Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2024 r., sygn. III SA/Wa 828/24
1. Użytemu przez ustawodawcę podatkowego sformułowaniu "dzień zbycia" w przepisie art. 24o ust. 1 u.p.d.o.p. nie sposób nadawać innego znaczenia niż identycznego jak w obrębie prawa prywatnego. Wobec tego moment ten powinien być wyznaczony poprzez wystąpienie skutku rozporządzającego umowy. Za takim wnioskiem przemawiają dyrektywy wykładni językowej wsparte wnioskami płynącymi z postulatów wykładni celowościowej oraz systemowej. Inny wynik wykładni prowadziłby do sprzeczności systemowej zarówno w kontekście systemu prawa jako całości, jak i w ujęciu odnoszącym się wyłącznie do norm regulujących podatki dochodowe.
2. Także istnienie domniemania racjonalnego ustawodawcy pozwala na przyjęcie, że sformułowanie "dzień zbycia" w rozumieniu art. 24u ust. 1 u.p.d.o.p. powinno być rozumiane jako zaistnienie skutku rozporządzającego czynności cywilnoprawnej. To właśnie w tym terminie na co najmniej 5 dni przed tym skutkiem, podatnik ma obowiązek złożenia oświadczenia, o którym mowa w powyższej regulacji. Termin ten może również zależeć od spełnienia warunku jakim może być dokonanie wpisu w rejestrze akcjonariuszy, o którym mowa w art. 328 (9) k.s.h.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Kaute, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran, sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2024 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.684.2023.3.SP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.