Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2024 r., sygn. II GSK 1605/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Mirosław Trzecki Protokolant asystent sędziego Jolanta Dominiak po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Fundacji H. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2022 r. sygn. akt VII SA/Wa 2433/21 w sprawie ze skargi Fundacji H. w W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie wpisu na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia od Fundacji H. w W. na rzecz Ministra Sprawiedliwości kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA", "Sąd pierwszej instancji") wyrokiem z 26 kwietnia 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 2433/21, oddalił skargę Fundacji H. w W. (dalej nazywanej: "skarżącą", "Fundacją") na decyzję Ministra Sprawiedliwości (dalej nazywanego: "Ministrem", "organem odwoławczym") z [...] września 2021 r. znak [...] w przedmiocie wpisu na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Pismem z [...] kwietnia 2021 r. Fundacja wystąpiła z wnioskiem do Wojewody [...] (dalej nazywanego: "Wojewodą") o wpis na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia na obszarze województwa [...] punktów w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Decyzją z [...] czerwca 2021 r. Wojewoda, działając na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 294 ze zm.; dalej nazywanej: "u.n.p.p." lub "ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej"), odmówił skarżącej wpisu na listę. W toku prowadzonego postępowania ocenił działalność Fundacji pod kątem przesłanek ustawowych oraz uznał, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdza, że Fundacja daje gwarancję należytego wykonania zadania w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że w przeszłości rezygnacje Fundacji z zawarcia umów dotyczących prowadzenia punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub odstąpienia od zawartych umów z powodu braku wykwalifikowanej kadry niezbędnej do świadczenia poradnictwa obywatelskiego uniemożliwiły powiatom realizację zadań nałożonych na nie przez ustawę. Istotne dla Wojewody były również zgłoszone przez powiaty nieprawidłowości dotyczące świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień.