Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.136.2024.3.PB
W zakresie opodatkowania środków pieniężnych zebranych w ramach zbiórki na portalu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania środków pieniężnych zebranych w ramach zbiórki na portalu (…). Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 19 listopada 2024 r. (wpływ 22 listopada 2024 r.) oraz pismem opatrzonym datą 26 sierpnia 2024 r. (wpływ 25 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Na portalu (…) została założona zbiórka pieniędzy na leczenie męża Wnioskodawczyni, który (…) 2024 r. uległ (…) tragicznemu w skutkach wypadkowi komunikacyjnemu. W stanie krytycznym, nieprzytomny z wieloma obrażeniami przetransportowany został do szpitala w (…), gdzie zespół lekarzy walczył o jego życie. Doszło do rozległych obrażeń całego ciała, a przede wszystkim (…). W dniu (…) został przetransportowany do Szpitala (…), gdzie przeszedł operację (…). Obecnie przebywa w szpitalu (…) na oddziale (…).
Zbiórkę założyła Wnioskodawczyni, która figuruje jako organizator zbiórki. W wyniku tych czynności konieczne było podanie konta, na które (…) będzie przelewało zgromadzone darowizny. Jako konto do przekazania środków zostałoby podane konto Wnioskodawczyni. Przepływ środków wyglądałby następująco: „ konto (…)”, „konto osoby Wnioskodawczyni”, „konto osoby obdarowanej, męża Wnioskodawczyni.”
Środki otrzymane w czasie zbiórki będą stanowiły dla męża Wnioskodawczyni darowiznę w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Mąż Wnioskodawczyni będzie osobą obdarowaną. Środki będą przekazywane najpierw na konto założone na portalu internetowym, następnie zostaną przekazane na konto organizatora zbiórki. Dopiero organizator zbiórki przekaże darowiznę Wnioskodawczyni, która następnie przekaże je osobie obdarowanej. Będzie to techniczny przepływ środków pieniężnych. Wnioskodawczyni wskazała także, że wpłaty dokonywane na konto (…) nie stanowią darowizny z poleceniem.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Obdarowanym będzie mąż Wnioskodawczyni, który (…) 2024 r. uległ (…) tragicznemu w skutkach wypadkowi komunikacyjnemu, uzyskana kwota zostanie przeznaczona na leczenie rehabilitacyjne męża Wnioskodawczyni.
Pytanie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy kwota otrzymana przez organizatora zbiórki jest wolna od opodatkowania, pomimo iż łącznie przekracza 5 733 zł?
Pani stanowisko w sprawie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Zdaniem Wnioskodawczyni, środki otrzymane w czasie zbiórki będą stanowiły dla męża Wnioskodawczyni darowiznę w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Mąż Wnioskodawczyni będzie osobą obdarowaną. Środki będą przekazywane najpierw na konto założone na portalu internetowym, następnie zostaną przekazane na konto Wnioskodawczyni, która następnie przekaże je osobie obdarowanej, czyli mężowi.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem" podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji darowizny, w związku z tym należy odwołać się do odpowiednich przepisów uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.
W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na portalu (…) założyła Pani zbiórkę pieniędzy (figuruje Pani jako organizator) na leczenie Pani męża, który (…) 2024 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Jako konto do przekazania środków zostałoby podane Pani konto. Środki otrzymane w czasie zbiórki będą stanowiły dla Pani męża darowiznę w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Pani mąż będzie osobą obdarowaną. Środki będą przekazywane najpierw na konto założone na portalu internetowym, następnie zostaną przekazane na konto organizatora zbiórki (Pani), a następnie Pani przekaże je osobie obdarowanej. Będzie to techniczny przepływ środków pieniężnych.
W związku z powyższym opisem, należy stwierdzić, że jako podmiot organizujący zbiórkę a nie jej beneficjent nie będzie Pani z tytułu opisanej sytuacji podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Zbiórka zorganizowana na rzecz Pani męża, w której jest Pani wyłącznie organizatorem, nie będzie rodziła dla Pani w ogóle skutków podatkowych w podatku od spadków i darowizn, gdyż jak wynika z opisu środki pieniężne nie są zbierane dla Pani. Celem wpłacających środki pieniężne w ramach zbiórki będzie obdarowanie Pani męża. Zebrane środki mają być przeznaczona na leczenie rehabilitacyjne Pani męża.
Skoro środki pieniężne – które zostaną przekazane na konto osoby obdarowanej (Pani męża) – nie zostaną nabyte przez Panią, to po Pani stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, ponieważ jak wynika z ww. art. 5 ww. ustawy – obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy.
W tym miejscu należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pani sytuacji, natomiast nie dotyczy opodatkowania Pani męża w związku ze zorganizowaną zbiórką. W celu uzyskania interpretacji dotyczącej męża winien on złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Jest to możliwerównież przez pełnomocnika męża posiadającego pełnomocnictwo do działania w jego imieniu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).