Sejm przyjął zmiany w zasadach opłacania składek na Fundusz Pracy
21 lutego 2025 r. Sejm uchwalił ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa przewiduje m.in. rozszerzenie kręgu podmiotów zobowiązanych do opłacania składek na Fundusz Pracy.
Zgodnie z przyjętą ustawą składki na FP trzeba będzie opłacać także za członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnionej funkcji oraz małżonka Prezydenta RP, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca, wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Dotychczas, mimo że podstawą wymiaru składek na FP są kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, członkowie rad nadzorczych, wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji, oraz małżonek Prezydenta RP, chociaż byli objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, nie podlegali obowiązkowi opłacania składek na FP.
Ponadto został rozszerzony krąg osób, które nie są zobowiązane do opłacania składek na FP, o osoby pobierające zasiłek lub inne świadczenie finansowane z Fundusz Pracy, pobierających stypendium słuchaczy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz osoby niepodejmujące zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające.
Natomiast z katalogu osób, za które pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne zobowiązani są opłacać składki na FP, usunięto m.in. osoby otrzymujące świadczenie górnicze lub górniczy zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie świadczenia górniczego, stypendium na przekwalifikowanie lub kontraktu szkoleniowego
Także osoby pobierające na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłek stały oraz osoby pobierające na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka zostały zwolnione z obowiązku opłacania za nie składek na FP.
art. 259 ust. 1 ustawy z 21 lutego 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia – ustawa oczekuje obecnie na rozpatrzenie przez Senat
Oprac. Małgorzata Kozłowska
radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych