Raporty ESG to nowe wyzwanie dla firm i audytorów
Jadwiga Szabat: Raport niefinansowy będzie stanowił wyodrębnioną część sprawozdania z działalności. Dlatego na końcowym etapie prac to księgowi będą zapewne zaangażowani w jego przygotowanie
Jakie kluczowe zmiany w kontekście raportowania ESG wprowadziła ustawa z 6 grudnia 2024 r., która znowelizowała m.in. ustawę o rachunkowości?
Nowela ta wdraża dyrektywę unijną w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Wprowadza obowiązek raportowania informacji niefinansowych. W praktyce oznacza to, że duże jednostki, grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą musieli publikować szczegółowe dane dotyczące swojego wpływu na środowisko, kwestie społeczne i zarządcze.
Które firmy jako pierwsze zostaną objęte nowymi wymogami?
Obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwsze raporty zgodnie z nową dyrektywą CSRD będą sporządzane już za 2024 rok. Zgodnie z art. 14 ust. 5 pkt 6c ustawy z 6 grudnia 2024 r., sprawozdania zrównoważonego rozwoju za 2024 rok przygotują m.in. banki, ubezpieczyciele, emitenci papierów wartościowych notowanych w regulowanym obrocie oraz spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, które spełniają określone kryteria. Dotyczy to jednostek, które zatrudniają ponad 500 pracowników średniorocznie oraz przekraczają odpowiednie limity finansowe, takie jak suma aktywów wynosząca co najmniej 110 mln zł lub przychody netto 220 mln zł.
A potem jakie jednostki będą raportowały?
Zgodnie z planem, po 31 grudnia 2025 r. obowiązek raportowania będzie ciążył na jednostkach średnich będących emitentami papierów wartościowych na rynkach regulowanych oraz jednostkach małych, takich jak instytucje kredytowe. W kolejnych latach uproszczony zakres raportowania obejmie również małe i średnie przedsiębiorstwa niebędące emitentami, jeśli będą jednostkami zależnymi w grupach kapitałowych.