Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 lutego 2024 r., sygn. II SA/Wa 1497/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Piotr Borowiecki (spr.), Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, , Protokolant starszy specjalista Aleksandra Weiher, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2024 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2023 r., nr [...], Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej także: "Prezes ZUS" lub "organ") - działając na podstawie przepisu art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz. 1051), po rozpatrzeniu wniosku K. M. (dalej także: "skarżąca" lub "strona skarżąca") z dnia [...] lutego 2023 r. - odmówił skarżącej przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Zaskarżona decyzja Prezesa ZUS została wydana w następującym stanie faktycznym.
W wyniku rozpatrzenia wniosku skarżącej K. M. z dnia [...] lutego 2023 r. o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - powołując się na art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym - decyzją z dnia [...] kwietnia 2023 r. odmówił przyznania stronie skarżącej wnioskowanego świadczenia.
W uzasadnieniu decyzji Prezes ZUS, powołując się na brzmienie przepisu art. 3 cyt. ustawy, zauważył na wstępie, że wszystkie wymienione w tym przepisie przesłanki, w tym warunek urodzenia i wychowania lub wychowania co najmniej czwórki dzieci przez matkę wnoszącą o przyznanie spornego świadczenia, powinny być spełnione łącznie, a niespełnienie którejkolwiek z nich wyklucza możliwość przyznania tego świadczenia.
Prezes ZUS wskazał, że zgodnie z ustawą o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, wychowanie oznacza sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i nad ich majątkiem.