Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. VI SA/Wa 1443/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Honorata Łopianowska Sędziowie Sędzia WSA Urszula Wilk (spr.) Asesor WSA Iwona Kozłowska Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Dzięcioł po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2024 r. sprawy ze skargi E. [...] & [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. umarza postępowanie administracyjne.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] marca 2024 r. nr [...] Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 24, art. 109 oraz art. 102 ust. 7 w zw. z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 146 ze zm.; dalej: ustawa o świadczeniach) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.; dalej: k.p.a.) po rozpoznaniu sprawy z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. stwierdził, że A. S. (Uczestnik postępowania) podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia na rzecz płatnika składek E. Sp. z o.o. (Skarżąca) w okresie od [...] stycznia 2019 r. do [...] kwietnia 2019 r.
W obszernym uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Prezes NFZ przedstawił przebieg postępowania w sprawie, a także przywołał i omówił mające zastosowanie przepisy prawa. Stwierdził, że pismem z 16 maja 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Oddział w C. zwrócił się do Prezesa NFZ o rozpoznanie sprawy i wydanie decyzji dotyczącej objęcia Uczestnika ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu wykonania przez niego zawartej z Płatnikiem – Skarżącą umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Z danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz z informacji przekazanych przez ZUS wynika, że Uczestnik postępowania we wnioskowanym okresie posiadał inny tytuł do ubezpieczeń społecznych (umowa o pracę u innego płatnika składek). Z ustaleń i kopii przekazanych przez ZUS dokumentów (m.in. z dołączonego do umowy rachunku) oraz wyjaśnień zawartych w piśmie z 27 czerwca 2023 r. wynika, że ww. umowa była wykonywana w okresie od [...] stycznia 2019 r. do [...] kwietnia 2019 r. W komparycji (tj. nagłówku) umowy wskazano, iż "Zamawiający prowadzi niekliniczne, nieinterwencyjne badanie edukacyjno-obserwacyjne: nt. [...]" na zlecenie podmiotu trzeciego dalej "Badanie" (....)" oraz, że "(...) wykonawca jest lekarzem, który zgadza się przygotować raport na podstawie edukacji i obserwacji prowadzonych w ramach "Badania".