Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 października 2024 r., sygn. II SA/Go 461/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Piątek Asesor WSA Kamila Karwatowicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 października 2024 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r., znak [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] (znak: [...]) z dnia [...] kwietnia 2023 r. Starosta [...], działając na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4, art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 2351 ze zm., dalej jako P.b.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 572 ze zm., dalej jako k.p.a.), zatwierdził projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił R. i M. F. pozwolenia na budowę, obejmującego przebudowę i zmianę sposobu użytkowania części poddasza w istniejącym budynku mieszkalnym na pomieszczenia mieszkalne (obiekt kat. I), na terenie położonej w obrębie ewidencyjnym [...], w jednostce ewid. [...] działki o nr ewid. [...].
W ustawowym terminie odwołanie od ww. decyzji wniosła A. P., wnosząc o uchylenie decyzji zatwierdzającej projekt architektoniczno-budowlany w części udzielenia pozwolenia na budowę w przedmiocie wycięcia odcinka murłaty oraz w przedmiocie instalacji paneli fotowoltaicznych. Zdaniem odwołującej planowane roboty są niezgodne z prawem i spowodują naruszenie decyzji o warunkach zabudowy. Odwołująca jako współwłaściciel nie wyraziła zgody na tego typu prace.
Decyzją z dnia [...] lipca 2023 r., znak: [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...].
A. P. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie WIkp. na ww. decyzję Wojewody [...]. Po rozpatrzeniu skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie WIkp. wyrokiem z 17 stycznia 2024 r., sygn. akt II SA/Go 562/23 uchylił decyzję Wojewody [...]. W uzasadnieniu wyroku WSA w Gorzowie WIkp. wskazał, iż organy administracji architektoniczno-budowlanej powinny były dokonać szczegółowej i wyczerpującej analizy sprawdzenia zgodności projektu budowlanego z decyzją o warunkach zabudowy w pełnym zakresie. W ocenie Sądu takiego całościowego sprawdzenia zabrakło. Sąd stwierdził także, iż w badanym projekcie nie występuje pojęcie lukarny, które zostało użyte w decyzji o warunkach zabudowy, zatem organy powinny dokonać ponownej oceny i mogą uzyskać wyjaśnienia lub uzupełnienia od projektanta, który przygotowuje projekt i ponosi odpowiedzialność za jego zawartość.