Po zasiłku opiekuńczym i urlopie wychowawczym okres zasiłkowy można liczyć na nowo
Nasz pracownik chorował przez 160 dni, po czym nie wrócił do pracy, ale od razu wystąpił o zasiłek opiekuńczy na chore dziecko. Następnie złożył wniosek o urlop wychowawczy. Okresy pobierania zasiłku opiekuńczego i urlopu wychowawczego łącznie trwały ponad 60 dni. Pracownik jest ponownie niezdolny do pracy. Czy powinniśmy otworzyć nowy okres zasiłkowy? Podejrzewamy, że pracownik do tego dążył.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim wyjaśnić, kiedy otwiera się nowy okres zasiłkowy dla ubezpieczonych pracowników.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Niemożność wykonywania pracy w rozumieniu przepisów zasiłkowych powstaje: