotowując zeznanie w CIT, część spółek może pochylić się nad kosztami uzyskania przychodu (KUP) z tytułu hipotetycznych odsetek. Instytucja nie jest nowa, bo art. 15cb ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1717; dalej: ustawa o CIT), w którym jest ona zapisana, obowiązuje od 2019 r. (pierwszy raz mógł zostać zastosowany w rozliczeniu rocznym za rok podatkowy 2020), ale cały czas potrafi zaskakiwać. W istocie bowiem nie jest typowe dla polskiego prawodawcy podatkowego działanie, w ramach którego daje koszty podatkowe „za nic”. A w przypadku hipotetycznych odsetek i KUP nimi powodowanych faktycznie tak jest.
Ważne!
W ramach mechanizmu hipotetycznych odsetek spółki mogą rozliczać koszty, nie ponosząc żadnego wydatku. Wystarczy bowiem, że nie oddadzą wypracowanego zysku właścicielom przez normatywnie określony czas lub ci ostatni wspomogą swoje spółki dopłatami.