Sporządzenie planu ogólnego i innych dokumentów planistycznych a ochrona przyrody – o czym muszą pamiętać samorządy
Ubiegłoroczna reforma planowania przestrzennego wpłynęła również na zasady uwzględniania w dokumentach planistycznych celów związanych z ochroną przyrody, w tym na sposób uzgadniania tych dokumentów z dyrektorami parków narodowych i z regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska. Te nowe reguły gminy muszą uwzględnić m.in. przy sporządzaniu planów ogólnych (które trzeba przygotować do końca 2025 r.), przy sporządzaniu i zmianie planów miejscowych, w decyzjach o warunkach zabudowy. Dlatego wskazujemy, o czym powinny pamiętać gminy, przygotowując dokumenty planistyczne na zreformowanych zasadach i przy wydawaniu decyzji WZ, gdy na ich terenie jest położony park narodowy, rezerwat przyrody czy park krajobrazowy.
Zmiany przy sporządzaniu dokumentów planistycznych
Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw , która weszła w życie 24 września 2023 r., wprowadziła rewolucyjne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Między innymi wprowadziła plany ogólne – w miejsce dotychczasowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
O tym, że od 24 września 2023 r. podejście do kwestii środowiskowych zmieniło się znacząco, można zauważyć już na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.), który wskazuje, jakie aspekty trzeba uwzględnić przy planowaniu usytuowania nowej zabudowy. Zgodnie z obowiązującym do 23 września ub.r. brzmieniem tego przepisu, sytuując nową zabudowę na wybranym obszarze, trzeba było uwzględniać wymagania ładu przestrzennego, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz walorów ekonomicznych przestrzeni, a od 24 września 2023 r. – dodany został do tego wymóg uwzględnienia walorów przyrodniczych przestrzeni.
Plan ochrony parków i rezerwatów
Sporządzając plany ogólne gminy i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, gminy muszą uwzględnić plany ochrony parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.