Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 listopada 2024 r., sygn. II SA/Bk 573/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie asesor sądowy WSA Marta Joanna Czubkowska (spr.), sędzia WSA Marek Leszczyński, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 listopada 2024 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Suwałkach na uchwałę Rady Gminy Szypliszki z dnia 28 września 2023 r. nr XLII/305/2023 w przedmiocie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników oraz kandydatów na strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych gminy Szypliszki stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości
Uzasadnienie
Prokurator Rejonowy w Suwałkach zaskarżył w całości uchwałę nr XLlI/305/2023 Rady Gminy Szypliszki z 28 września 2023 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników oraz kandydatów na strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych gminy Szypliszki. Zaskarżonej uchwale zarzucił naruszenie art. 15 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, polegające na zaniechaniu realizacji kompetencji wynikającej z ww. delegacji ustawowej, poprzez brak wskazania w § 1 ust. 1 i 2 uchwały konkretnej kwoty pieniężnej stanowiącej wysokość ekwiwalentu pieniężnego, podczas gdy art. 15 ust. 2 wprost zobowiązuje do ustalenia takiej wysokości. Wskazując na to naruszenie Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w całości.
W uzasadnieniu wskazano, że w § 1 ust. 1 i 2 uchwały ustalono wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników OSP gminy Szypliszki za udział w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej lub ćwiczeniu w wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto (...), za 1 godzinę udziału a w ust. 2 ustalono, że wysokość ekwiwalentu za udział w szkoleniu dla strażaków ratowników oraz kandydatów na strażaka ratownika OSP gminy Szypliszki wynosi 50% stawki należnej za 1 godzinę udziału w akcji ratowniczej. Zdaniem Prokuratora uchwała w tym zakresie nie realizuje kompetencji wynikającej z delegacji ustawowej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy, poprzez brak uregulowania konkretnej kwoty stanowiącej wysokość ekwiwalentu pieniężnego. Prokurator wywiódł, że wysokość ekwiwalentu pieniężnego powinna polegać na wskazaniu konkretnej kwoty pieniężnej. Proste powołanie się na maksymalną, tj. 1/175 przeciętnego wynagrodzenia - (nieprzekraczalną) ułamkową wysokość ekwiwalentu, nie spełnia warunku z art. 15 ust. 2 ustawy. Dopiero wskazanie konkretnej stawki (kwoty) ekwiwalentu świadczy o realizacji kompetencji z art. 15 ust. 2 i rodzi skutek w zakresie określoności sytuacji prawnej adresata uchwały i skonkretyzowania uprawnień z tego tytułu (przy naliczaniu za każdą rozpoczętą godzinę), a dalej ewentualnych roszczeń o wypłatę - strażaków (czy też kandydatów) ratowników OSP. Poza tym określenie konkretnej kwoty ekwiwalentu pozwala na ocenę, czy dana stawka nie przekracza ustawowego progu 1/175 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto, obowiązującego przed dniem ustalenia ekwiwalentu pieniężnego. Naruszenie to, zdaniem Prokuratora, ma charakter naruszenia istotnego, bowiem nie doszło do zrealizowania normy kompetencyjnej.