Czy oddelegowanego pracownika należy uwzględniać w ZUS IWA
PROBLEM
Nasz pracownik został oddelegowany do innej naszej spółki na okres od 1.04.2024 r. do 31.05.2024 r. W tym czasie w dokumentach rozliczeniowych za miesiące kwiecień i maj pracownik ten został ujęty w raporcie RSA z kodem 151. Czy należy go uwzględnić przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w formularzu ZUS IWA za 2024 r. (chodzi o miesiące kwiecień i maj)?
RADA
Oddelegowanego pracownika nie należy uwzględniać w ZUS IWA za miesiące kwiecień i maj, ponieważ pracownik ten w firmie, z której został oddelegowany, nie podlegał nawet przez jeden dzień w każdym z tych miesięcy ubezpieczeniu wypadkowemu.
UZASADNIENIE
Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku należy uwzględnić wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali przynajmniej jeden dzień ubezpieczeniu wypadkowemu. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w ciągu miesiąca, daną osobę uwzględnia się jako jednego ubezpieczonego. Tym samym niezależnie, ile umów zostało zawartych w danym miesiącu z tym samym ubezpieczonym, ubezpieczonego tego traktuje się jako jednego.
Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę osób, które:
- cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz
- za które, za dany miesiąc są rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (tj. w miesiącu, za który składany jest imienny raport miesięczny za daną osobę, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień, ale otrzymała świadczenia należne jeszcze za czas zatrudnienia),
- podlegają z danego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. zleceniobiorca, który w tym samym okresie z innym podmiotem pozostaje w stosunku pracy i otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie, z wykonywanej równocześnie umowy zlecenia obowiązkowo podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu,
- nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, np. student, który nie ukończył 26 lat, zatrudniony na podstawie umowy zlecenia.
W przypadku wskazanym w pytaniu oddelegowanego pracownika należy potraktować tak, jak pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym.
- art. 27-36 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 2189 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2024 r., poz. 1243)
- par. 1 i nast. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 740)
Emilia Derucka
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych