aktualności
Dodatek dla asystenta rodziny wlicza się do podstawy zasiłku
Trzeba uwzględnić go za te miesiące w 2024 r., w których pracownik dodatku nie otrzymał, bo np. chorował. Konieczne będzie więc przeliczenie wysokości świadczeń za ubiegły rok
Dodatek ten został wypłacony na mocy uchwały Rady Ministrów nr 245 z 8 grudnia 2023 r., która ustanowiła rządowy program wspierania rodziny „Asystent rodziny w 2024 r.”. Jego celem jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również w zakresie poradnictwa dotyczącego:
- przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;
- wsparcia psychologicznego;
- pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych;
- dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej (art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”).
W ramach programu gminy otrzymały dofinansowanie:
- dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny w wysokości do 2400 zł (jest podzielone na 12 części odpowiadających miesiącom zatrudnienia, wynosi do 200 zł za każdy przepracowany miesiąc proporcjonalnie do wymiaru etatu);
- wynagrodzenia dla asystentów rodziny w wysokości nieprzekraczającej 30 proc. wynagrodzenia (wraz z pochodnymi) ponoszonego od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.
Dodatek do wynagrodzenia wypłacono wstecz za cały rok w grudniu 2024 r. Jest to nowy składnik wynagrodzenia dla pracowników gminy zatrudnionych jako asystenci rodziny. Zawsze w takich przypadkach pojawia się pytanie, czy i na jakich zasadach ten składnik uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków. Z prośbą o udzielenie odpowiedzi zwróciliśmy się do ZUS.
Składnik miesięczny
Z uchwały RM wynika, że dofinansowanie dodatku do wynagrodzenia za dany miesiąc może być przyznane asystentowi rodziny, który: