Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.683.2024.2.NW
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności sprzedaży działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek nr (…).
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem (brak daty sporządzenia pisma – wpływ 26 listopada 2024 r.) oraz pismem (brak daty sporządzenia pisma – wpływ 3 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu (…) zakupiła Pani działkę nr (…) oraz działkę nr (…).
Zakup działek podyktowany był zamiarem pobudowania nowego siedliska i przeprowadzki w okolice stolicy. Jednak na ww. działkach nie zostały poczynione żadne inne inwestycje, a w międzyczasie zmieniły się Pani plany życiowe i podjęła Pani decyzję o sprzedaży przedmiotowych działek. Niestety przez dłuższy okres nikt nie był zainteresowany tak dużymi działkami.
W dniu (…) złożyła Pani wniosek do wójta gminy (…) o ustalenie warunków zabudowy i podział ww. działek. W dniu (…) wójt gminy (…) wydał decyzje o warunkach zabudowy, w których ustala się warunki zabudowy polegającej na budowie (…).
Następnie, w dniu (…) wójt gminy (…) wydał Decyzje nr (…) w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości dla działek nr (…). Na podzielonych działkach nie zostały poczynione żadne nakłady na ich uzbrojenie (prąd, gaz, woda, bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe) i nie zamierza Pani dokonywać jakichkolwiek czynności ani ponosić nakładów w celu podniesienia ich wartości. Po uzyskaniu interpretacji działki zostaną wystawione na sprzedaż poprzez ogłoszenie
Uzupełniła Pani opis sprawy poprzez wskazanie poniższych informacji:
Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.
Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich, żadnych innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.
Wystąpiła Pani do wójta gminy (…) o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek nr (…) w celu podziału na mniejsze działki pod zabudowę mieszkaniową.
Podziału dokonał uprawniony geodeta na Pani zlecenie.
Nie jest Pani rolnikiem ryczałtowym w myśl art. 2 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).
Nie prowadzi Pani gospodarstwa rolnego.
Na działkach będących przedmiotem sprzedaży nr (…) nie prowadzi Pani gospodarstwa rolnego, nie uzyskuje płodów rolnych (działki są nieużytkowane) oraz nie uzyskuje Pani z nich żadnego pożytku w ramach własnego gospodarstwa domowego.
Działek będących przedmiotem sprzedaży nr (…) nie wykorzystywała/nie wykorzystuje/nie będzie Pani wykorzystywała w całym okresie posiadania.
Działki nr (…) przed podziałem przez cały okres posiadania nie była wykorzystywana osobiście.
Działki zostaną wystawione na sprzedaż przez ogłoszenie w Internecie.
Dla sprzedawanych działek nr (…) nie będzie Pani zawierała umów przedwstępnych z przyszłym nabywcą.
Kupującemu/kupującym oraz osobom przez niego/nich wskazanych dla zawarcia umowy kupna sprzedaży działek nr (…) nie będzie Pani udzielała żadnych pełnomocnictw.
Nie posiada Pani innych działek na sprzedaż.
Nie dokonywała Pani wcześniej żadnej innej sprzedaży działek.
Działki będące przedmiotem zapytania nie były, nie są i nie będą udostępniane osobom trzecim na podstawie umów najmu, dzierżawy, użyczenia.
Pytanie
W związku z planowaną sprzedażą działek (…) zwraca się Pani z wnioskiem o ustalenie, czy sprzedaż działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, transakcje sprzedaży wydzielonych działek w warunkach opisywanych we wniosku pomimo, iż na dzień dzisiejszy są działkami budowlanym przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, albowiem nie jest Pani podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Nie prowadzi Pani żadnej działalności gospodarczej, nie zajmuje się handlem ziemią, ma Pani rozdzielność majątkową z mężem, a sprzedaż działek nie może zostać zakwalifikowana jako dokonana w ramach działalności gospodarczej, albowiem nie posiada Pani zamiaru dokonywania tych czynności (sprzedaży) w sposób ciągły i zarobkowy.
Podział działek i zmiana warunków zabudowy był podyktowany brakiem zainteresowania na pierwotnie niepodzielone działki, co zmusiło Panią do podziału działek, jak opisała Pani we wniosku, aby można było pozyskać środki ze sprzedaży. Pozyskane środki przeznaczy Pani na bieżące wydatki i dokształcanie syna.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Według art. 9 pkt 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że w dniu (…) zakupiła Pani działkę nr (…) oraz (…). Zakup działek podyktowany był zamiarem pobudowania nowego siedliska i przeprowadzki w okolice stolicy. Jednak na ww. działkach nie zostały poczynione żadne inne inwestycje, a w międzyczasie zmieniły się Pani plany życiowe i podjęła Pani decyzję o sprzedaży przedmiotowych działek. (…) złożyła Pani wniosek do wójta gminy o ustalenie warunków zabudowy i podział ww. działek. (…) wójt gminy wydał decyzje o warunkach zabudowy, w których ustala się warunki zabudowy polegającej na budowie (…). Następnie (…) wójt gminy wydał decyzje w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości dla działek nr (…). Na podzielonych działkach nie zostały poczynione żadne nakłady na ich uzbrojenie (prąd, gaz, woda, bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe), nie zamierza Pani dokonywać jakichkolwiek czynności ani ponosić nakładów w celu podniesienia ich wartości.
Ponadto wskazała Pani, że nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich, żadnych innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Wystąpiła Pani do wójta gminy o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek nr (…) w celu podziału na mniejsze działki pod zabudowę mieszkaniową. Podziału dokonał uprawniony geodeta na Pani zlecenie. Nie jest Pani rolnikiem ryczałtowym. Nie prowadzi Pani gospodarstwa rolnego. Na działkach nr (…) nie prowadzi Pani gospodarstwa rolnego, nie uzyskuje płodów rolnych (działki są nieużytkowane). Nie uzyskuje z nich Pani żadnego pożytku w ramach własnego gospodarstwa domowego. Działek o nr (…) nie wykorzystywała/nie wykorzystuje/nie będzie Pani wykorzystywała w całym okresie posiadania. Działki nr (…) przed podziałem przez cały okres posiadania nie były wykorzystywane osobiście. Działki zostaną wystawione na sprzedaż przez ogłoszenie w Internecie. Dla sprzedawanych działek nr (…) nie będzie Pani zawierała umów przedwstępnych z przyszłym nabywcą. Kupującemu/kupującym oraz osobą przez niego/nich wskazanych dla zawarcia umowy kupna sprzedaży działek nr (…) nie będzie Pani udzielała żadnych pełnomocnictw. Nie posiada Pani innych działek na sprzedaż. Nie dokonywała Pani wcześniej żadnej innej sprzedaży działek. Działki będące przedmiotem zapytania nie były, nie są i nie będą udostępniane osobom trzecim na podstawie umów najmu, dzierżawy, użyczenia.
Pani wątpliwości dotyczą ustalenia, czy sprzedaż ww. działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dostawa towarów (w tym udział w nieruchomości gruntowej) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.
Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był przedmiotem orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C‑181/10). TSUE orzekł w tej sprawie, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie nie jest decydująca. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania towaru (np. nieruchomości) dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika tego podatku. Tym samym, wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym również nieruchomości, jest ustalenie m.in. czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby osobiste, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.
Kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadne jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht, które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kwestii opodatkowania dostawy działek istotne jest, czy podejmuje/zamierza Pani podjąć aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkowałoby koniecznością uznania Pani za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 jednoznacznie wynika, że rozstrzygnięcie, czy podmiot w związku z realizacją określonej czynności występuje w charakterze podatnika, wymaga każdorazowo oceny okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.
Zatem, należy przeanalizować całokształt działań, jakie podjęła/podejmuje/podejmie Pani w odniesieniu do ww. działek przed ich dostawą i ustalić, czy w odniesieniu do tych czynności zostały spełnione przesłanki pozwalające na uznanie Pani za podatnika podatku od towarów i usług.
W niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując dostawy działek będących przedmiotem sprzedaży wystąpi Pani w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarcza stwierdzić jedynie dostawę towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. W niniejszej sprawie, brak jest takich przesłanek. Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego nie wynika bowiem taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Jedynymi aktywnościami, jakie podjęła Pani w związku z zamiarem sprzedaży nieruchomości, to wystąpienie do wójta gminy o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek nr (…) w celu podziału na mniejsze działki pod zabudowę mieszkaniową. Podziału dokonał uprawniony geodeta na Pani zlecenie. Podział działek i zmiana warunków zabudowy był podyktowany brakiem zainteresowania na pierwotnie niepodzielone działki, co zmusiło Panią do podziału działek. Ponadto działki zostaną wystawione na sprzedaż przez ogłoszenie w Internecie.
Podejmowane przez Panią działania, takie jak ww. podział działek, wystąpienie o ustalenie warunków zabudowy lub umieszczenie ogłoszenia w Internecie nie mają wpływu na uznanie Pani za podatnika podatku od towarów i usług, ponieważ stanowią jedynie racjonalny sposób zagospodarowania posiadanym mieniem i nie przekraczają granic zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Dokonując dostawy działek będzie Pani korzystać z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.
Zatem, nie będzie Pani działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a sprzedaż działek nie będzie posiadała cech czynności podlegających opodatkowaniu, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W związku z tym, planowana sprzedaż działek nr (…) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Tym samym, Pani stanowisko uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Pani ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).