Zasady rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem
Często pytają o nie dyrektorzy szkół publicznych. Być może dlatego, że odpowiedź nie zawsze łatwo odszukać w przepisach. Kwestie związane z zatrudnieniem i ze zwalnianiem nauczycieli są bowiem uregulowane w kodeksie pracy oraz w Karcie nauczyciela. Trzeba też sięgać do orzecznictwa. ©℗
O co pytają na szkoleniach
Orzeczenie o niezdolności do pracy
problem Jak powinien postąpić dyrektor szkoły w sytuacji, gdy lekarz przeprowadzający badania okresowe lub kontrolne wydał orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy przez nauczyciela mianowanego?
odpowiedź Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy – Karta nauczyciela (dalej: KN) dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem mianowanym, jeśli lekarz przeprowadzający badania okresowe lub kontrolne wydaje orzeczenie o jego niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Zatem wskazany przepis jednoznacznie wskazuje na obowiązek rozwiązania stosunku pracy. Dyrektor nie ma w tym zakresie żadnej swobody. Co więcej, do rozwiązania stosunku pracy na wskazanej podstawie dochodzi w ściśle określonym terminie. W myśl bowiem art. 23 ust. 2 pkt 2 KN „rozwiązanie stosunku pracy w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy następuje z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres jego czasowej niezdolności do pracy”.