Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.822.2024.2.JS
Brak możliwości zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu przez rzeczoznawcę majątkowego kosztów poniesionych na zakup wodoodpornej kurtki puchowej, butów typu kalosze czy śniegowce, rękawic.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 listopada 2024 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego. W ramach prowadzonej działalności planuje Pani zakup odzieży ochronnej, tj. wodoodpornej kurtki puchowej, butów typu kalosze czy śniegowce, rękawic.
Odzież będzie wykorzystywana podczas wykonywania czynności związanych z wyceną nieruchomości a dokładnie podczas oględzin nieruchomości w warunkach zewnętrznych.
Oględziny nieruchomości obejmują między innymi następujące czynności:
·Zbadanie lokalizacji i bezpośredniego otoczenia nieruchomości,
·dokonanie pomiarów zewnętrznych budynku, ogrodzenia, innych obiektów budowlanych,
·wykonanie dokumentacji fotograficznej,
·ocena stanu technicznego obiektów budowlanych,
·badanie ukształtowania terenu i jego charakterystyki,
·badanie bezpośredniego otoczenia nieruchomości,
·oględziny drogi dojazdowej, w tym dostępu do drogi publicznej.
Czas oględzin różni się w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania nieruchomości i może zająć nawet kilka godzin. Oględziny odbywają się przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz, wiatr). Oględziny często dotyczą nieruchomości niezabudowanych, czy obiektów w trakcie budowy lub modernizacji, gdzie nie ma możliwości schronienia się przed niekorzystnymi warunkami.
W związku z powyższym, odzież musi zapewniać odpowiednią ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, powinna umożliwiać swobodę ruchów podczas wykonywania pomiarów i zdjęć, posiadać odpowiednie kieszenie na przybory pomiarowe i dokumenty, być odporna na częste użytkowanie w różnych warunkach terenowych. Konsekwencją braku odpowiedniej odzieży ochronnej może być dążenie do skrócenia czasu oględzin co może wpłynąć negatywnie na wykonane pomiary i sporządzaną dokumentację, a tym samym obniżyć jakość wyceny.
Konsekwencją jest także ryzyko zachorowania, co może doprowadzić do czasowego braku możliwości generowania przychodów.
Konsekwencją może być także konieczność przekładania terminów oględzin w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, co może prowadzić do utraty zleceń, a tym samym zmniejszenia przychodów.
Podsumowując, odpowiednie zabezpieczenie rzeczoznawcy majątkowego w odzież ochronną typu wodoodporna kurtka puchowa, kalosze, czy śniegowce, rękawice, pozwolą Pani na profesjonalne wykonanie czynności związanych z oględzinami nieruchomości w pogorszonych warunkach i trudnym terenie, zapewniając źródło przychodu.
Uzupełnienie okoliczności faktycznych sprawy:
Prowadzi Pani od lutego 2018 r. jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego.
Jako formę opodatkowania wybrała Pani zasady ogólne według skali podatkowej i prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W ramach prowadzonej działalności, na przełomie roku 2024/2025 planuje Pani zakup odzieży ochronnej, tj. wodoodpornej kurtki puchowej, kaloszy, śniegowców i rękawic.
Odzież zostanie zakupiona w sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego typu odzieży. Z uwagi na Pani niski wzrost (…) i niewielki rozmiar stopy (…), zakup odzieży posiadającej odpowiednie certyfikaty jest utrudniony – wielkości obuwia zaczynają się od rozmiaru (...) stąd rozważa Pani poszukiwania obuwia w sklepach sportowych i militarnych, które także specjalizują się w sprzedaży specjalistycznego asortymentu, przy czym nie zawsze posiadają odpowiednie certyfikaty. W zakresie wodoodpornej kurtki puchowej certyfikaty nie są wymagane.
Zakupiona odzież nie będzie wykorzystywana przez Panią prywatnie. Odzież będzie wykorzystywana wyłącznie podczas wykonywania przez Panią czynności związanych z wyceną nieruchomości, a dokładnie podczas oględzin nieruchomości w warunkach zewnętrznych. Oględziny nieruchomości obejmują między innymi następujące czynności:
·zbadanie lokalizacji i bezpośredniego otoczenia nieruchomości,
·dokonanie pomiarów zewnętrznych budynku, ogrodzenia, innych obiektów budowlanych,
·wykonanie dokumentacji fotograficznej,
·ocena stanu technicznego obiektów budowlanych,
·badanie ukształtowania terenu i jego charakterystyki,
·badanie bezpośredniego otoczenia nieruchomości,
·oględziny drogi dojazdowej, w tym dostępu do drogi publicznej.
Czas oględzin różni się w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania nieruchomości i może zająć nawet kilka godzin. Oględziny odbywają się przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz, wiatr). Oględziny często dotyczą nieruchomości niezabudowanych, czy obiektów w trakcie budowy lub modernizacji, gdzie nie ma możliwości schronienia się przed niekorzystnymi warunkami. W związku z powyższym, odzież musi zapewniać odpowiednią ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, powinna umożliwiać swobodę ruchów podczas wykonywania pomiarów i zdjęć, posiadać odpowiednie kieszenie na przybory pomiarowe i dokumenty, być odporna na częste użytkowanie w różnych warunkach terenowych. Konsekwencją braku odpowiedniej odzieży ochronnej może być dążenie do skrócenia czasu oględzin co może wpłynąć negatywnie na wykonane pomiary i sporządzaną dokumentację a tym samym obniżyć jakość wyceny. Konsekwencją jest także ryzyko zachorowania, co może doprowadzić do czasowego braku możliwości generowania przychodów. Konsekwencją może być także konieczność przekładania terminów oględzin w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, co może prowadzić do utraty zleceń, a tym samym zmniejszenia przychodów. Podsumowując, odpowiednie zabezpieczenie rzeczoznawcy majątkowego w odzież ochronną (wodoodporna kurtka puchowa, kalosze, śniegowce, rękawice) pozwoli Pani na profesjonalne wykonanie czynności związanych z oględzinami nieruchomości w pogorszonych warunkach i trudnym terenie, zapewniając źródło przychodu.
Ze względu na małą skalę działalności prowadzonej przez Panią (zadania wykonuje Pani osobiście, nikogo nie zatrudnia), zakupiona odzież nie będzie posiadała logo Pani firmy, gdyż aby zamówić produkt z logo, minimalna liczba wynosi co najmniej 10 sztuk, a w niektórych przypadkach nawet 50 sztuk odzieży (potrzebuje Pani jedną sztukę). Zamawianie większej liczby sztuk tylko po to, aby móc uzyskać ologowanie jest Pani zdaniem działaniem niegospodarnym. Od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności do chwili obecnej wykorzystywała Pani w realizacji zadań odzież prywatną, która sprawdza się dobrze w typowych warunkach atmosferycznych, jednakże jest niewystarczająca przy prowadzeniu działalności w pogorszonych warunkach pogodowych w utrudnionym terenie.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy koszt zakupu odzieży ochronnej w postaci: wodoodpornej kurtki puchowej, kaloszy, śniegowców i rękawic, wykorzystywanych przez Panią wyłącznie w działalności gospodarczej podczas czynności związanych z wyceną nieruchomości, tj. oględzinami nieruchomości w warunkach zewnętrznych, może zostać przez Panią zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Pani zdaniem, wydatek na zakup: wodoodpornej kurtki puchowej, kaloszy, śniegowców i rękawic, może stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (rzeczoznawca majątkowy), ponieważ:
1.Będzie ponoszony w celu zabezpieczenia źródła przychodów poprzez umożliwienie Pani wykonywania czynności zawodowych w różnych warunkach atmosferycznych i na różnym terenie, chroniąc jednocześnie przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych na zdrowie.
Wykonywanie zawodu rzeczoznawcy majątkowego każdorazowo wymaga przeprowadzenia wizji lokalnych i oględzin nieruchomości w warunkach zewnętrznych. Oględzin wymaga zarówno nieruchomość jak i bezpośrednie otoczenie, w tym dostęp do drogi publicznej, a także nieruchomości porównywalne, stanowiące podstawę wyceny. Oględziny odbywają się w terminach uzgodnionych ze stronami, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.
2.Ma bezpośredni związek z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością gospodarczą - odzież będzie wykorzystywana wyłącznie do prowadzenia czynności związanych z działalnością gospodarczą, tj. w trakcie oględzin nieruchomości.
3.Jest racjonalny i uzasadniony charakterem prowadzonej przez Panią działalności – wymóg przeprowadzenia oględzin nieruchomości wynika z § 3 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości (Dz. U. poz. 1832), gdzie zapisano, iż „Określanie wartości nieruchomości poprzedza się analizą rynku nieruchomości, w szczególności w zakresie uzyskiwanych cen, stawek czynszów oraz warunków zawarcia transakcji, a także oględzinami nieruchomości.”
4.Nie znajduje się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
5.Odzież ochronna (wodoodporna kurtka puchowa, kalosze, śniegowce, rękawice) jest niezbędna do prawidłowego wykonywania przez wnioskodawcę obowiązków zawodowych.
6.Wydatek zostanie udokumentowany fakturą wystawioną na firmę prowadzoną przez Panią.
7.Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał pozytywne interpretacje indywidualne w podobnych sprawach, np. 0115-KDIT3. 4011.226.2019.1.JŁ. Interpretacja dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież dla geodety prowadzącego działalność gospodarczą.
Biorąc powyższe pod uwagę, Pani zdaniem, wydatek na odzież zabezpieczającą przed warunkami zewnętrznymi pogodowymi (wodoodporna kurtka puchowa, kalosze, śniegowce, rękawice) w przypadku prowadzenia działalności rzeczoznawcy majątkowego, może stanowić koszt uzyskania przychodów w Pani działalności.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
W takim ujęciu kosztami tymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Podkreślam, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów nie tyle co z działalnością gospodarczą, ale przede wszystkim okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
W złożonej rzeczywistości życia gospodarczego istnieje obiektywna i zasadnicza trudność w precyzyjnym wyznaczeniu linii rozgraniczającej poszczególne przejawy aktywności gospodarczej, wykazywanej przez przedsiębiorców. Chodzi tu o ich podstawową działalność (produkcję, handel, usługi) i towarzyszące tej działalności przedsięwzięcia o charakterze marketingowym, promocyjnym, reklamowym, reprezentacyjnym - dotyczące sprzedaży towarów i usług oraz relacji z aktualnymi i potencjalnymi kontrahentami.
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego na wstępie przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
·pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
·nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
·być właściwie udokumentowany.
Dokonując powyższej kwalifikacji należy mieć na uwadze negatywny katalog kosztów zawarty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodówkosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Jednocześnie podkreślam, że nie każdy wydatek, choćby jego poniesienie – z punktu widzenia podatnika – posiadało racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie, może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi szereg wydatków, zarówno takich, których poniesienie w sposób bezpośredni związane jest z działaniami firmy (np. zakup towarów i usług mających na celu zabezpieczenie podstawowej działalności), jak również i takich, których cechy – po przedstawieniu odpowiedniej argumentacji – uzasadniałyby ich związek z potencjalnym uzyskaniem przychodów, utrzymaniem źródła przychodów, bądź jego zabezpieczeniem.
Jak wskazano w wyroku NSA z 16 października 2012 r., sygn. akt II FSK 430/11 oraz wyroku NSA z 17 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 3813/14, wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku.
Natomiast w wyroku WSA we Wrocławiu z 17 października 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 1291/13 wyjaśniono, że: Nie jest (…) wykluczone, że dany wydatek teoretycznie może się przyczynić do uzyskania przychodu, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodu. W praktyce występują bowiem sytuacje, w których podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które przeznaczone są na realizację ich potrzeb osobistych, a ich możność przyczynienia się do powstania przychodu jest czysto teoretyczna.
Kryterium celowości nie wyznacza w sposobu ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszy uzyskania przychodów, od tych które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy (patrz wyrok NSA z 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1859/15)
Podkreślam również, że aby wydatki mogły stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, muszą być poniesione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Oznacza to, że wydatki nie mogą mieć charakteru osobistego, bowiem wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. W konsekwencji wydatki ponoszone w celach prywatnych (osobistych) nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
W opisie sprawy wprost wskazała Pani, że prowadzi Pani działalność gospodarczą jako rzeczoznawca majątkowy. Zamierza Pani zakupić kurtkę wodoodporną puchową, kalosze, śniegowce i rękawice.
Wyjaśniła Pani, że odzież tę będzie Pani wykorzystywała podczas wykonywania czynności związanych z wyceną nieruchomości, a dokładniej podczas oględzin nieruchomości w warunkach zewnętrznych.
Podkreśliła Pani, że odpowiednie zabezpieczenie Pani jako rzeczoznawcy majątkowego w odzież ochronną (wodoodporna kurtka puchowa, kalosze, śniegowce, rękawice) pozwolą Pani na profesjonalne wykonanie czynności związanych z oględzinami nieruchomości w pogorszonych warunkach i trudnym terenie, zapewniając źródło przychodu.
Dodała Pani, że z uwagi na niski Pani wzrost (...) i niewielki rozmiar stopy (...), zakup odzieży posiadającej odpowiednie certyfikaty jest utrudniony – wielkości obuwia zaczynają się od rozmiaru (...) stąd rozważa Pani poszukiwania obuwia w sklepach sportowych i militarnych, które także specjalizują się w sprzedaży specjalistycznego asortymenty, przy czym nie zawsze posiadają odpowiednie certyfikaty. W zakresie wodoodpornej kurtki puchowej certyfikaty nie są wymagane.
Dodatkowo – co szczególnie istotne w niniejszej sprawie – zakupiona odzież nie będzie posiadała logo Pani działalności gospodarczej.
Pamiętać trzeba, że zakupy np. odzieży dla potrzeb wykonywanej działalności gospodarczej należy oceniać na tle przepisów prawa pracy lub innych przepisów branżowych. Generalnie - co należy podkreślić - zakupy tego rodzaju stanowią wydatki związane z faktem funkcjonowania osoby w życiu społecznym. Niezależnie bowiem od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, każda osoba musi nabywać i używać dostosowane do własnych wymagań np. odzież, obuwie, czy inne elementy garderoby. Co więcej elementy ubioru są dostosowane do panujących warunków pogodowych, czy pory roku.
Z tej też przyczyny zakup tych rzeczy stanowi co do zasady spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej.
Odstępstwa od tej zasady mogą wynikać np. z nałożonego na prowadzącego działalność gospodarczą prawnego obowiązku używania określonego rodzaju odzieży/garderoby, czy też obuwia, a rzeczy te utraciły charakter osobisty (np. z uwagi na dostosowanie tychże do pełnienia określonych funkcji bądź zawodów, czy np. poprzez trwałe opatrzenie zakupionych elementów odzieży i garderoby.
Tymczasem Pani wprost wskazała, że odzież oraz obuwie, o których mowa we wniosku nie będą opatrzone w logo Pani firmy.
Biorąc pod uwagę opis okoliczności faktycznych i Pani wyjaśnienia oraz przedstawioną uprzednio argumentację, tego typu wydatki noszą przede wszystkim znamiona wydatków o charakterze osobistym, a te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Czym innym bowiem jest zakup odzieży ochronnej, a czym innym zakup odzieży, która ma chronić ludzi od złych warunków atmosferycznych.
Zgodnie z definicjami zawartymi na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego:
Odzież ochronna - odzież stosowana w środowisku pracy, która okrywa lub zastępuje odzież osobistą i która została zaprojektowana w celu zapewnienia ochrony przed zagrożeniami. Nie zalicza się do niej odzieży stosowanej podczas prac, gdy występuje jedynie ryzyko intensywnego zabrudzenia lub kontaktu z substancjami, które nie są szkodliwe dla zdrowia.
Rękawica ochronna - ochrania rękę lub część ręki przed jednym lub wieloma zagrożeniami występującymi na stanowiskach pracy. Może ona dodatkowo ochraniać również przedramię i ramię.
Obuwie ochronne - obuwie charakteryzujące się parametrami ochronnymi, zapewniające ochronę użytkownika przed urazami, które mogą wystąpić podczas wypadku, wyposażone w podnoski zaprojektowane w celu zapewnienia ochrony przed uderzeniem z energią co najmniej do 100 j i ściskaniem z siłą co najmniej do 10 kn.
Pani w złożonym wniosku co prawda posługuje się pojęciem „odzieży ochronnej”, ale jednocześnie w uzupełnieniu wniosku wyjaśnia, że:
Z uwagi na niski Pani wzrost (...) i niewielki rozmiar stopy (...), zakup odzieży posiadającej odpowiednie certyfikaty jest utrudniony – wielkości obuwia zaczynają się od rozmiaru (...) stąd rozważa Pani poszukiwania obuwia w sklepach sportowych i militarnych, które także specjalizują się w sprzedaży specjalistycznego asortymenty, przy czym nie zawsze posiadają odpowiednie certyfikaty. W zakresie wodoodpornej kurtki puchowej certyfikaty nie są wymagane.
Z powyższych Pani wyjaśnień nie wynika, żeby wodoodporna kurtka puchowa, kalosze, śniegowce i rękawice, które planuje Pani zakupić wpisywały się w przytoczone powyżej definicje. Tym samym pod względem funkcjonalnym zakupione produkty nie będą odróżniały się od tych wykorzystywanych w codziennym użyciu.
Ponadto podkreślam, że niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, każda osoba musi nabywać i używać dostosowaną do własnych wymagań oraz warunków pogodowych odzież. Z tej też przyczyny zakupy tych rzeczy stanowią spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej.
Dlatego też wydatki opisane we wniosku wiążą się zatem z zaspokajaniem potrzeb osobistych, a w konsekwencji nie spełniają przesłanek do uznania ich za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wprawdzie wydatki te nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodu, jednakże nie stanowi to wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ich związek z możliwością osiągania przez Panią przychodów jest zbyt ogólny/abstrakcyjny/teoretyczny.
Tym samym stanowisko Pani zgodnie z którym:
wydatek na zakup: wodoodpornej kurtki puchowej, kaloszy, śniegowców i rękawic, może stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (rzeczoznawca majątkowy)
uznałem za nieprawidłowe.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do powołanej przez Panią interpretacji wyjaśniam, że dotyczy ona odmiennego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i nie ma bezpośredniego zastosowania w Pani sprawie. Co więcej dotyczy ona możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odzieży roboczej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
·Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.); (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).