Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.507.2024.3.ASK
Uznanie czy koszty celebrowania zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy wzięcie udziału w Wydarzeniach przez udziałowców Spółki, w tym udziałowców zatrudnionych w Spółce na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, powoduje powstanie ukrytych zysków, o których jest mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie uznania czy:
- koszty celebrowania zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
- wzięcie udziału w Wydarzeniach przez udziałowców Spółki, w tym udziałowców zatrudnionych w Spółce na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, powoduje powstanie ukrytych zysków, o których jest mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 listopada 2024 r. (data wpływu 12 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polską osobą prawną, prowadzącą działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”) pod firmą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o numerze KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…), z siedzibą w B., założoną (...). Udziałowcami Wnioskodawcy są wyłącznie osoby fizyczne, dwie z nich są zatrudnione w Spółce na umowę o pracę oraz pełnią funkcje zarządcze od momentu powstania Spółki do chwili obecnej. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”). Rok podatkowy spółki jest zbieżny z rokiem kalendarzowym.
Dnia 1 stycznia 2021 roku Wnioskodawca został podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (...). Spółka wykonuje również (...).
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca zamierza ponosić wydatki między innymi na celebrowanie zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowanie relacji z pracownikami (dalej: „Wydarzenia”). Będą to między innymi:
a)organizacja jubileuszy Spółki, w tym planowane 15-lecie Spółki,
b)organizacja imprez okolicznościowych, takich jak spotkania wigilijne, spotkania integracyjne, obchody Tłustego Czwartku, Dnia Kobiet itp.
c)wydatki na kwiaty i drobne upominki dla pracowników np. z okazji urodzin, jubileuszu pracy, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego,
d)wieńce pogrzebowe dla pracowników, byłych pracowników i ich rodzin.
W przypadku niektórych Wydarzeń gośćmi mogą być nie tylko pracownicy Spółki, lecz również członkowie ich rodzin, zleceniobiorcy oraz kontrahenci.
Najczęściej organizacja Wydarzeń będzie się wiązać z wydatkami, które będą nieznacznie się różniły w zależności od charakteru określonego Wydarzenia. Zasadniczo jednak należy się liczyć z kosztami wynajęcia sali lub restauracji, cateringu, jakiejś formy atrakcji sprzyjającej integracji oraz ewentualnie transportu i noclegu.
W niektórych przypadkach, jak na przykład jubileuszy, Spółka planuje zatrudnić do ich zorganizowania, przeprowadzenia i obsługi wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. W ramach tego rodzaju wydarzeń mogą być organizowane różnego rodzaju atrakcje o charakterze rekreacyjnym, sportowym lub artystycznym.
Udziałowcy Spółki, w tym udziałowcy zatrudnieni w Spółce na umowie o pracę i pełniący w Spółce funkcje zarządcze, również będą mogli brać udział w planowanych Wydarzeniach, np. w jubileuszu Spółki, i korzystać z oferowanych świadczeń w taki sam sposób i w takim samym zakresie jak inne osoby uczestniczące w danym Wydarzeniu.
Wnioskodawca będzie odpowiednio dokumentował wydarzenia. Poniesione wydatki będą dokumentowane fakturami VAT lub rachunkami wystawionymi na Wnioskodawcę.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Opisane we wniosku Wydarzenia będą finansowane ze środków obrotowych Spółki.
Udział pracowników i udziałowców w Wydarzeniach nie jest obowiązkowy.
Organizacja Wydarzeń będzie zlecana przez Spółkę podmiotom zewnętrznym, a cena będzie ustalana ryczałtowo niezależnie od ilości osób, jaka weźmie udział w Wydarzeniach i skorzysta z zaoferowanych atrakcji. Od osób biorących udział w Wydarzeniach nie będą pobierane żadne opłaty.
Pod pojęciem „drobnego upominku” dla pracowników Wnioskodawca rozumie przedmioty zwyczajowo wręczane w formie upominku, np. wieczne pióro, książka, ozdobna figurka, bilet na imprezę kulturalną, kwiaty, słodycze. Wnioskodawca nie przewiduje wręczania w tej formie napojów alkoholowych.
Drobne upominki przekazywane pracownikom z okazji urodzin, jubileuszu pracy, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego nie będą stanowić formy wynagrodzenia za wykonywaną pracę lub osiągane wyniki tej pracy. Ich przekazywanie nie będzie uregulowane w obowiązujących u Wnioskodawcy zasadach wynagradzania pracowników.
Otrzymanie drobnego upominku będzie przysługiwało każdemu pracownikowi bez względu na zajmowane stanowisko.
Spółka nie wypracowała jeszcze szczegółowych kryteriów odnośnie tego, które okazje będą stanowić podstawę do wręczenia upominku, tym niemniej jeśli dane kryterium będzie spełnione, wówczas wręczenie upominku nie będzie uzależnione od każdorazowej decyzji pracodawcy.
Otrzymanie upominku będzie nieodpłatne i nie będzie się wiązać z żadnym świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika mającego otrzymać upominek.
Pytania
1)Czy koszty celebrowania zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami (koszty wskazane w opisie zdarzenia przyszłego) powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2)Czy wzięcie udziału w Wydarzeniach przez udziałowców Spółki, w tym udziałowców zatrudnionych w Spółce na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, powoduje powstanie ukrytych zysków, o których jest mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
3)Czy wzięcie udziału w Wydarzeniach powoduje powstanie po stronie osób biorących w nich udział dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 11 ust. 1 oraz w przypadku pracowników Wnioskodawcy art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 i 2 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione na celebrowania zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami nie powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i tym samym nie powinny zostać opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, tego rodzaju okazje lub spotkania będą się pozytywnie przekładały na wyniki finansowe osiągane przez Wnioskodawcę. W interesie Wnioskodawcy jest, aby pracownicy byli zmotywowani i zżyci z pozostałymi współpracownikami oraz z pracodawcą. Dzięki temu wykonują oni swoje obowiązki bardziej efektywnie i sumiennie. Pozwala to także zmniejszyć ilość absencji oraz rotację pracowników. Cel ten Wnioskodawca może osiągnąć m.in. dzięki organizacji imprez integracyjnych i innych wydarzeń, które podnoszą motywację jego zespołu.
Wydatki na Wydarzenia nie będą służyły zaspokojeniu prywatnych potrzeb pracowników Wnioskodawcy, gdyż pracownicy Wnioskodawcy nie ponieśliby takich wydatków sami, we własnym zakresie, gdyby nie były one sfinansowane przez Wnioskodawcę. Wydatki te będą związane z realizacją celów Wnioskodawcy, który dzięki swoim pracownikom osiąga przychody z działalności gospodarczej.
Podobną funkcję pełnią np. wieńce pogrzebowe dla pracowników, byłych pracowników i ich rodzin. Przedstawiciele Wnioskodawcy chcą okazać w ten sposób wsparcie dla swoich pracowników w trudnych dla nich chwilach. Skutkuje to zacieśnieniem więzi z pracownikami i utrzymaniem dobrych relacji z byłymi pracownikami.
W związku z tym Wnioskodawca uważa, że wydatki wymienione w opisie zdarzenia przyszłego będą związane wyłącznie z jego działalnością gospodarczą i w konsekwencji nie powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Przedstawione stanowisko odzwierciedla utrwaloną praktykę interpretacyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”), o czym świadczą przykładowo następujące interpretacje indywidualne:
- interpretacja indywidualna DKIS z 10 maja 2023 r., znak: 0111-KDIB1 -1.4010.139.2023.2.BS;
- interpretacja indywidualna DKIS z 8 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.447.2022.1.DP;
- interpretacja indywidualna DKIS z 31 stycznia 2023 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.231.2022.1.AP;
- interpretacja indywidualna DKIS z 18 stycznia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.597.2022.1.BS.
Ad 2
Zdaniem Wnioskodawcy wzięcie udziału w Wydarzeniach przez udziałowców Spółki, w tym udziałowców zatrudnionych w Spółce na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, nie powoduje powstania ukrytych zysków, o których jest mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Obecność udziałowców Wnioskodawcy, w tym udziałowców zatrudnionych na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, w czasie Wydarzeń, np. podczas jubileuszu Spółki, jest konieczna dla zamierzonego celu. tj. integracji zespołu, wzmocnieniu więzi między pracownikami i zleceniobiorcami oraz budowania pozytywnego obrazu Wnioskodawcy u kontrahentów. Równocześnie podkreślić należy fakt, że udziałowcy Spółki będą korzystać ze świadczeń i atrakcji podczas Wydarzeń wyłącznie w takim zakresie, w jakim będą one dostępne dla pozostałych uczestników Wydarzenia. Wydatki na te Wydarzenia nie będą służyły zaspokojeniu prywatnych potrzeb udziałowców Wnioskodawcy, gdyż sami nie ponieśliby takich wydatków we własnym zakresie, gdyby nie były one zorganizowane i sfinansowane przez Wnioskodawcę. Wydatki te będą związane z realizacją celów Wnioskodawcy.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Spółkę na organizację Wydarzeń, w których udział będą brać udziałowcy Spółki, w tym udziałowcy zatrudnieni w Spółce na umowie o pracę i pełniący funkcje zarządcze w Spółce, nie stanowią ukrytych zysków, bowiem wydatków tych nie można powiązać w żaden sposób z redystrybucją zysków. Ponoszone wydatki są niezbędne w celu prowadzenia przez Spółkę podstawowej działalności oraz spełniają jej faktyczne potrzeby biznesowe.
Przedstawione stanowisko prezentowane jest również przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”) na przykład w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2024 roku, sygn. 0111- KDIB1-2.4010.619.2023.1.EJ.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie uznania czy:
- koszty celebrowania zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
- wzięcie udziału w Wydarzeniach przez udziałowców Spółki, w tym udziałowców zatrudnionych w Spółce na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, powoduje powstanie ukrytych zysków, o których jest mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie wydatków, które zostały wprost wymienione w pytaniach.
Na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”, „updop”),
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
Jak stanowi art. 28m ust. 3 ustawy o CIT,
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT,
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
W myśl art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
Stosownie do art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców /akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.
W przypadku wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w powyższym przepisie nie zostały w sposób szczególny zdefiniowane przez ustawodawcę. Ustawodawca nie podał również przykładu takich wydatków. Wobec braku definicji ustawowej tego pojęcia zasadne jest posłużenie się definicjami z języka powszechnego. Słownik języka polskiego (www.sjp.pl) definiuje przymiotnik "związany" jako: mający związek, coś wspólnego z kimś, z czymś. A contrario "niezwiązany" należy rozumieć jako: niemający związku, czegoś wspólnego z kimś, z czymś. Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą można więc zaliczyć tylko takie wydatki, które nie mają związku z prowadzoną działalnością.
Jak wynika z wniosku 1 stycznia 2021 roku zostali Państwo podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (...). Spółka wykonuje również (...). Państwa udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, dwie z nich są zatrudnione w Spółce na umowę o pracę oraz pełnią funkcje zarządcze od momentu powstania Spółki do chwili obecnej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zamierzają Państwo ponosić wydatki między innymi na celebrowanie zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowanie relacji z pracownikami. Będą to między innymi:
a)organizacja jubileuszy Spółki, w tym planowane 15-lecie Spółki,
b)organizacja imprez okolicznościowych, takich jak spotkania wigilijne, spotkania integracyjne, obchody Tłustego Czwartku, Dnia Kobiet itp.
c)wydatki na kwiaty i drobne upominki dla pracowników np. z okazji urodzin, jubileuszu pracy, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego,
d)wieńce pogrzebowe dla pracowników, byłych pracowników i ich rodzin.
W przypadku niektórych Wydarzeń gośćmi mogą być nie tylko pracownicy Spółki, lecz również członkowie ich rodzin, zleceniobiorcy oraz kontrahenci. Najczęściej organizacja Wydarzeń będzie się wiązać z wydatkami, które będą nieznacznie się różniły w zależności od charakteru określonego Wydarzenia. Zasadniczo jednak należy się liczyć z kosztami wynajęcia sali lub restauracji, cateringu, jakiejś formy atrakcji sprzyjającej integracji oraz ewentualnie transportu i noclegu. W niektórych przypadkach, jak na przykład jubileuszy, Spółka planuje zatrudnić do ich zorganizowania, przeprowadzenia i obsługi wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. W ramach tego rodzaju wydarzeń mogą być organizowane różnego rodzaju atrakcje o charakterze rekreacyjnym, sportowym lub artystycznym. Udziałowcy Spółki, w tym udziałowcy zatrudnieni w Spółce na umowie o pracę i pełniący w Spółce funkcje zarządcze, również będą mogli brać udział w planowanych Wydarzeniach, np. w jubileuszu Spółki, i korzystać z oferowanych świadczeń w taki sam sposób i w takim samym zakresie jak inne osoby uczestniczące w danym Wydarzeniu. Spółka będzie odpowiednio dokumentował wydarzenia. Poniesione wydatki będą dokumentowane fakturami VAT lub rachunkami wystawionymi na Spółkę. Wydarzenia będą finansowane ze środków obrotowych Spółki. Udział pracowników i udziałowców w Wydarzeniach nie jest obowiązkowy. Organizacja Wydarzeń będzie zlecana przez Spółkę podmiotom zewnętrznym, a cena będzie ustalana ryczałtowo niezależnie od ilości osób, jaka weźmie udział w Wydarzeniach i skorzysta z zaoferowanych atrakcji. Od osób biorących udział w Wydarzeniach nie będą pobierane żadne opłaty. Pod pojęciem „drobnego upominku” dla pracowników rozumieją Państwo przedmioty zwyczajowo wręczane w formie upominku, np. wieczne pióro, książka, ozdobna figurka, bilet na imprezę kulturalną, kwiaty, słodycze. Nie przewidują Państwo wręczania w tej formie napojów alkoholowych. Drobne upominki przekazywane pracownikom z okazji urodzin, jubileuszu pracy, ważnego wydarzenia osobistego lub zawodowego nie będą stanowić formy wynagrodzenia za wykonywaną pracę lub osiągane wyniki tej pracy. Ich przekazywanie nie będzie uregulowane w obowiązujących u Państwa zasadach wynagradzania pracowników. Otrzymanie drobnego upominku będzie przysługiwało każdemu pracownikowi bez względu na zajmowane stanowisko. Spółka nie wypracowała jeszcze szczegółowych kryteriów odnośnie tego, które okazje będą stanowić podstawę do wręczenia upominku, tym niemniej jeśli dane kryterium będzie spełnione, wówczas wręczenie upominku nie będzie uzależnione od każdorazowej decyzji pracodawcy. Otrzymanie upominku będzie nieodpłatne i nie będzie się wiązać z żadnym świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika mającego otrzymać upominek.
Państwa wątpliwości budzi kwestia, czy koszty celebrowania zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jak wskazali Państwo we wniosku wydatki poniesione na celebrowanie zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowanie relacji z pracownikami będą się pozytywnie przekładały na wyniki finansowe osiągane przez Państwa. Zależy Państwu na tym, aby pracownicy byli zmotywowani oraz zżyci z innymi współpracownikami oraz z pracodawcą. Organizacja imprez integracyjnych i innych wydarzeń przyczyni się do zwiększenia motywacji wśród pracowników. Wydatki na imprezy i wydarzenia nie będą służyły zaspokojeniu prywatnych potrzeb pracowników, gdyż pracownicy Spółki nie ponieśliby takich wydatków we własny zakresie, gdyby nie były one sfinansowane przez Państwa. Wydatki te będą związane z realizacją celów Spółki, która dzięki swoim pracownikom osiąga przychody z działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że poniesione przez Państwa wydatki na celebrowanie zwyczajowo przyjętych okazji i świąt oraz budowania relacji z pracownikami nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Tym samym wydatki te nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
W pytaniu nr 2 natomiast zgłosili Państwo wątpliwość czy wzięcie udziału w Wydarzeniach przez udziałowców Spółki, w tym udziałowców zatrudnionych w Spółce na umowie o pracę i pełniących funkcje zarządcze w Spółce, powoduje powstanie ukrytych zysków, o których jest mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jak już wcześniej wspomniano ukryte zyski stanowić będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
We wniosku wskazali Państwo, że udziałowcy Spółki będą korzystać ze świadczeń i atrakcji podczas wydarzeń wyłącznie w takim zakresie, w jakim będą one dostępne dla pozostałych uczestników Wydarzeń. Wydatki na te Wydarzenia nie będą służyły zaspokojeniu prywatnych potrzeb udziałowców Spółki, gdyż nie ponieśliby takich wydatków we własnym zakresie, gdyby nie były one zorganizowane i sfinansowane przez Państwa. Wydatki te będą związane z realizacją celów Spółki. Ponoszone wydatki są niezbędne w celu prowadzenia przez Spółkę podstawowej działalności oraz spełniają jej faktyczne potrzeby biznesowe. Wydatków tych nie można powiązać w żaden sposób z redystrybucją zysków.
Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że wydatki ponoszone przez Państwa na organizację Wydarzeń, w których udział będą brać udziałowcy Spółki, w tym udziałowcy zatrudnieni w Spółce na umowie o pracę i pełniący funkcje zarządcze w Spółce, nie stanowią ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Świadczenie, o którym mowa we wniosku nie jest wykonywane bezpośrednio bądź pośrednio na rzecz udziałowców Spółki. Nie jest ono także wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Powołane przez Państwa we wniosku interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).