Pożyczki w estońskim CIT
Szczegółowa analiza kwestii opodatkowania pożyczek jako dochodu z tytułu ukrytych zysków nie jest możliwa bez zdefiniowania tego dochodu jako jednego z sześciu przedmiotów opodatkowania ryczałtem (katalog zamknięty). Warto dodać, że według ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1685; dalej: ustawa o CIT) każdy z nich to… dochód wbrew potocznemu znaczeniu tego słowa.
Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ukryte zyski to wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem – bezpośrednio lub pośrednio – jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.
Poza skonstruowaniem tak szerokiej definicji dochodu z tytułu ukrytych zysków ustawodawca zdecydował się na pewne uszczegółowienie i wyliczenie części zdarzeń, które należy opodatkować jako dochód z tytułu ukrytych zysków.
Na liście zawierającej 12 przykładowych świadczeń (działań podatnika) uznanych za dochód z tytułu ukrytych zysków można znaleźć kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.