wyjaśnienia
Resort pracy i PIP: nie można pomijać emerytów w regulaminach ZFŚS
Byli pracownicy pobierający emerytury są ujęci w ustawowym katalogu uprawnionych do świadczeń socjalnych. Ostatni ich pracodawcy nie mogą ich z niego wyłączyć na mocy wewnątrzzakładowych przepisów
Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 288; dalej: ustawa o zfśs) określa krąg osób uprawnionych do korzystania z funduszu socjalnego oraz ogólne zasady korzystania z takiego funduszu.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:
- pracownicy i ich rodziny,
- emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz
- inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie zfśs prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Oceniając brzmienie tego przepisu, Główny Inspektorat Pracy w swoim stanowisku z 22 listopada br. przyjął, że jego wykładnia literalna prowadzi do wniosku, że jedynie w stosunku do trzeciej kategorii uprawnionych, a więc „innych osób” ustawodawca przyznał pracodawcy normę kompetencyjną do uczynienia ich beneficjentami funduszu. W ocenie GIP, wspartej jeszcze przywołanym wcześniejszym stanowiskiem resortu z 5 sierpnia 2010 r., dwie pierwsze grupy uprawnionych wynikają wprost z ustawy i w tym zakresie nie jest dozwolona ingerencja pracodawcy i ograniczenie kręgu osób uprawnionych.