Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.259.2024.2.MG
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 15 listopada 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od 5 sierpnia 2020 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „..." w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o numerze identyfikacji podatkowej (NIP) .... Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest świadczenie usług związanych z wytwarzaniem oprogramowania na różne platformy (kwalifikowanego IP). Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1. oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od momentu zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej w 2020 r. oraz w 2021 r. rozliczał się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a w latach 2022 i 2023 ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych.
Od 2 sierpnia 2018 r. do kwietnia 2021 r., przy czym od 5 sierpnia 2020 roku jako przedsiębiorca pod ww. firmą, świadczył Pan usługi głównie dla Spółki .... z siedzibą w ..., która jest pośrednikiem gromadzącym zarówno podmioty wykonujące usługi programistycznie, jak i klientów indywidualnych. W ramach umowy o współpracę, przenosił Pan całość praw autorskich do tworzonych programów na klientów. Oświadcza Pan, że usługi dla spółki wykonywane były na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiadał Pan stałej placówki na terenie .... Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych objęte było wynagrodzeniem określonym w umowie za wykonanie usług. Uzyskiwał Pan więc dochód z przenoszenia autorskich praw majątkowych na rzecz Spółki. Na wytwarzane przez Pana programy nie były udzielane licencje.
Od 26 kwietnia 2021 r. do chwili obecnej świadczy Pan usługi głównie dla Spółki I z siedzibą w ..., która tworzy kilka produktów wokół cyfrowego wydawnictwa treści (książki, audiobooki, video). Spółka jest pośrednikiem zrzeszającym twórców i umożliwiającym im publikowanie swoich utworów w aplikacji oraz czytelników, którzy za pomocą jej produktów mogą korzystać z tych utworów. Oświadcza Pan, że usługi dla Spółki wykonuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiada Pan stałej placówki na terenie .... W ramach umowy, przenosi Pan całość praw autorskich do tworzonych programów na Spółkę. Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych objęte jest wynagrodzeniem określonym w umowie za wykonanie usług. Uzyskuje Pan dochód z przenoszenia autorskich praw majątkowych na rzecz Spółki. Na wytwarzane przez Pana programy nie są udzielane licencje.
Świadczenie przez Pana usług wcześniej dla Spółki ... oraz obecnie dla Spółki I polegało i polega na tworzeniu przede wszystkim aplikacji webowych, tj. działających bezpośrednio w przeglądarce, aplikacji mobilnych na systemy (...) oraz stron informacyjnych. Usługa polega na zrozumieniu wymagań klienta dotyczących nowej funkcji przezeń zleconej, a następnie implementowaniu jej z wykorzystaniem istniejących już bibliotek i narzędzi. Efektem procesu jest nowa funkcja, która nigdy wcześniej nie była zaimplementowana w ten sposób. Dla przykładu, opracowywał Pan aplikację mobilną pozwalającą połączyć osoby chcące ... z osobami jadącymi w określone miejsce, które mogły taką ... odpłatnie dostarczyć.
Model Pana działalności opiera się na budowaniu zaawansowanych aplikacji od zera, tj. od samego początku, zgodnie z wymaganiami klientów, rozwijaniu już istniejących aplikacji poprzez dodawanie nowych funkcjonalności lub bieżącym rozwoju aplikacji poprzez naprawianie powstałych błędów i wprowadzanie drobnych zmian. Rozwijanie i aktualizacje programów przeprowadzane przez Pana mają na celu rozwój, udoskonalenie oraz poprawę funkcjonalności rzeczonych programów. Przedmiotowa działalność obejmuje z oczywistych względów także i zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań. W wyniku dodawania nowych funkcjonalności powstają nowe, odrębne programy komputerowe. Efektem prac były/są/będą odrębne programy komputerowe. We wskazanym okresie były to Aplikacja o nazwie ... (wytwarzana i udoskonalana od sierpnia 2020 - obecnie) W aplikacji publikowane są książki, które następnie czytane są przez użytkowników. Część dostępna jest nieodpłatnie. Część po wykupieniu dodatkowych punktów. Kolejne rozdziały dostępne po upływie konkretnej ilości czasu. Dodatkowo są wyświetlane efekty wizualne oraz wykorzystywane wibracje, aby stworzyć jeszcze bardziej immersyjne wrażenia (wytworzone: maj 2024 - lipiec 2024). Aktualnie dodawana jest możliwość czytania wszystkich rozdziałów na jednym ekranie bez przeładowania ekranów (maj 2024 - obecnie).
Użytkownicy mają również możliwość słuchania audiobooków w aplikacji, które są wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji i umożliwiają wybór głosu narratora w trakcie słuchania (wytworzone: wrzesień 2020 - maj 2021). Aplikacja wzbogacona została dodatkowo o funkcjonalność generowania własnych historii na podstawie dostępnych uniwersum. Użytkownicy mogą wybrać postacie historii, lokalizację oraz określić ogólny zarys fabuły. Następnie aplikacja generuje unikalną historię na podstawie wybranych opcji (wytworzone: listopad 2023 - maj 2024). W efekcie prac udało się w innowacyjny sposób przyśpieszyć czas startu aplikacji podczas stosowania różnych wzorców projektowych (o 400%) (wytworzone: sierpień 2023 - maj 2023). W toku prac wykorzystane zostały m.in. … w połączeniu z bazą …, aby móc dynamicznie „dostosowywać” książki do preferencji użytkowników. Wykorzystane zostało również rozwiązanie …, aby na podstawie dostępnych książek wygenerować pliki z …, które następnie wykorzystane zostały do budowy funkcjonalności audiobooków z możliwością wyboru …. Wykorzystane zostały również rozwiązania do uruchomiania AB testów, zbierania danych i metryk, na podstawie których podejmowane są decyzje odnośnie wdrożenia nowych funkcjonalności. Programy komputerowe wytworzone przez Pana podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Programy komputerowe tworzone są w edytorze tekstu (z gatunku bardziej zaawansowanych) w którym, na podstawie wiedzy z dziedziny informatyki i programowania, wprowadza się polecenia, które ma wykonać program w określonych warunkach i sytuacjach. Stanowi to działalność badawczo-rozwojową o wybitnie kreatywnym i twórczym charakterze.Wykorzystuje Pan dziesiątki dodatkowych bibliotek oraz modułów stworzonych przez innych twórców (zazwyczaj na licencji …), które są przez Pana łączone i ulepszane, co z kolei pozwala na stworzenie na ich podstawie jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. W związku z prowadzoną działalnością polegającą na programowaniu ponosi Pan wydatki na zakup i korzystanie ze sprzętu elektronicznego, tj. przede wszystkim komputerów wraz ze wszelkiego rodzaju profesjonalnymi akcesoriami, dodatkowej elektroniki (m.in. telefonów komórkowych, zegarków, tabletów używanych do testowania aplikacji). Ponadto, w modelu płatnych subskrypcji wykorzystywane są różnego rodzaju oprogramowania. Powyższe opłaty są bezpośrednim kosztem koniecznym do fizycznego świadczenia usług dla klientów.
Jest Pan twórcą wytwarzanego oprogramowania. W związku z tym należy stwierdzić, że wytwarza Pan programy komputerowe, a więc utwory chronione na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorski i prawach pokrewnych. Oprogramowanie tworzone przez Pana jest w każdym przypadku dedykowane dla konkretnego klienta i tworzone z uwzględnieniem specyficznych wymagań biznesowych. Przeniesienie każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego każdorazowo odbywało się/ odbywać się będzie zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem wymogów art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Efektem prac był/jest/będzie każdorazowo program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, całość praw do programów komputerowych wytworzonych przez Pana przysługiwała wyłącznie Panu, aż do momentu przeniesienia ich na Zleceniodawcę.
Wykorzystywane są istniejące już biblioteki, moduły oraz oprogramowania, jednak ich użycie jest zawsze procesem twórczym i kreatywnym, wymagającym posiadania dużej wiedzy z zakresu informatyki i programowania. Istniejące moduły wykorzystywane są jedynie jako narzędzia do tworzenia nowych rozwiązań, a więc bardziej innowacyjnych oraz technologicznie zaawansowanych aplikacji, które nie występowały wcześniej na rynku i są na tyle innowacyjne, że w stopniu znaczącym odróżniają się od rozwiązań dotychczas funkcjonujących. W związku z powyższym należy wskazać, że świadcząc usługi opisane powyżej, wytwarza Pan i rozwija oprogramowanie dla zleceniodawców w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, która ma charakter twórczy i jest wykonywana w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy a także bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych rozwiązań. Wykonywane przez Pana czynności nie stanowią rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, lecz są związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem oraz wykorzystywaniem narzędzi informatycznych, własnych umiejętności, a także aktualnie dostępnej wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów.
Mając na względzie cały opisany powyżej stan faktyczny oraz obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje IP Box, chciałby Pan skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647), które umożliwiają zastosowanie 5% (sł. pięcioprocentowej) stawki opodatkowania w stosunku do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w rozliczeniach za lata 2020 oraz 2021. W konsekwencji, zamierza Pan w zeznaniach rocznych za lata 2020 oraz 2021 rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy ze spółkami ... oraz ....
Jednocześnie oznajmia Pan, że na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box prowadził Pan w latach 2020 i 2021 odrębną ewidencję podatkową w sposób umożliwiający wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadającej na każde kwalifikowane prawo do własności intelektualnej, zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Świadcząc usługi na rzecz klientów, ponosi Pan ryzyko gospodarcze wynikające z nieterminowej lub niezgodnej z oczekiwaniami realizacji projektów. Ponosi Pan zatem odpowiedzialność wobec osób trzecich związku z prowadzoną przez siebie działalnością.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W piśmie przesłanym 15 listopada 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania.
1)Czy prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Tak, prowadzona działalność spełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej (B+R) w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność ta obejmuje prace nad tworzeniem, ulepszaniem oraz rozwijaniem innowacyjnego oprogramowania, co jest procesem twórczym i prowadzi do generowania nowych wartości. Projekty realizowane w ramach działalności charakteryzują się systematycznym poszukiwaniem i odkrywaniem nowych rozwiązań, celem opracowania technologii informatycznych o nowej funkcjonalności lub ulepszeniu istniejących produktów.
2)Czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową są wykonywane pod kierownictwem i czasie wyznaczonym przez Kontrahenta?
Odpowiedź: Nie, działalność jest prowadzona niezależnie. Decyzje dotyczące organizacji pracy, harmonogramu realizacji poszczególnych etapów, miejsca realizacji oraz sposobu wykonania zadań podejmowane są niezależnie.
3)Czy nabywał Pan wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów?
Odpowiedź: Nie, wszystkie wyniki prac badawczo-rozwojowych są efektem własnej działalności.
4)W jaki sposób umowa ze Spółką reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Spółkę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Spółkę? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Spółka? Co potwierdza przeniesienie tych praw?
Odpowiedź: Umowa z kontrahentem zawiera szczegółowe postanowienia dotyczące przenoszenia praw autorskich. Po zakończeniu każdego etapu prac oprogramowanie jest formalnie przekazywane poprzez pisemne oświadczenie o przeniesieniu autorskich praw majątkowych. Oprogramowanie jest odpowiednio wyodrębnione jako rezultat prac objętych danym etapem projektu. Każdy etap projektu kończy się wyodrębnieniem konkretnego fragmentu oprogramowania, który stanowi zamkniętą całość z perspektywy funkcjonalności i wymagań technicznych opisanych w umowie. Wyodrębnienie to jest realizowane poprzez szczegółową dokumentację oraz poprzez oddzielne przeniesienie praw autorskich do każdego fragmentu. Dzięki temu każda część oprogramowania jest odrębnie zdefiniowana i opisana jako rezultat prac. Strony dokumentują przeniesienie praw poprzez pisemne potwierdzenia akceptacji wykonanych prac i oświadczenia o przeniesieniu praw.
5)Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Spółkę praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa),
b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać, jakich)?
c)jeżeli jest to wynagrodzenie jednorodne i niepodzielne, wyłącznie z tytułu świadczonej usługi na rzecz Spółki, w której zawarta jest również cena (niewyodrębniona) za przeniesienie przez Pana prawa autorskiego do „Oprogramowania” - to czy w takim przypadku do ustalenia dochodów z kwalifikowanych IP stosuje Pan (obligatoryjnie) odpowiednio przepisy art. 23o i art. 23p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Otrzymywane wynagrodzenie jest jednorodne i niepodzielne. Obejmuje ono zarówno wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz Spółki, jak i za przeniesienie majątkowych praw autorskich do oprogramowania. W przypadku ustalania dochodu z kwalifikowanych IP, zgodnie z wymogami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosuje Pan właściwe przepisy. Na ich podstawie dokonuje Pan wyodrębnienia dochodu z kwalifikowanego IP, aby móc prawidłowo skorzystać z ulgi IP BOX.
6)Jakie elementy są wyszczególnione na wystawianej przez Pana fakturze? Czy faktury, które Pan wystawia na rzecz Spółki, wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Spółkę? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego:
Odpowiedź: Faktury wystawiane na rzecz Spółki zawierają jedno wynagrodzenie za wykonane prace oraz przeniesienie majątkowych praw autorskich do oprogramowania. Wynagrodzenie to jest jednorodne i niepodzielne, więc na fakturach nie jest wyodrębniana osobna kwota z tytułu przeniesienia praw autorskich.
7)Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidywała umowa ze Spółką? Czy:
a)były to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?
b)zakończenie okresu rozliczeniowego miało miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) - jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznaczało koniec okresu rozliczeniowego?:
Odpowiedź: Umowa określa stałe, miesięczne okresy rozliczeniowe.
8)Czy i w jaki sposób oblicza Pani tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?
Odpowiedź: Wskaźnik nexus, zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy, oblicza Pan jako stosunek kwalifikowanych wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (np. koszty prac rozwojowych, materiały, narzędzia oraz wynagrodzenia dla współpracowników, jeśli dotyczy) do całkowitych wydatków związanych z opracowaniem oprogramowania. Prowadzi Pan odpowiednią dokumentację, która pozwala jednoznacznie wyodrębnić koszty kwalifikowane związane z działalnością B+R.
Pytanie
Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym może Pan rozliczyć dochód uzyskany ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej do programu komputerowego wytwarzanego w ramach opisanej współpracy ze Spółkami z uwzględnieniem stawki podatku wynoszącej 5% zgodnie z ulgą IP Box?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie ustawowe wymagania dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z kolei w myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy kwalifikowanym prawem własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432; Dz. U. z 2020 r. poz. 288; Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
7)autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustawlub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do definicji art. 5a ust. 38 działalność badawczo rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
Badania naukowe są natomiast zdefiniowane jako:
-badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.3) czyli prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
-badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; to jest, prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Prace rozwojowe w brzmieniu ww. ustawy oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, więc działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Pana zdaniem, Pana działania na rzecz klientów wpasowują się w definicję działalności badawczo-rozwojowej. Działalność ma charakter twórczy, gdyż cechuje się indywidualnością i stanowi utwór oryginalny, będący wytworem Pana procesów intelektualnych i prowadzi do tworzenia nowych zastosowań i rozwiązań, nieznanych dotychczas. Praca prowadzona jest w sposób systematyczny, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie m.in. naprawę błędów czy wprowadzanie aktualizacji. Oprogramowanie tworzone przez Pana jest tworzone dla specyficznych wymagań biznesowych. Wykorzystuje Pan istniejące już biblioteki jako narzędzia do zbudowania nowych rozwiązań, a więc bardziej zaawansowanych i unowocześnionych aplikacji. W związku z tym wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i swoje umiejętności do tworzenia zmienionych, ulepszonych i nowych produktów, co wpisuje się w definicję prac rozwojowych.
Wymaganie ochrony prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska jest spełnione wobec tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, których ochrona jest przyznawana w sposób bezpośredni i zharmonizowany na szczeblu Unii Europejskiej.
Autorskie prawo do programu komputerowego gwarantowane jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1191, z późn. zm.; dalej: ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 tej ustawy, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Zgodnie z ogólnymi przepisami Pr. Aut., warunkiem przyznania ochrony jest spełnienie przesłanek wskazanych w Pr. Aut. Przedmiotem ochrony jest utwór, tj. przejaw działalności twórczej, posiadający indywidualny charakter, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Warunkiem objęcia danego przejawu działalności intelektualnej człowieka ochroną prawnoautorską jest łączne spełnienie przesłanek: (i) oryginalności; (ii) indywidualności; (iii) ustalenia utworu.
Stoi Pan na stanowisku, iż wytwarzane przez Pana programy spełniają wskazane przesłanki, tj. są twórczym i kreatywnym efektem Pana czynności (przesłanka indywidualności), niedostępnym dotychczas na rynku (przesłanka indywidualności). Oprogramowanie jest ustalone - stanowi uzewnętrznione efekty Pana działalności.
W piśmie przesłanym 15 listopada 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan : „ Zgodnie z powyższym wszystkie warunki pozwalające na objęcie dochodu Wnioskodawcy ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej do programu komputerowego Spółce zgodnie z brzmieniem art. 30ca ustawy o PIT są spełnione."
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, ze zm; t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.;):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX: pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że:
·„materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście „zakodować” je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74);
·Nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. WSA w Łodzi z 4 lutego 2010 r., sygn. akt I ACa 912/09, niepubl.; wyr. WSA w Łodzi z 27 lutego 2013 r., sygn. akt I ACa 1157/12).
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) x 1,3/(a+b+c+d)
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:
do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej– w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zatem podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
W przedstawionym opisie sprawy wskazał Pan, że:
·prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której tworzy oraz rozwija Pan oprogramowanie;
·prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
·efekty Pana pracy, które nazywa Pan „oprogramowaniem” każdorazowo były/są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
·przenosi Pan majątkowe prawa autorskie do efektów Pana pracy na rzecz Spółek wymienionych we wniosku;
·otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu przenoszenia praw autorskich do „oprogramowania”, które wytwarza Pan w ramach realizowanych zleceń;
·na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box prowadził Pan w latach 2020 i 2021 odrębną ewidencję podatkową w sposób umożliwiający wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadającej na każde kwalifikowane prawo do własności intelektualnej, zgodnie z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że może Pan na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w zeznaniu rocznym za 2020 r. i 2021 r.
Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Pana stanowisko uznano za prawidłowe pomimo tego, że w treści własnego stanowiska przytoczył Pan przepis art. 5a ust. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe uznano za oczywistą omyłkę, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. przepis nie istnieje. W zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem zastosowanie znajduje przepis art. 5a pkt 38 ww. ustawy. Zatem, tutejszy Organ uznał, że jest to oczywista omyłka pisarska, niemającą wpływu na rozstrzygnięcie, co potwierdzają wskazane powyżej elementy wniosku ORD-IN.
Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.
Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej ocenyco do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).