Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.490.2024.1.JPO
Możliwość zastosowania 5,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 90.03.11.0.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od roku 2019 prowadzi Pani firmę A.A, której działalność polega na prowadzeniu usług rzeźbiarskich. Jako dokumentację podatkową dla celów działalności na rok 2024 wybrała Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wystawia faktury sprzedaży. W poprzednich latach rozliczała Pani podatek na zasadach ogólnych i prowadziła „książkę przychodów i rozchodów”.
W ostatnim czasie traktuje Pani pracę w firmie zarobkowo. Nie tworzy własnych kreacji artystycznych. Usługi świadczy na życzenie klienta. To oznacza, że aby powstała rzeźba, musi być zlecenie. Realizacja zamówienia docelowo polega na stworzeniu rzeźby, rzeźb. Pomysł klienta i jego życzenia są dla Pani tematem pracy, który przekłada na trójwymiarową formę przestrzenną przy pomocy znanych Pani rzeźbiarskich środków wyrazu, jak np. kompozycja przestrzenna, rytm, faktura, ekspresja itp.
Jest Pani projektantem, pomysłodawcą i realizatorem, w wyniku czego powstaje nowy wyrób w postaci obiektu przestrzennego.
Wskazane usługi dotyczą stanu faktycznego, tj. roku 2024.
Usługa zawiera:
‒projekt – koncepcję, wg której po akceptacji zamawiającego jest później realizowana; projekt – koncepcja jest szczegółowo omawiana; głównym jej celem jest zabezpieczenie Pani przed niedomówieniami, ewentualnym poniesieniem strat z jego strony;
‒realizację koncepcji, a także czasem transport i montaż obiektu we wcześniej ujętym w umowie miejscu.
Podała Pani przykłady swoich realizacji:
ZDARZENIE 1.
X – (...). Pani praca polegała na wykonaniu X, zamawiający dostarczył X jako wzór. Pani zadanie polegało na powiększeniu – przeskalowaniu otrzymanych miniatur modelarskich do wielkości ok. (...) cm. i wykonaniu ich w (...). Oprócz skali i proporcji podporządkować się Pani musiała właściwościom materiału, jakim jest (...).
By w pełni uchwycić charakter i proporcje X i ich detale, posługiwała się Pani również rycinami i fotografiami z Internetu.
Postumenty odlała Pani z betonu.
1.Dla przykładu podała Pani czynności wykonywane przy montażu:
1.Po dotarciu na miejsce ubiera się Pani w kombinezon roboczy.
2.Smaruje kotwą chemiczną (rodzaj kleju) powierzchnię fundamentu.
3.Umieszcza postument na fundamencie.
4.Przez otwór (...) wlewa Pani konewką uprzednio przygotowaną rzadką zaprawę betonową. Czynność powtarza kilka razy.
5.Kolejnego dnia, po stężeniu betonu przywozi Pani modele X (wym. (...) cm, waga ok. (...) kg).
6.Sprawdza stabilność konstrukcyjną postumentów.
7.Przystępuje do montażu X w postumentach. Umieszcza klej (...) .
8.Do każdego X przytwierdzone są (...), które wkłada Pani do otworów.
9.Sprawdza estetykę wykonania, ewentualnie poprawia.
10.Odjeżdża.
11.Kolejnego dnia sprawdza Pani wytrzymałość konstrukcji.
12.Zakleja otwory zaślepkami wcześniej przygotowanymi, przez które wlewano zaprawę.
13.Zgłasza Pani Zamawiającemu wykonanie usługi.
Ww. czynności wykonuje Pani samodzielnie. Do elementów cięższych posługuje się dźwignią i wielokrążkiem.
Montaż prac nastąpił w miejscu wymienionym w umowie, wskazanym i uzgodnionym z kontrahentem. Nikt nie nadzorował Pani prac.
Prace i potrzebne materiały przywiozła Pani swoim samochodem, który nie jest w środkach trwałych firmy, używa go sporadycznie do celów służbowych.
Umowa uwzględnia wykonanie i montaż. Umowa nie precyzuje, nie wyszczególnia transportu. Usługa jest kompleksowa.
Faktura – na wystawionej przez Panią fakturze (w jej treści) wyszczególnione są: rzeźby X i powołanie się na numer umowy i datę jej zawarcia.
Zapłata (wynagrodzenie) jest kompleksowe – za wykonanie wyrobów i ich zamontowanie w miejscu przeznaczenia.
ZDARZENIE 2.
Y – (...) sztuk.
Zamawiający dostarczył Pani (...) (na wzór), w którym ujęte było (...). Elementy te wkomponowała Pani w Y, która ma formę (...). Y osadzony jest na kamiennym granitowym postumencie, do którego lica przytwierdzony jest (...). Ponadto Y zawierają tabliczki z (...), wybranym przez zamawiającego.
Odbiór, umowa Y osadzonych na kamieniu – odbioru nie sprecyzowano w umowie. W tym przypadku Zamawiający odebrał je osobiście.
Faktura – w drugim zdarzeniu wpisała Pani na fakturze komplet (...) Y, również powołała się na numer umowy i datę jej zawarcia.
Miejsce pracy – czynności, które świadczy Pani w ramach usług wykonuje w miejscu wybranym przez siebie, choć może się zdarzyć, że np. w końcowym etapie prace wykonuje w miejscu wyznaczonym przez kontrahenta; dotyczy to montażu prac rzeźbiarskich w miejscu przeznaczenia rzeźby – obiektu, tj. miejscu, o którym jest mowa w umowie.
Materiały do wykonania prac zakupuje Pani w hurtowniach i sklepach.
Świadczy Pani usługi wyłącznie z własnych materiałów przez siebie zakupionych.
Jeśli w przyszłości byłaby taka opcja, by pracować z materiału powierzonego, rozróżniłaby Pani takie świadczenie (zamiast 5,5% podatku, zapłaciłaby 8,5%).
Na chwilę obecną nie wykonywała Pani zlecenia z materiału powierzonego przez zamawiającego.
Do realizacji ww. zleceń zakupiła Pani: (...) (stary zapas – faktura), cement, piasek, wosk, silikony, kleje itp.
Posługuje się Pani warsztatem rzeźbiarskim, który zbierała cale życie, np. elektronarzędzia – frezy, drymelki, szlifierki, imadła, kowadła itd.
Nie wykonywała Pani projektu w opisanym zdarzeniu pierwszym dotyczącym X, bowiem powstały one na podstawie dostarczonych typowo modelarskich modeli, które przetworzyła Pani w wyrób o charakterze działalności twórczej. Natomiast w zdarzeniu drugim wykonała Pani projekt, który zrealizowała, jednak nie było w tym przypadku transportu i montażu.
Ponosi Pani odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności w ramach świadczonych usług.
W związku z ponoszonym przez siebie ryzykiem związanym z prowadzoną działalnością posiada Pani ubezpieczenie OC swojej firmy.
Numer PKWiU, który wybrała Pani dla prowadzenia swojej działalności to: 90.03.11.0.
Potwierdziła Pani, że w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym korzysta Pani z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
-nie uzyskała Pani przychodów z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro,
-nie uzyskała Pani przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczy kwoty 2 000 000 euro.
Potwierdziła Pani, że do wykonywanej działalności nie miały/nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Potwierdziła Pani, że złożyła sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Oświadczyła Pani, że zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Pani pytanie
W związku z przejściem na opodatkowanie ryczałtem ostatni dochód opodatkowała Pani 5,5% stawką ryczałtu, jako wytwórczość, co powyżej opisała.
Prosi Pani o pomoc w interpretacji podatkowej.
Pani stanowisko w sprawie
Ogromną część dochodu stanowią koszty wytworzenia zamówień: zakup materiałów brązu, cementu, gipsu, silikonu, żywic, wosków, elementów ze stali i metali szlachetnych itp. Ok. 50% stanowią koszty uzyskania przychodów, dodatkowo koszty prowadzenie firmy, ZUS, księgowość i oczywiście podatki. Często zdarza się, że wyceny są niedoszacowane.
Prace rzeźbiarskie wymagają znacznie więcej nakładu pracy, niż zakładała Pani w kosztorysie. Jednak by dostać zlecenie musi Pani podać korzystną dla zleceniodawcy ofertę cenową.
Pracę w firmie traktuje Pani zarobkowo, wytwórczo i nie utożsamia jej z artystyczną twórczością. Prace te nie stanowią Pani wizji artystycznych, indywidualnego podejścia w sztuce.
Wykorzystuje Pani jedynie swój warsztat, np.: zdolności manualne, całkowicie odtwórcze podejście do tematu, wiedzę o kompozycji, fakturze itp.
W wyniku Pani działalności powstają wyroby, które sama Pani wytwarza z zakupionych przez siebie materiałów.
W związku z przejściem na opodatkowanie ryczałtem ostatni dochód opodatkowała Pani w ryczałcie 5,5%, jako wytwórczość, co powyżej opisała.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Z treści wniosku wynika, że Pani intencją jest uzyskanie potwierdzenia, że słusznie stosuje Pani – do uzyskiwanych z działalności gospodarczej przychodów z wykonywania rzeźb na zlecenie – stawkę ryczałtu w wysokości 5,5%, jako przychodów z działalności wytwórczej, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y, art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a oraz art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
-15% ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90);
-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8;
-5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
-działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
-działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).
O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.
Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).
Z treści wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani rzeźby na zlecenie. Nie tworzy Pani własnych kreacji artystycznych. Realizacja zamówienia polega na stworzeniu rzeźby, rzeźb. Pomysł klienta i jego życzenia są dla Pani tematem pracy, który przekłada na trójwymiarową formę przestrzenną przy pomocy znanych Pani rzeźbiarskich środków wyrazu, jak np. kompozycja przestrzenna, rytm, faktura, ekspresja itp. Jest Pani projektantem, pomysłodawcą i realizatorem, w wyniku czego powstaje nowy wyrób w postaci obiektu przestrzennego. Wykonuje Pani rzeźby wyłącznie z własnych materiałów zakupionych w sklepach i hurtowniach. Czasem zlecenie obejmuje transport i montaż rzeźby w ujętym w umowie miejscu. W takim przypadku na wystawionej fakturze (w jej treści) wyszczególnione są: rzeźby oraz powołanie się na numer umowy i datę jej zawarcia. Zapłata jest kompleksowa – za wykonanie wyrobów i ich zamontowanie w miejscu przeznaczenia.
Analizując przedstawiony opis Pani działalności stwierdzić należy, że w świetle powołanego art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jak słusznie Pani wskazała – realizacja przez Panią opisanych zleceń wpisuje się w definicję działalności wytwórczej.
W konsekwencji, w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych przez Panią z tytułu realizacji zleceń, wynikiem których są określone wyroby, jako przychodów z działalności wytwórczej, stawka ryczałtu wynosi 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznegolub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right