Wyrok NSA z dnia 9 października 2024 r., sygn. II FSK 45/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia del. WSA Alicja Polańska, Protokolant asystent sędziego Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 870/21 w sprawie ze skargi C. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę w całości, 3) zasądza od C. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 45/22
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Spółki Akcyjnej C. z siedzibą w W. i uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca Spółka podała, że zawarła umowę z podmiotem niepowiązanym, zobowiązując się do sprzedaży 100% posiadanych akcji spółki zależnej. Akcje miały być sukcesywnie sprzedawane w pakietach, a ostateczna cena akcji została uzależniona od wyników finansowych spółki zależnej. W dążeniu do uzyskania jak najlepszych wyników sprzedaży tej spółki skarżąca zawarła z nią umowę o współpracy w zakresie sprzedaży i integracji kas fiskalnych, których skarżąca jest producentem, z terminalami płatniczymi, które spółka zależna wydzierżawia. W ramach tej współpracy skarżąca zobowiązała się do finansowania za pośrednictwem innej spółki zależnej działań marketingowo-promocyjnych. Zadała pytania: (1) czy koszty tych działań, nakierowanych na zwiększenie przychodów i zysków spółki zależnej, której akcje podlegają sprzedaży, stanowią dla skarżącej koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406, dalej: u.p.d.o.p.), (2) czy koszty te związane są z przychodami z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ust. 1 u.p.d.o.p. oraz (3) czy stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p. i są potrącalne w dacie osiągnięcia odpowiadających im przychodów – zajmując stanowisko, że wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów skarżącej z zysków kapitałowych, bezpośrednio związane z tymi przychodami.