Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 stycznia 2025 r., sygn. III SA/Gd 569/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka /spr./, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Irena Wesołowska, , po rozpoznaniu w Wydziale III w trybie uproszczonym w dniu 21 stycznia 2025 r. sprawy ze skargi I. M. na postanowienie Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 29 sierpnia 2024 r., nr OPES.906.115.2024.MJ w przedmiocie zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni w dniu 9 marca 2024 r. wezwał I. M. (dalej jako strona, skarżąca) do stawienia się z dzieckiem K. M. w terminie 21 dni od otrzymania wezwania w celu wykonania brakujących obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce lub przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o stwierdzonych przeciwwskazaniach do szczepienia, bądź poinformowania o ich wykonaniu, w zakreślonym w terminie 21 dni.
W dniu 23 kwietnia 2024 r. Powiatowy Inspektor Sanitarny przesłał stronie upomnienie do niezwłocznego wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych oraz pouczenie o możliwości skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego w sytuacji dalszego uchylania się od obowiązku.
Wobec niezrealizowania przez stronę obowiązku szczepień ochronnych dziecka w dniu 21 maja 2024 r. Powiatowy Inspektor Sanitarny wystawił tytuł wykonawczy nr [...], którym nałożył na stronę obowiązek zaszczepienia dziecka przeciwko gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce w terminie 8 miesięcy od dnia doręczenia tytułu wykonawczego oraz wystąpił do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Postanowieniem z 6 czerwca 2024 r. Wojewoda Pomorski nałożył na stronę grzywnę w celu przymuszenia do poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Strona wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. Jako ich podstawę wskazała określenie obowiązku niezgodnie z treścią przepisu oraz brak wymagalności obowiązku szczepień. Wskazała, że zarówno zakreślony termin na wykonanie obowiązku, jak i sam obowiązek wykonania szczepień objętych tytułem wykonawczym nie wynikają z przepisów prawa. Zakreślony termin jest sprzeczny z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, zaś obowiązek ich wykonania wynika jedynie z Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanego w dzienniku urzędowym przez Ministra Zdrowia, który nie jest źródłem prawa. Nadto, zdaniem strony, nie jest możliwe wykonanie nałożonego obowiązku w terminie zakreślonym w tytule wykonawczym.