Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. VII SA/Wa 2433/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Janeczko, Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), sędzia WSA Andrzej Siwek, Protokolant ref.staż. Edyta Cichecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2021 r. znak [...] w przedmiocie wpisu na listę organizacji pozarządowych oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] września 2021 r. znak [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, zwanej dalej "kpa"), w związku z art. 11d ust. 12 pkt 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 945), po rozpatrzeniu odwołania Fundacji [...], utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia[...] czerwca 2021 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wpisu Fundacji [...] na listę organizacji pozarządowych, uprawnionych do prowadzenia na obszarze województwa [...] punktów w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Minister wskazał, że Wojewoda [...] w decyzji z dnia [...] czerwca 2021 r. uznał, iż zebrany materiał dowodowy nie pozwala na potwierdzenie spełnienia przez wnioskodawcę przesłanek wskazanych w art. 11d ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy, tj. nie potwierdza, że Fundacja [...] daje gwarancję należytego wykonania zadania w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Uzasadniając decyzję Wojewoda wskazał, że w przeszłości rezygnacje Fundacji z zawarcia umów dotyczących prowadzenia punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub odstąpienia od zawartych umów z powodu braku wykwalifikowanej kadry niezbędnej do świadczenia poradnictwa obywatelskiego uniemożliwiły powiatom realizację zadań nałożonych na nie ustawą. Istotne dla Wojewody były również zgłoszone przez powiaty nieprawidłowości dotyczące świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień. W związku z powyższym Wojewoda uzasadnił swoją decyzję istnieniem dużego ryzyka, że w sytuacji wystąpienia w przyszłości pewnych komplikacji ze strony Fundacji w realizacji zadań nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nierzetelne działania Fundacji mogą się powtórzyć.