ochrona prywatności
Czip psa zagrożeniem dla jego właściela
Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów ma ograniczyć bezdomność zwierząt. Prezes UODO ostrzega jednak, że nieostrożne gromadzenie numerów PESEL niemal 12 mln Polaków to proszenie się o wyciek danych
W Sejmie znajduje się obecnie kilka projektów dotyczących ochrony praw zwierząt (marszałek Hołownia zadecydował nawet o powołaniu specjalnej komisji do ich rozpatrzenia), a wśród nich co najmniej dwa (projekt posłów Polski 2050 i projekt obywatelski) dotyczą bezpośrednio rejestru zwierząt domowych.
Własną propozycję ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów przedstawił też resort rolnictwa (nr z wykazu: UD128). Ten projekt spotkał się z mieszanym odbiorem wśród zainteresowanych i choć nie brakuje jego entuzjastów, to niektóre organizacje prozwierzęce wskazują na iluzoryczność rozwiązań zaproponowanych przez resort. Projektowane przepisy m.in. nakładają na właścicieli nowo narodzonych psów obowiązek ich czipowania (wszczepiania transpondera) i rejestrowania w specjalnej państwowej bazie, w której znajdą się również dane właściciela czworonoga. Przed wyciekiem danych ostrzega prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), wskazując przy tym, że problem dotyczy niemal 12 mln Polaków.