Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2024 r., sygn. II SA/Wa 1014/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Asesor WSA Dorota Kozub-Marciniak (spr.), , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 grudnia 2024 r. sprawy ze skargi P.W. na postanowienie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z dnia [...] maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej na rzecz P.W. kwotę 16,30 zł (szesnaście złotych i trzydzieści groszy), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
P.W. (dalej, jako: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej (dalej, jako: DWOT lub organ) z dnia [...] maja 2023 r. Nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia wskazano, że w dniu 22 marca 2023 r. do DWOT wpłynęło pismo skarżącego, zatytułowane jako odwołanie w sprawie zwolnienia skarżącego z terytorialnej służby wojskowej rozkazem dziennym nr [...] z dnia [...] marca 2023 r. Dowódcy [...] Brygady Obrony Terytorialnej (dalej, jako: Dowódca [...]. [...]BOT).
Organ podniósł, że już na etapie wstępnej kontroli ww. pisma, złożonego tytułem środka zaskarżenia (zatytułowanego jako "odwołanie"), stwierdził, że odwołanie jest niedopuszczalne, gdyż brak jest substratu zaskarżenia – w sprawie nie doszło do wydania decyzji administracyjnej, a ponadto żaden przepis prawa nie przewiduje załatwienia tego typu spraw w drodze decyzji administracyjnej.
Dalej wyjaśniono, że na gruncie obowiązujących przepisów (art. 128 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz. U. z 2022 r. poz. 2305, dalej także jako: ustawa) żołnierza pełniącego służbę wojskową można zwolnić ze służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej oraz służby pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, w przypadku zaistnienia potrzeb Sił Zbrojnych. Stosownie do art. 128 ust. 4 ustawy żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej oraz służby w aktywnej rezerwie dowódca jednostki wojskowej przenosi do pasywnej rezerwy.