Rozliczenie wakacji składkowych za grudzień 2024 r. Co w przypadku odmowy?
Przedsiębiorcy korzystający z wakacji składkowych muszą pamiętać o obowiązku składania odpowiedniej dokumentacji rozliczeniowej za każdy miesiąc objęty zwolnieniem. Od 1 listopada 2024 roku obowiązują nowe kody ubezpieczeniowe, które należy uwzględnić przy sporządzaniu dokumentacji. W przypadku otrzymania decyzji odmownej z ZUS, przedsiębiorcy muszą uregulować składki w standardowym terminie - do 20 stycznia.
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.
Według danych z 10 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacenia składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień z terminem płatności do 20 stycznia.
ZUS uspokaja, że niektóre odmowy częściowego zwolnienia z opłacenia składek mogą mieć źródło w algorytmie systemu. W praktyce chodzi tu o takie decyzje, które przyznają zwolnienie z opłacenia składek obowiązkowych (na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe), a jednocześnie odmawiają zwolnienia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mimo podlegania temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku i miesiącu go poprzedzającym. W takiej sytuacji, gdy wnioskodawcy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w terminie, otrzymają zwolnienie w pełnej wysokości. W ramach autokontroli ZUS uwzględni zwolnienie z opłacenia tej składki, a płatnik zostanie o tym poinformowany - podkreśla rzecznik ZUS.
Jaką dokumentację składa przedsiębiorca za okres korzystania z wakacji składkowych
Za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem w postaci wakacji składkowych, przedsiębiorca nadal ma obowiązek przekazania dokumentów rozliczeniowych obejmujących:
- deklarację rozliczeniową,
- imienny raport miesięczny z informacją o składkach finansowanych przez budżet państwa za osobę opłacającą składki za siebie,
- imienny raport miesięczny z informacją o składkach finansowanych przez osobę opłacającą składki za siebie,
- w przypadku zgłaszania do ubezpieczeń innych ubezpieczonych ‒ imienne raporty za tych ubezpieczonych.
Od 1 listopada 2024 r. wraz z wejściem w życie nowego zwolnienia z opłacania składek ZUS w ramach wakacji składkowych zmieniły się kody ubezpieczeniowe dla przedsiębiorców uprawnionych do tej ulgi.
Przygotowując dokumentację rozliczeniową za grudzień 2024 r. należy użyć, w zależności od obowiązującej przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek, następujących kodów:
- 05 14 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zwolniona z opłacania składek, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
- 05 74 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zwolniona z opłacania składek, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
- 05 90 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu,
- 05 94 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zwolniona z opłacania składek, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu.
W przypadku niewywiązania się z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych (deklaracji i raportów) dokumenty te (z wyjątkiem imiennych raportów składanych za inne osoby zgłoszone do ubezpieczeń) zostaną sporządzone (lub skorygowane) przez ZUS. Utworzenie dokumentów może się wiązać również z ustaleniem minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla danej formy opodatkowania.
Co w razie odmowy?
Jeżeli ZUS nie przyzna przedsiębiorcy zwolnienia z opłacania składek za dany miesiąc, sporządzi on dokumenty rozliczeniowe według ogólnych zasad i opłaca należne składki. Nie zwalnia przedsiębiorcy z tego obowiązku złożenie odwołania od niekorzystnej decyzji ZUS. Dopiero w przypadku zmiany tej decyzji powstanie możliwość skorygowania dokumentów i odzyskania nadpłaconych składek.
W razie wydania decyzji odmownej przez ZUS, należne składki za grudzień płatnik powinien uregulować w standardowym terminie, czyli do 20. stycznia.
Źródło: ZUS
Oprac. Katarzyna Bogucka