Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.600.2024.1.ZK

Skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 września 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X S.A. jest spółką akcyjną oraz polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej również: „Wnioskodawca”, „Spółka”, „Firma”).

Wnioskodawca od ponad (…).

Firma specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie precyzyjnych narzędzi dla potrzeb przemysłu.

X należy do Grupy Y s.r.l., której podstawową misją jest wdrażanie innowacyjnych technologii i nowoczesnych produktów, poparte bogatym doświadczeniem i tradycją w projektowaniu i produkcji.

W ofercie Spółki znajduje się szeroka gama (…). Obok (…), Wnioskodawca produkuje narzędzia (…). X S.A. poza ofertą katalogową, oferuje klientom „(…)”, wykonane wg wymagań klienta.

W ofercie Spółki znajduje się również szeroki zakres usług, m.in. (…).

Wszystkie wyroby są produkowane, a następnie sprawdzane pod względem jakościowym, na specjalistycznych maszynach i urządzeniach, m.in. szlifierkach CNC. Materiały do produkcji pochodzą od renomowanych dostawców europejskich.

Spółka utrzymuje certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz BHP, zgodnego z wymaganiami norm ISO (…).

Zakres certyfikacji ZSZJŚiB, obejmuje (…).

W oparciu o zatrudnioną kadrę oraz posiadane wysokiej klasy maszyny i urządzenia, Spółka oferuje ponadto, usługi takie jak:

-(…),

-(…),

-serwis, skupiający najlepszych specjalistów z (…).

Serwis obejmuje:

-szkolenie w zakresie technologii (…),

- doradztwo techniczne w zakresie (…),

-rozwiązywanie problemów z klientem wynikających z zastosowania wyrobów - reklamacje,

-spełnianie potrzeb klienta w zakresie opracowywania narzędzi specjalnych i sposobu ich użycia.

W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca realizuje działalność, która w myśl art. 4a ust. 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2023 poz.2805 t.j. ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”), stanowi działalność badawczo-rozwojową.

W roku 2022 r., X S.A. realizował projekt „(…)” serii (…), który jak potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2024 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.718.2023.1.AZ, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do każdego niezależnego produktu w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Działalność Spółki w zakresie projektowania i wykonania (…).

Wnioskodawca w swoim katalogu produktów posiada narzędzia (…). Produkowane narzędzia stosowane są przez (…).

Asortyment oferowanych narzędzi obejmuje:

1.(…).

2.(…).

3.(…).

4.(…).

5.(…).

6.(…).

7.(…).

8.(…).

9.(…).

10.(…).

11.(…).

12.(…).

13.(…).

14.(…).

15.(…).

16.(…).

Przedmiotem niniejszego wniosku jest działalność Spółki w zakresie projektowania i wykonania (…) - wykonywanych na indywidualne zamówienie klientów.

W latach 2018 - do chwili obecnej Spółka poza działalnością w zakresie projektowania i wykonania (…), realizowała/realizuje/będzie realizować projekt „(…)” (dalej również: „produkty” lub „zlecenie produkcyjne”).

Firma wykonuje „(…)” na indywidualne zamówienie klientów dla wielu firm z przemysłu metalowego, drzewnego, budowlanego oraz spożywczego. Narzędzia specjalne wytwarzane w Spółce wg wymagań indywidualnych klienta, to narzędzia do obróbki (…).

Dynamiczny rynek oraz potrzeby firm produkcyjnych, tj. klientów Wnioskodawcy - wpływają na działania Spółki, która starając się sprostać tym zmianom, podejmuje działania mające na celu opracowanie nowych pomysłów, koncepcji przy zastosowaniu istotnie zmienionych rozwiązań obejmujących opracowanie istotnie zmienionej technologii oraz istotnie zmienionej konstrukcji (…).

W swojej działalności, Wnioskodawca stawia sobie za cel spełnianie indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów uzyskując ich pełną satysfakcję z dostarczanych na najwyższym poziomie produktów i usług. Wnioskodawca nieustannie doskonali swoje procesy produkcyjne, zapewnia wysokie standardy jakościowe, podnosi kwalifikacje kadry, zwiększa efektywność prowadzonych działań, poszukuje nowych pomysłów oraz inspiracji.

Realizacja projektów na rzecz indywidualnych wymagań klientów oraz stałe zwiększanie wiedzy i umiejętności w zakresie produkcji narzędzi pozwala Spółce na opracowywanie istotnie zmienionych rozwiązań, co w efekcie przenosi się na wprowadzenie innowacji w trakcie tworzenia nowych „zleceń produkcyjnych”, tj. projektów (…).

Projekt „(…)” powstał z inicjatywy klientów, którego nadrzędnym celem było opracowanie istotnie zmienionej geometrii/konstrukcji oraz technologii narzędzi do obróbki metalu, drewna oraz jego wytworzenie. Innowacja za każdym razem polegała/polega/będzie polegać na zmianie (…). W procesie produkcji za każdym razem stosowane są specjalne (…). Innowacyjność projektu polegała/polega/będzie polegać również na stworzeniu indywidualnych rysunków technicznych uwzględniających specjalne i szczegółowe potrzeby klienta w zakresie podwyższonych (…). Wytworzone/wytwarzane w toku trwania projektu narzędzia przeznaczone są do wykonywania niestandardowych operacji, stąd nie zostały dopuszczone do produkcji seryjnej i nie trafiły do sprzedaży katalogowej. Wykonywane były/są/będą bowiem dla specjalnej grupy klientów, przeznaczone do wykonywania niestandardowych operacji (np. (…)). Projekt składał się/składa się/będzie się składał z poszczególnych zleceń produkcyjnych. Każde zlecenie produkcyjne powiązane jest z opracowaniem i wyprodukowaniem innego, innowacyjnego na skalę przedsiębiorstwa narzędzia.

Spółka w sposób uporządkowany, metodyczny podejmowała/podejmuje/będzie podejmować czynności zmierzające do opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych lub istotnie zmienionych, ulepszonych produktów „(…)”, realizując następujące etapy:

1.Otrzymanie zapytania ofertowego od klienta o możliwości opracowania oraz wytworzenia specjalnego narzędzia spełniającego indywidualne potrzeby klienta w zakresie (…).

2.Dział Technologiczny - na podstawie dostarczonego przez Klienta wzoru narzędzia oraz/lub parametrów przeprowadził/przeprowadza/będzie przeprowadzać, analizę techniczną i konstrukcyjną mającą na celu opracowanie i wytworzenie - „(…)”. Produktami bazowymi, na których oparto innowacyjne rozwiązania były/są/będą standardowe (…) dostępne w ofercie katalogowej.

3.Po zainicjowaniu zlecenia oraz rozplanowaniu prac Wnioskodawca przystąpił/przystępuje/będzie przystępować do procesu projektowania narzędzi poprzez wykonanie zamierzonych działań, które zgodnie z projektem, obejmowały/obejmują/będą obejmować:

·poszerzenie wiedzy niezbędnej do przeprowadzenia projektu,

·przygotowanie dokumentacji technicznej i technologicznej przez Dział Technologiczny.

4.Kolejnym etapem było/jest/będzie przygotowanie przez Dział Technologiczny, rysunków konstrukcyjnych poszczególnych narzędzi. Zostaje opracowana nowa geometria narzędzia. Wprowadzono/przeprowadza się/będzie się przeprowadzać modyfikacje (…).

Zaletą zaimplementowanego rozwiązania jest/było/będzie opracowanie i wytworzenie indywidualnych, innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa narzędzi uwzględniających specjalne potrzeby klienta.

5.Dział Technologiczny i Dział Logistyki dokonywał/dokonuje/będzie dokonywał doboru odpowiednich materiałów spośród (…). W procesie produkcji zastosowano/stosuje się/będzie się stosować specjalne tolerancje oraz w/w materiały. W niektórych przypadkach dodane zostały/są/zostają specjalne (…).

6.Dział Technologiczny opracował/opracowuje/będzie opracowywać istotnie zmienioną technologię produkcji narzędzi specjalnych z zastosowaniem innowacyjnego materiału oraz w uzasadnionych przypadkach z dodaniem (…).

7.W trakcie kolejnego etapu prac dochodziło/dochodzi/będzie dochodzić do fizycznego przygotowania narzędzi (uruchomienia zlecenia produkcyjnego) przez Dział Produkcji (…). W uzasadnionych, bardziej złożonych przypadkach uruchomiona była/jest/będzie partia pilotażowa.

8.W czasie produkcji Dział Kontroli Jakości przeprowadził/przeprowadza/będzie przeprowadzał testy kontroli jakości poszczególnych zleceń narzędzi.

9.Dział Technologiczny na podstawie przeprowadzonych testów jakościowych partii pilotażowej wprowadził/wprowadza/będzie wprowadzał odpowiednie poprawki i zmiany, aby uzyskać zgodność produktu z ustaloną koncepcją, technologią i konstrukcją. Proces powtarzany był/jest/będzie aż do momentu uzyskania prawidłowych rezultatów. Na podstawie rezultatów badania dochodziło/dochodzi/będzie dochodzić do modyfikacji bądź zaimplementowania poprawek w wybranych narzędziach.

10.Następnie, zatwierdzony przez Dział Technologiczny produkt (narzędzia specjalne) został/zostaje/zostanie przekazany do wykonania zleceń. W ramach zleceń, w Dziale Produkcji (…), wykonuje się poniższe operacje:

a.cięcie materiału,

b.wiercenie,

c.toczenie,

d.fazowanie,

e.frezowanie,

f.gratowanie,

g.gwintowanie,

h.kontrola,

i.mycie,

j.nawiercanie,

k.obróbka cieplna,

l.odcinanie,

m.polerowanie,

n.powlekanie,

o.prostowanie,

p.rozwiercanie otworów,

q.szlifowanie,

r.pakowanie.

Powyższe operacje były/są/będą niezbędnym elementem wykonania produktów.

11.Podczas testów zleceń, Dział Kontroli Jakości monitorował/monitoruje/będzie monitorował jakość wykonanych operacji zgodnie z opracowaną dokumentacją.

12.W niektórych przypadkach Dział Kontroli Jakości oraz Laboratorium dokonał/dokonuje/będzie dokonywał walidacji produktów.

13.Etapem kończącym realizację projektu była/jest/będzie sprzedaż produktu. Za dzień zakończenia projektu przyjmuje się datę wystawienia przez Wnioskodawcę faktury sprzedażowej.

„(…)” - typy, rodzaj, charakterystyka.

„(…)” wytwarzane w Spółce, wg wymagań indywidualnych klienta, obejmują „zlecenia produkcyjne” sklasyfikowane i podzielone na cztery grupy główne, zgodnie z typem narzędzia. Należą do nich:

–(…),

–(…),

–(…)

–oraz (…).

Każdą z kategorii produktów, podzielono na podgrupy, na podstawie przeznaczenia narzędzia. Każdy „produkt”/każde „zlecenie produkcyjne” w obszarze jednej podgrupy jest inne, różnice stanowią wymiary oraz możliwość wykonywania operacji na innych materiałach. Dla każdego zlecenia produkcyjnego przygotowana jest/była/będzie indywidualna dokumentacja techniczna, rysunki, oprzyrządowanie, a w niektórych przypadkach przeprowadzana jest/była/będzie walidacja narzędzia (próby pracy). Każde tego typu narzędzie sprawdzane było/jest/będzie w pełni przez Dział Kontroli Jakości.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia charakterystykę dotyczącą poszczególnych grup „(…)”, nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów, realizowanych na indywidualne zamówienia klientów.

1)Narzędzia specjalne - (…)

W ramach wyodrębnionej grupy narzędzi opracowywane były/są/będą nowe/istotnie zmienione/ulepszone produkty - (…).

Innowacyjne, istotnie zmienione rozwiązania polegają na zmianie geometrii narzędzia poprzez (…). Każde zlecenie stanowiło/stanowi/będzie stanowić odrębny projekt wykonywany według przedstawionego wzoru bądź wytycznych indywidualnego klienta. Każde zlecenie wymaga zaprojektowania i wykonania specjalnej geometrii narzędzia, zastosowania istotnie zmienionej technologii oraz istotnie zmienionej konstrukcji (…).

Różnice pomiędzy poszczególnymi zleceniami polegały/polegają/będą polegać na zaprojektowaniu narzędzi o innych wymiarach (...). Tworzone (…). Wysoka odporność opracowanych narzędzi specjalnych sprawia, iż mogą być wykorzystywane do obróbki (…). W zależności od przeznaczenia narzędzia wykonywane są z różnych rodzajów materiałów (…). Zastosowanie specjalnego rodzaju materiału (…). Natomiast, nakładanie na narzędzia (…) zwiększa żywotność ich pracy. Dzięki temu w ramach każdego zlecenia produkowane były/są/będą inne, nowe bądź istotnie zmienione/ulepszone narzędzie, które pozwala wykonywać operacje (…).

Narzędzia specjalne (…) mają różne możliwości zastosowania m.in.:

–(…),

–(…),

–(…),

–(…).

Wyróżniamy następujące rodzaje specjalnych narzędzi (…) wykonywanych w Spółce m.in:

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…).

Dla każdego indywidualnego zlecenia opracowana była/jest/będzie dokumentacja techniczna, w tym: wzór narzędzia, szkic, rysunek konstrukcyjny, techniczny, dokumentacja technologiczna. Zlecenie od początku do końca był/jest/będzie realizowane wyłącznie przez pracowników Spółki. Realizacja każdego zlecenia wymaga zastosowania: nowej koncepcji, istotnie zmienionych rozwiązań odróżniających się znacząco od wcześniej stosowanych, w tym istotnie zmienionej technologii, istotnie zmienionej konstrukcji oraz zastosowania nowych materiałów. W celu sprawdzenia parametrów produktu przeprowadzane są testy, próby, walidacja. W wyniku przeprowadzonych prac był/jest/będzie stworzony pierwszy według dokumentacji pierwowzór narzędzia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogły/mogą/będą mogły być powtórzone, odtworzone lub przeniesione. Produkt poza ofertą katalogową.

2)Narzędzia specjalne - (…)

W ramach wyodrębnionej grupy narzędzi opracowywane były/są/będą nowe/istotnie zmienione/ulepszone produkty - (…).

Innowacyjne, istotnie zmienione rozwiązania polegają na zmianie (…). Każde zlecenie stanowiło/stanowi/będzie stanowić odrębny projekt wykonywany według przedstawionego wzoru bądź wytycznych indywidualnego klienta. Każde zlecenie wymagało/wymaga/będzie wymagać zaprojektowania i wykonania specjalnej geometrii narzędzia, zastosowania istotnie zmienionej technologii oraz istotnie zmienionej konstrukcji.

Różnice pomiędzy poszczególnymi zleceniami polegały/polegają/będą polegać na zaprojektowaniu narzędzi o (…).

Narzędzia specjalne (…), mają różne możliwości zastosowania m.in.:

–(…),

–(…),

–(…).

Wyróżniamy następujące rodzaje specjalnych narzędzi pogłębiaczy, wykonywanych w Spółce:

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…).

Dla każdego indywidualnego zlecenia opracowana była/jest/będzie dokumentacja techniczna, w tym: wzór narzędzia, szkic, rysunek konstrukcyjny, techniczny, dokumentacja technologiczna. Zlecenie od początku do końca było/jest/będzie realizowane wyłącznie przez pracowników Spółki. Realizacja każdego zlecenia wymagała/wymaga/będzie wymagać zastosowania: nowej koncepcji, istotnie zmienionych rozwiązań odróżniających się znacząco od wcześniej stosowanych, w tym istotnie zmienionej technologii, istotnie zmienionej konstrukcji oraz zastosowania nowych materiałów. W celu sprawdzenia parametrów produktu przeprowadzane były/są/będą testy, próby, walidacja. W wyniku przeprowadzonych prac był/jest/będzie stworzony pierwszy według dokumentacji pierwowzór narzędzia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogły/mogą/będą mogły być powtórzone, odtworzone lub przeniesione. Produkt poza ofertą katalogową.

3)Narzędzia specjalne - (…)

W ramach wyodrębnionej grupy narzędzi opracowywane były/są/będą nowe/istotnie zmienione/ulepszone produkty - (…).

Innowacyjne, istotnie zmienione rozwiązania polegały/polegają/będą polegać na zmianie geometrii narzędzia poprzez istotnie zmienioną (…). Każde zlecenie stanowiło/stanowi/będzie stanowić odrębny projekt wykonywany według przedstawionego wzoru bądź wytycznych indywidualnego klienta. Każde zlecenie wymagało/wymaga/będzie wymagać zaprojektowania i wykonania specjalnej geometrii narzędzia, zastosowania istotnie zmienionej technologii oraz istotnie zmienionej konstrukcji.

Różnice pomiędzy poszczególnymi zleceniami polegały/polegają/będą polegać na zaprojektowaniu narzędzi o innych wymiarach (…).

Narzędzia specjalne (…) mają różne możliwości zastosowania m.in.: (…).

Wyróżniamy następujące rodzaje specjalnych narzędzi rozwiertaków wykonywanych w Spółce:

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…).

Dla każdego indywidualnego zlecenia opracowana była/jest/będzie dokumentacja techniczna, w tym: wzór narzędzia, szkic, rysunek konstrukcyjny, techniczny, dokumentacja technologiczna. Zlecenie od początku do końca było/jest/będzie realizowane wyłącznie przez pracowników Spółki. Realizacja każdego zlecenia wymagała/wymaga/będzie wymagać zastosowania: nowej koncepcji, istotnie zmienionych rozwiązań odróżniających się znacząco od wcześniej stosowanych, w tym istotnie zmienionej technologii, istotnie zmienionej konstrukcji oraz zastosowania nowych materiałów. W celu sprawdzenia parametrów produktu przeprowadzane były/są/będą testy, próby, walidacja. W wyniku przeprowadzonych prac był/jest/będzie stworzony pierwszy według dokumentacji pierwowzór narzędzia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogły/mogą/będą mogły być powtórzone, odtworzone lub przeniesione. Produkt poza ofertą katalogową.

4)Narzędzia specjalne - (…)

W ramach wyodrębnionej grupy narzędzi opracowywane były/są/będą nowe/istotnie zmienione/ulepszone produkty - (…).

Innowacyjne, istotnie zmienione rozwiązania polegają na zmianie geometrii narzędzia poprzez istotnie zmienioną (…). Każde zlecenie stanowiło/stanowi/będzie stanowić odrębny projekt wykonywany według przedstawionego wzoru bądź wytycznych indywidualnego klienta. Każde zlecenie wymagało/wymaga/będzie wymagać zaprojektowania i wykonania specjalnej geometrii narzędzia, zastosowania istotnie zmienionej technologii oraz istotnie zmienionej konstrukcji.

Różnice pomiędzy poszczególnymi zleceniami polegały/polegają/będą polegać na zaprojektowaniu narzędzi o innych wymiarach (…).

Narzędzia specjalne (…) mają różne możliwości zastosowania m.in.:

–(…),

–(…).

Wyróżniamy następujące rodzaje specjalnych narzędzi wiertła, wykonywanych w Spółce:

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…),

–(…).

Dla każdego indywidualnego zlecenia opracowywana była/jest/będzie dokumentacja techniczna, w tym: wzór narzędzia, szkic, rysunek konstrukcyjny, techniczny, dokumentacja technologiczna. Zlecenie od początku do końca było/jest/będzie realizowane wyłącznie przez pracowników Spółki. Realizacja każdego zlecenia wymagało/wymaga/będzie wymagać zastosowania: nowej koncepcji, istotnie zmienionych rozwiązań odróżniających się znacząco od wcześniej stosowanych, w tym istotnie zmienionej technologii, istotnie zmienionej konstrukcji oraz zastosowania nowych materiałów. W celu sprawdzenia parametrów produktu, przeprowadzane były/są/będą testy, próby, walidacja. W wyniku przeprowadzonych prac był/jest/będzie stworzony pierwszy według dokumentacji pierwowzór narzędzia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogły/mogą/będą mogły być powtórzone, odtworzone lub przeniesione. Produkt poza ofertą katalogową.

Podsumowując, projekt „(…)” realizowany w latach 2018 - do chwili obecnej, przyczynił się do opracowania i wytworzenia innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów. Spółka realizując projekt „(…)” podkreśla, że:

1.Każde narzędzie specjalne było/jest/będzie odrębnym nowym/istotnie zmienionym/ulepszonym produktem opracowanym i wytworzonym w ramach jednego zlecenia produkcyjnego.

2.Każde zlecenie produkcyjne jest inne.

Różnice stanowiły/stanowią/będą stanowić wymiary w obszarze części (...).

3.W odniesieniu do każdego niezależnego produktu Firma opracowała/opracowuje/będzie opracowywać niezależny proces realizacji produktu począwszy od opracowania koncepcji, opracowania technologii, konstrukcji, poprzez przeprowadzenie testów, aż po jego fizyczne skonstruowanie.

4.Każdy realizowany niezależny produkt posiadał/posiada/będzie posiadać własną dokumentację na którą składają się: zapytanie ofertowe, wzór narzędzia, szkic, rysunki konstrukcyjne, dokumentacja technologiczna.

5.Dzięki realizacji projektu powstał/powstaje/będzie powstawać zróżnicowany „produkt”, tj. (…).

6.Każde „(…)” będące nowym/istotnie zmienionym/ulepszonym produktem ma charakter niepowtarzalny.

7.Za każdym razem istniało/istnieje/będzie istnieć ryzyko niepowodzenia. Aby jednak w możliwie jak najkrótszym czasie zniwelować błędy, w ramach każdego zlecenia produkcyjnego wytwarzane są min. 2 sztuki zaprojektowanego narzędzia. Przeprowadzana była/jest/będzie tzw. kontrola międzyoperacyjna, której celem jest weryfikacja 1 szt. narzędzia na maszynie (…). Jeśli ocena jest negatywna, wprowadzane są poprawki, celem wyeliminowania błędu na kolejnych narzędziach.

8.„(…)”, które nie były/nie są/nie będą dostępne w katalogu, a które były już wykonywane pod kodem (…) (w systemie x S.A - oznaczenie (…)), Spółka nie kwalifikowała/nie kwalifikuje/nie będzie kwalifikować do projektu i nie zamierza zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R.

9.Projekt Spółka realizowała/realizuje/będzie realizować całkowicie z własnych środków. Działania w ramach projektu prowadzone były/są/będą zgodnie z wewnętrznymi procedurami, w sposób uporządkowany, metodyczny, zaplanowany.

10.Wnioskodawca wskazuje poniżej ilość zleceń produkcyjnych dla „(…)” w poszczególnych latach:

•2018-(…);

•2019-(…);

•2020-(…);

•2021-(…);

•2022-(…);

•2023 -(…);

•2024 -(…) (ilość na 17.09.2024).

Z każdym rokiem ilość zleceń „(…)” maleje z uwagi na fakt, iż są to narzędzia unikalne - rzadko spotykane, wyjątkowe, wykonywane pod potrzeby konkretnego klienta, a także z uwagi na powtarzalność zamówień w obrębie narzędzi specjalnych. Klienci Wnioskodawcy często wysyłają zapytania na narzędzia, które nie są dostępne w katalogu, a które były już wykonywane pod kodem (…) (oznaczenie w systemie „(…)”). Narzędzia specjalne, które były już wykonywane na indywidualne zamówienia klienta, a które ponowienie są odtwarzane nie są objęte niniejszym wnioskiem i podlegają wykluczeniu z projektu „(…)”.

Działalność twórcza realizacji - „(…)”.

Każdy z wyżej opisanych produktów (grupy produktów) wymagał/wymaga/będzie wymagał od Wnioskodawcy zastosowania nowej koncepcji, rozwiązań, które w istotny sposób różniły się od wcześniej stosowanych w przedsiębiorstwie. Za każdym razem konstruowano wzór narzędzia, szkic oraz przygotowano rysunki konstrukcyjne. Wykonywane prace w każdym z produktów wymagały opracowania istotnie zmienionej technologii oraz konstrukcji, prób, testów, walidacji. Prowadzone prace nie miały charakteru rutynowego. W ramach poszczególnych produktów innowacja polegała/polega/będzie polegać na zmianie geometrii narzędzia poprzez (…). Dzięki temu w ramach każdego zlecenia wyprodukowane było/jest/będzie inne narzędzie, które pozwala wykonywać operacje skrawania na innych materiałach. W taki sposób prowadzone prace wymagały/wymagają/będą wymagać od Wnioskodawcy działalności twórczej.

Systematyczność prowadzonych prac - „(…)”.

Realizowane zlecenia prowadzone były/są/będą w trybie projektowym. Każdy projekt/zlecenie stanowił/stanowi/będzie stanowić odrębne zadanie i miał/ma/będzie mieć jasno określony cel jaki Wnioskodawca chciał osiągnąć. Realizacja każdego z produktów była/jest/będzie udokumentowana. Dokumentacja dotyczyła/dotyczy/będzie dotyczyć harmonogramu realizowanych prac, rysunków technicznych, dokumentacji technologicznej - osiągów każdego z realizowanych produktów.

Spółka prowadziła/prowadzi/będzie prowadzić wyżej wymienione działania poprzez pracę wyspecjalizowanej kadry, która posiadała/posiada/będzie posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie opracowywania i wdrażania nowych rozwiązań w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Prace merytoryczne w projekcie prowadzone były/są/będą przez wyznaczonych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Projekt był/jest/będzie prowadzony według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, zorganizowany oraz zaplanowany.

Cel projektu: Zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ramach realizacji projektu (…), Wnioskodawca wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywać dostępną, zdobytą już wcześniej wiedzę i umiejętności pracowników firmy. Niemniej jednak realizacja założonych celów projektu wymagała/wymaga/będzie wymagać od pracowników Spółki także rozwiązywania nieznanych wcześniej problemów technicznych oraz konstrukcyjnych. Czynności te wymuszały/wymuszają/będą wymuszać poszukiwania odpowiednio istotnie zmienionych rozwiązań, co wymagało/wymaga/będzie wymagać zwiększenia zasobów wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych/znacznie zmienionych/ulepszonych produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Prowadzone przez Wnioskodawcę wyżej opisane prace polegały/polegają/będą polegać na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów.

Zatem, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa w zakresie przedmiotowego projektu obejmowała/obejmuje/będzie obejmować prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Wnioskodawca zaznacza, że prowadzone przez niego prace w zakresie opracowania, tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, nie obejmowały/nie obejmują/nie będą obejmować badań naukowych aplikacyjnych, o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT.

Projekt nie stanowił zadania rutynowego ani też nie miał charakteru okresowej zmiany w istniejących produktach.

Wnioskodawca wskazuje, że prace przy realizacji wyżej opisanego projektu - nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić zadań rutynowych i nie miały/nie mają/nie będą mieć charakteru okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów. Spółka nie zamierza korzystać z tzw. ulgi B+R, w zakresie w jakim prace związane z projektowaniem, opracowaniem i wykonaniem „(…)” - zostały/są/będą zakończone tj. produkt jest udostępniony do użytku, przetestowany, sprawdzony i zaakceptowany podczas walidacji przez Dział Kontroli Jakości oraz Laboratorium i Serwis/finalnych odbiorców - klientów.

Reasumując, Wnioskodawca potwierdza, że realizowany Projekt „(…)”:

•miał/ma/będzie mieć charakter twórczy, którego celem jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie opracowania istotnie zmienionej geometrii/konstrukcji oraz technologii narzędzia poprzez modyfikacje (…);

•obejmował/obejmuje/będzie obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania ulepszonych produktów oraz związanych z nimi procesów;

•był/jest/będzie prowadzony w sposób systematyczny, według metodologii wskazanej we wcześniejszej części wniosku przez Pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

•był/jest/będzie udokumentowany w ewidencji Wnioskodawcy;

•miał/ma/będzie mieć na celu zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

•Dzięki realizacji projektu zwiększyły się/zwiększają się oraz będą zwiększać zasoby wiedzy pracowników Spółki. Do realizacji przyjętych działań niezbędne było/jest/będzie poszukiwanie nowych rozwiązań, które nie były do tej pory stosowane w przedsiębiorstwie. Celem było/jest/będzie zaprojektowanie narzędzia wpisującego się jak najlepiej w oczekiwania i potrzeby klienta. Dzięki zwiększonym zasobom wiedzy poprawiają się parametry pracy narzędzi oraz zwiększa się ich żywotność, a w konsekwencji spełnione były/są/będą oczekiwania klientów,

•nie miał/nie ma/nie będzie mieć charakteru rutynowych i okresowych zmian.

KOSZTY KWALIFIKOWANE

Wnioskodawca poniósł następujące koszty kwalifikowane związane z prowadzoną działalnością w zakresie zaprojektowania i wykonania (…):

a)koszty osobowe, tj. wynagrodzenia oraz sfinansowane składki ZUS Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących prace opisane w stanie faktycznym, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

b)koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, oraz

c)koszty energii elektrycznej, bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową, tj. zaprojektowaniem i wykonaniem (…).

Koszty osobowe

Spółka w celu opracowania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów, zatrudnia pracowników, którzy brali udział w realizacji projektu opisanego powyżej. Pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie.

Spółka zatrudnia wysokiej klasy inżynierów i techników oraz wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych.

W swojej strukturze organizacyjnej Spółka posiada, m.in.: Dział Technologiczny, Dział Rozwoju i Marketingu, Dział Kontroli Jakości, Dział Narzędzi (…) oraz Dział Logistyki, co pozwala na kompleksową obsługę klienta począwszy od opracowania koncepcji, zaprojektowania narzędzia, jego wykonanie oraz przeprowadzenie prób, testów walidacji.

Do pracowników biorących udział w ramach realizacji działań w zakresie opracowania, zaprojektowania i tworzenia tj. „(…)”, Wnioskodawca zalicza - pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, wytycznych, projektów, konstrukcji etc. danego produktu.

Zadania te są realizowane przez 2 osoby kadry inżynieryjno-technicznej oraz 2 pracowników Działu Kontroli Jakości (dalej: „Pracowników umysłowych”) raz 40 osób realizujących procesy produkcji z Działu Produkcji Narzędzi (…), (dalej: „Pracowników fizycznych”). Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Wnioskodawca podkreśla, że w pracownicy Spółki, nie realizowali wyłącznie prac w zakresie tworzenia nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów w projekcie „(…)”.

W ramach realizacji projektu, Spółka poniosła koszty wynagrodzeń. Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych jest ewidencja czasu pracy przy projekcie badawczo-rozwojowym (…).

Ewidencja czasu pracy Pracowników umysłowych prowadzona była w systemie kadrowo- płacowym (Comarch Optima). Podstawą do obliczeń były harmonogramy wdrożeniowe do projektów rozwojowych, które wskazują procentowy udział danego pracownika w realizacji projektu. Zatem w przypadku Pracowników umysłowych, realizujących zadania w zakresie opracowania, projektowania i wykonania (…), czas pracy ewidencjonowano w systemie informatycznym. Prowadzona ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne zadania przypisane pracownikom w ramach projektów (dalej: „Ewidencja”) pozwala określić czasochłonność opracowywania poszczególnych elementów produktu w sposób procentowy, tj. ilość czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego nad rozwijaniem produktu.

W przypadku Pracowników fizycznych, ewidencja czasu pracy prowadzona była w formie elektronicznej, roboczogodzin, czasu poświęcanego na poszczególne zadania przypisane pracownikom w ramach poszczególnych zleceń produkcyjnych (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja pozwala określić czasochłonność opracowywania poszczególnych elementów Produktu (tj. ilość czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego na poszczególne operacje. Odnoszą się one bezpośrednio do poszczególnych zleceń produkcyjnych. Na podstawie technologii produkcyjnej danego produktu (bazą jest tu system Comarch XL) odczytane zostały czasy technologiczne, wykorzystane na przeprowadzenie poszczególnych operacji tj.:

•cięcia materiału,

•wiercenia,

•toczenia,

•fazowania,

•frezowania,

•gratowania,

•gwintowania,

•kontroli,

•nawiercania,

•obróbka cieplnej,

•odcinania,

•polerowania,

•powlekania,

•prostowania,

•rozwiercania otworów,

•szlifowania

nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów - (…).

Tym samym, prowadzona Ewidencja pozwala ustalić ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Spółki na realizację pracy nad projektem, w ogólnym czasie pracy w trakcie danego miesiąca.

Spółka alokuje koszty związane z prowadzoną działalnością na kontach rodzajowych, takich jak wynagrodzenia pracowników czy materiały. Pozwala to na wyodrębnienie, w ewidencji pomocniczej, wydatków związanych z pracami rozwojowymi nad nowymi/istotnie zmienionymi/ulepszonymi produktami. Co więcej, w celu dokładnego określenia kosztów pracowniczych, pracownicy Spółki prowadzą wspomnianą wcześniej Ewidencję. Wskazuje ona dokładną liczbę godzin pracy w danym miesiącu każdego pracownika, poświęconą na prace związane z tworzeniem (…), co pozwala na dokładne określenie wysokości kosztów pracowniczych związanych z tworzeniem każdego produktu/narzędzia specjalnego. W konsekwencji, możliwe jest dokładne przypisanie kosztów ponoszonych przez Spółkę do projektów rozwojowych związanych pracami nad nowymi/istotnie zmienionymi/ulepszonymi produktami.

Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że:

•Koszty osobowe Pracowników umysłowych (technologów, inżynierów, pracowników Działu Kontroli Jakości) obejmowały należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, do których należą: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek funkcyjny oraz nagrody, wynagrodzenia urlopowe oraz wynagrodzenia chorobowe.

Koszt wynagrodzeń Pracowników fizycznych, w tym pracowników produkcji Działu Produkcji (…), obejmowały należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

•Koszty osobowe obejmują finansowane przez płatnika składki z tytułu wyżej wskazanych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składkę wypadkową, rentową oraz emerytalną, w tym również należności z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, do których poniesienia pracodawca jest zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów, m.in. te dotyczące urlopu oraz choroby.

•Do kosztów osobowych Spółka nie zamierza zaliczyć Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

•Koszt wynagrodzeń wyliczany jest na bazie czasu pracy (procentowo dla pracowników umysłowych i godzinowo dla pracowników fizycznych) poświęconego przez każdego pracownika na projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc, tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt (produkt).

Koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Ponadto, Spółka poniosła także koszty związane z nabyciem materiałów bezpośrednio związanych z wytworzeniem nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (…).

Wnioskodawca poniósł koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, zaprojektowaniem, tworzeniem nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów. Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty, które wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, sprzedawane są klientom. W celu realizacji projektu badawczo-rozwojowego (…), Wnioskodawca nabywał materiały, które przy realizacji konkretnego produktu (zlecenia produkcyjnego) były pobierane z magazynu oraz przypisywane do zlecenia poprzez dokumenty RW. Dzięki takiemu postępowaniu, Wnioskodawca na bieżąco ewidencjonował koszty materiałów bezpośrednio związanych z każdym realizowanym narzędziem specjalnym.

Dla każdego produktu/narzędzia specjalnego/zakładane było odrębne zlecenie produkcyjne, w którym prowadzona była odrębna ewidencja kosztów projektu. Ewidencja zawiera zestawienie materiałów związanych ze zleceniem, na którym ewidencjonowane były także koszty materiałów zużytych w trakcie prowadzonych prac B+R, poprzez dokumenty RW.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów, (…)Spółka nabyła m.in.:

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…);

•pręty okrągłe (…),

niezbędne do wytworzenia nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów oraz pozostałe półfabrykaty/narzędzia (…) celem zaimplementowania ulepszeń/istotnych zmian, oznaczone w ewidencji kosztów.

Wyżej wymienione materiały zostały zużyte w całości do produkcji produktów i są bezpośrednio związane z ich wytworzeniem.

Ponadto, Wnioskodawca poniósł koszty energii elektrycznej. W trakcie etapów prac, dochodzi do fizycznego przygotowania każdego narzędzia specjalnego przez Dział Produkcji (…) oraz prac w ramach zleceń (cięcia materiału, wiercenia, toczenia, fazowania, frezowania, gratowania, gwintowania, kontroli, nawiercania, obróbka cieplnej, odcinania, polerowania, powlekania, prostowania, rozwiercania otworów, szlifowania). Wnioskodawca wyodrębnił w ewidencji pomocniczej, zestawienie zużycia energii elektrycznej dla Wydziału (…) w ramach projektu nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (…), przedstawionych w niniejszym wniosku.

Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza że:

-Spółka nie prowadziła/nie prowadzi nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, jak i również nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT;

- Nie posiadała/nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

-Koszty prowadzenia prac rozwojowych przez Spółkę jako koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie zostały/nie są/nie będą zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

-Koszty kwalifikowane nie zostały/nie będą odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

-Podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce;

-Wyodrębniała/wyodrębnia/będzie wyodrębniać koszty działalności B+R (koszty kwalifikowane) zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o CIT w formie ewidencji pomocniczej/kontach księgowych;

-Wydatki, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowiły/stanowią/będą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku od osób prawnych;

-Koszty osobowe stanowiły/stanowią/będą stanowić należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-W skład wynagrodzeń za pracę, pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych wchodzą świadczenia za czas choroby i urlopu;

-Działalność Spółki obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych/istot niezmienionych, ulepszonych produktów;

-Realizacja nowego/istotnie zmienianego/ulepszonego produktu narzędzi specjalnych wymagało od pracowników spółki zwiększenia zasobów wiedzy. Było/jest/będzie to możliwe dzięki odniesieniu się do literatury technicznej. Niezbędne były/są/będą również poradniki specjalistyczne z dziedziny konstrukcji narzędzi dla poszczególnych gałęzi przemysłu. Istotne znaczenie miał/ma/będzie mieć również benchmarking - przegląd światowych marek, analiza porównawcza w zakresie stosowanych rozwiązań w Spółce, a stosowanymi praktykami w przedsiębiorstwach uznawanych za najlepsze w danej kategorii;

-Wykonywane przez Spółkę czynności uznawane przez nią za badawczo-rozwojowe nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej,

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu:

–testowania produktu/produktów,

–wykonywania badań produktu/produktów,

–oceny produktu/produktów,

–innych tego typu prac.

-Zamierza skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi B+R za lata 2018-2024 oraz lata przyszłe, w odniesieniu do projektu opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

Pytania

1.Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie projektu „(…)”, dotyczącego opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów – z których każde narzędzie tworzone jest w ramach jednego zlecenia produkcyjnego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do każdego niezależnego produktu w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

2.Czy koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących prace w zakresie projektu opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniem przyszłym, w tym operacji wykonywanych w zleceniu produkcyjnym, fizycznego wykonania narzędzia tj.:

•cięcia materiału,

•wiercenia,

•toczenia,

•fazowania,

•frezowania,

•gratowania,

•gwintowania,

•kontroli,

•nawiercania,

•obróbka cieplnej,

•odcinania,

•polerowania,

•powlekania,

•prostowania,

•rozwiercania otworów,

•szlifowania,

których czas pracy był/jest/będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w odniesieniu do każdego niezależnego produktu/narzędzia specjalnego? (część pytania z wyłączeniem kosztów wynagrodzeń za czas nieobecności pracowników zatrudnionych na postawie umowy o pracę)

3.Czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji „(…)”, nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych), mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?

4.Czy koszty surowców w postaci energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie produkcji, (…), nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych) mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie projektu „(…)”, dotyczącego opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów - z których każde narzędzie tworzone jest w ramach jednego zlecenia produkcyjnego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do każdego niezależnego produktu w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

2.Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących prace w zakresie projektu opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniem przyszłym, w tym operacji wykonywanych w zleceniu produkcyjnym, fizycznego wykonania narzędzia , tj.

- cięcia materiału,

- wiercenia,

- toczenia,

fazowania,

- frezowania,

- gratowania,

- gwintowania,

-kontroli,

-nawiercania,

-obróbka cieplnej,

-odcinania,

-polerowania,

-powlekania,

-prostowania,

- rozwiercania otworów,

-szlifowania

których czas pracy był/jest/będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w odniesieniu do każdego niezależnego produktu/narzędzia specjalnego.

3.Zdaniem Wnioskodawcy, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji „(…)”, nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych), mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

4.Zdaniem Wnioskodawcy, koszty surowców w postaci energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie produkcji, (…), nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych) mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.) (dalej: „ustawy o CIT”), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r., badania naukowe oznaczały:

a)badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii genetycznych.

W tym okresie w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczały nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowej okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, oraz 28 ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1669), ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Ustawa SWIN”), badania naukowe są działalnością obejmującą:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy SWIN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

-działalność ma charakter twórczy,

-działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

-działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Jak podkreślono m.in.: w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.439.2020.2.JKT z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług.

Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się zatem do opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, działalności Spółki w zakresie projektu „(…)” w ocenie Spółki, spełnia ona przesłanki definicji działalności badawczo-rozwojowej, zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. Prace Spółki od opracowania, zaprojektowania, poprzez przeprowadzenie testów, aż po fizyczne skonstruowanie każdego narzędzia specjalnego, mają charakter twórczy, systematyczny i mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Odnosi się to również do fizycznego wykonania zaprojektowanych (…) w ramach zleceń produkcyjnych dla każdego nowego/istotnie zmienionego/ulepszonego produktu, będącego innowacją produktową w firmie. Operacje w ramach zlecenia produkcyjnego tj.:

-cięcie materiału,

- wiercenie,

-toczenia,

-fazowania,

-frezowania,

-gratowania,

-gwintowania,

-kontroli,

-nawiercania,

-obróbka cieplnej,

-odcinania,

-polerowania,

-powlekania,

-prostowania,

-rozwiercania otworów,

-szlifowania

stanowią etap prac badawczo-rozwojowych (wykonania (…)), bez których nie możemy mówić o zakończeniu prac twórczych, systematycznych, zwiększających zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa.

Reasumując, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie projektu „(…)”, dotyczącego opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów – z których każde narzędzie tworzone jest w ramach jednego zlecenia produkcyjnego, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do każdego niezależnego produktu w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, które odnoszą się do podatników prowadzących działalność o zbliżonym charakterze w stosunku do Wnioskodawcy. Dla potwierdzenia, Spółka przywołuje fragmenty interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

-interpretacja indywidualna z 9 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.351.2023.2.JMS, w której organ przychylił się do stanowiska wnioskodawcy i uznał prowadzoną przez niego działalność w zakresie projektowania i tworzenia Wykrojników za działalność B+R. „(...) Z opisu uzupełnienia sprawy wynika, że nowe Wykrojniki i Elementy, które powstają w ramach działalności Spółki, różnią się od już istniejących m.in. funkcjonalnością, wydajnością, zastosowanym surowcem do produkcji. Wnioskodawca, wykorzystuje wiedzę i umiejętności użyte w dotychczas oferowanych produktach do realizacji nowych/udoskonalonych projektów. Wiedza i umiejętności, które Spółka zdobyła podczas realizacji poprzednich projektów, przekłada się na kreatywność, innowacyjność, myśl technologiczną przy realizacji nowych/udoskonalonych projektów. Doświadczenie pomaga wykreować nowy produkt albo pomaga wymyślić, co powinno być zmienione w dotychczas oferowanym produkcie. W wyniku realizacji projektów z zakresu Wykrojników i Elementów, w Spółce powstaje nowa wiedza w dziedzinie budowy maszyn, elektroniki, elektrotechniki, mechaniki i inżynierii produkcji. W ocenie Organu opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym prace prowadzone w ramach Projektów, wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop,”;

-interpretacja indywidualna z 26 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.82.2022.2.PC, „Reasumując, projekty modernizacji urządzeń myjących na liniach technologicznych, są tworzone, rozwijane lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej. Mając na uwadze powyższe, słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, że opisane w stanie faktycznym projekty spełniają przesłanki działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 4a pkt 26 updop w zw. z pkt 28 updop”;

-interpretacja indywidualna z 16 listopada 2022 r., sygn.0114-KDIP3-1.4011.833.2022.2.AK „(...) Z opisu sprawy wynika więc, że Projekty w ramach których Spółka:

i.opracowywała nowe i ulepszone produkty, przede wszystkim na konkretne zlecenie klientów (innowacje produktowe przynajmniej w skali przedsiębiorstwa),

ii.opracowywała nowe i ulepszone rozwiązania technologiczne, które mają, np. obniżyć koszty produkcji, podnieść jakość produktów, zmniejszyć energochłonność produkcji lub ilość wytwarzanych odpadów (innowacje procesowe przynajmniej w skali przedsiębiorstwa);

- a przykładami których były:

a)opracowanie technologii automatycznego malowania nośników: automat bębnowy do malowania nośników,

b)opracowanie technologii malowania wielkopowierzchniowych nośników

c)poprawa produktywności poprzez modernizację pras wulkanizacyjnych,

d)poprawa produktywności poprzez modernizację pras mechanicznych,

e)opracowanie technologii wulkanizacji z automatycznym wypychaczem wyprasek, (...)

- mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Pana możliwości zastosowania ulgi, o której mowa w art. 26e ustawy podatkowej. Stanowisko Pani w zakresie uznania realizowanych projektów za działalność badawczo rozwojową - pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe (...).”

Dodatkowo, w interpretacji indywidualnej wydanej dla Wnioskodawcy 19 lutego 2024 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.718.2023.1.AZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w związku z opisanym stanem faktycznym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie realizowanego w 2022 r. projektu, dotyczącego opracowania, zaprojektowania i wykonania ulepszonych produktów - serii pił - (…), spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do każdego niezależnego produktu w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”, „updop”), a w związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania 2

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a.nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1. 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;

4a. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 i 4;

5.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy;

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione do momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego;

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie;

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 18d ust. 4 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z podmiotem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Stosownie do art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 updop, obowiązującym od 2022 r. wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Koszty wynagrodzeń za pracę pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe.

Koszty wynagrodzeń pracowników ponoszone z tytułu stosunków pracy dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe i stanowią po ich stronie należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: „PIT”).

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

Jak podkreśla Minister Finansów w wydanej 13 lutego 2024 r. interpretacji ogólnej znak: DD8.8203.1.2021:

„(...) faktyczne zaangażowanie pracownika w realizację działalności badawczo-rozwojowej określane jest w ramach danego miesiąca (przy czym ważny jest przedmiot realizowanych przez pracownika zadań, a nie ich efektywność).

Celem powyższego przepisu jest wyróżnienie tej części wydatków pracowniczych, które zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową od pozostałych wydatków, z tym jednak zastrzeżeniem, że kryterium tego rozróżnienia jest przedmiot zadań danego pracownika, a nie efektywność realizowania przez niego zleconych zadań. Co za tym idzie, konstrukcja przepisu nakazująca rozróżnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej od kosztów innego rodzaju, nie jest kryterium dającym podstawy do wykluczenia z katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, wydatków pracodawcy wynikających bezpośrednio ze stosunku pracy i tym samym wynikających z nich odpowiednich elementów składowych tegoż wynagrodzenia.”

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Jak podkreślił Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, pracownicy Spółki, nie realizowali w okresie trwania projektu wyłącznie prac B+R. Zatem, Spółka w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonywał obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, wyodrębnia (wyłącza z ulgi badawczo-rozwojowej) tą część wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składki od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, koszt wynagrodzeń wyliczony został na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt.

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych obejmował następujące składniki, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT: tj.

-Wynagrodzenie zasadnicze,

-Dodatki za pracę w nadgodzinach,

-Dodatek funkcyjny.

-Nagrody.

W przypadku pracowników fizycznych składnikiem wynagrodzenia o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, było wynagrodzenie zasadnicze.

Do kosztów osobowych Spółka zamierza zaliczyć również sfinansowane, od wyżej wymienionych wynagrodzeń Pracowników, składki na ubezpieczenie społeczne, tj. składkę wypadkową, rentową oraz emerytalną.

Reasumując, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W latach od 2018 r. do obecnie, Spółka zdefiniowała/definiuje/będzie definiować oraz przypisała/przypisuje/będzie przypisywać koszty osobowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową. Wnioskodawca prowadził ewidencję czasu pracy pracowników stanowiącą podstawę wyliczenia kosztów osobowych ulgi B+R.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 10 marca 2023 r., przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak: 0111-KDIB1-3.4010.915.2022.3.ZK - ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia wydatków. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Natomiast w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2022 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.256.2022.2.IM Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że sposób prowadzenia przez Spółkę Ewidencji, ewidencji pomocniczej oraz ewidencji rachunkowej opisany w stanie faktycznym jest wystarczający do wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych, a tym samym dla spełnienia przestanki z art. 9 ust. 1b updop.

Ponadto, Minister Finansów w wydanej 13 lutego 2024 r. interpretacji ogólnej znak: DD8.8203.1.2021. potwierdził, że:

-„(...) podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową są obowiązani w prowadzonej ewidencji rachunkowej (podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych) lub podatkowej księdze przychodów i rozchodów albo w księgach rachunkowych (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych) wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej (art. 24a ust. 1b ustawy o PIT i odpowiednio art. 9 ust. 1b ustawy o CIT)”.

-„(...) koszt związany z zatrudnieniem pracownika, może zostać zaliczony do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.”

-„(...) Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, wymaga wyodrębnienia kosztów wynagrodzeń pracownika w podziale na miesiące, co za tym idzie zaangażowanie pracownika realizującego w części lub całości swojego czasu pracy działalność badawczo-rozwojową musi zostać określone również w podziale na miesiące. Podatnik ma obowiązek posiadać dokumentację uzasadniającą zaangażowanie poszczególnych pracowników w realizację działalności badawczo-rozwojowej.”

-„(...) zaangażowanie określone na podstawie miesięcznej ewidencji, zestawione z miesięcznym wynagrodzeniem określonym na podstawie kwalifikowanych elementów składowych tegoż wynagrodzenia (zawierających m.in. składniki dotyczące urlopu oraz choroby) warunkuje wysokość kosztu kwalifikowanego ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT i odpowiednio art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.”

Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową w ewidencji rachunkowej jest podstawą do kalkulacji wysokości ulgi B+R za dany rok podatkowy, a w związku z tym, podatnik powinien dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii.

Za pomocą Ewidencji dla projektu „(…)” nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów, Spółka jest w stanie:

-określić, którzy pracownicy w okresie trwania projektu brali udział w jego realizacji;

-ustalić poświęcony czas poszczególnych pracowników na działalność B+R stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu (liczbę godzin dla Pracowników fizycznych w ramach operacji cięcia materiału, wiercenia, toczenia, fazowania, frezowania, gratowania, gwintowania, kontroli, nawiercania, obróbka cieplnej, odcinania, polerowania, powlekania, prostowania, rozwiercania otworów, szlifowania) oraz procentowy czas pracy dla Pracowników umysłowych w danym miesiącu poświęcaną na działalność rozwojową w ramach opracowania, projektowania i (…).

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących prace w zakresie projektu opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniem przyszłym, w tym operacji wykonywanych w zleceniu produkcyjnym, fizycznego wykonania narzędzia, tj.:

-cięcia materiału,

-wiercenia,

-toczenia,

-fazowania,

-frezowania,

-gratowania,

-gwintowania,

-kontroli,

-nawiercania,

-obróbka cieplnej,

-odcinania,

-polerowania,

-powlekania,

-prostowania,

-rozwiercania otworów,

-szlifowania,

których czas pracy był/jest/będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w odniesieniu do każdego niezależnego produktu/narzędzia specjalnego.

Uzasadnienie w zakresie pytania 3

Przechodząc do kolejnych, ponoszonych przez Spółkę kosztów, tj. kosztów zakupu materiałów i surowców niezbędnych do tworzenia ulepszonych produktów, należy przytoczyć art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, zgodnie z którym, do kosztów kwalifikowanych zalicza się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, koszt kwalifikowany stanowi nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową. W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów, (…), Wnioskodawca nabył materiały dla każdego zlecenia produkcyjnego odrębnie, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wniosku.

Spółka w ramach działalności B+R może zużywać różnego rodzaju materiały i surowce konieczne do realizacji projektów. Jednocześnie, należy wskazać, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują także, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Interpretując zatem znaczenie pojęcia „surowce” konieczne jest odniesienie się do definicji słownikowych oraz znaczenia funkcjonującego na gruncie języka powszechnego. I tak, sformułowanie „surowce” oznacza „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że „materiały” to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in.: na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Zdaniem Spółki, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji „(…)”, nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych), mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo- rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania 4

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty surowców w postaci energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie produkcji, (…), nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych) mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały, w tym energii elektrycznej które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych również wynikają z literalnego brzmienia przepisów, niemniej jednak, na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawione w:

-interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.505.2019.2.JKT: „Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy koszty energii zużytej na działalność badawczo-rozwojową stanowią koszty kwalifikowane objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, takich jak koszty energii, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe”.

-interpretacji indywidualnej z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. 0111 KDIB1-3.4010.351.2023.2.JMS, „(...) Wobec powyższego, możecie Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, wydatki ponoszone na materiały i surowce niezbędne do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, tj. koszty materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego projektu w zakresie projektowania i wytwarzania Wykrojników, w tym m.in energii elektrycznej.”

Reasumując, wskazane w opisie sprawy, koszty uzyskania przychodu poniesione przez Spółkę na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową, czynności zmierzające do opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów „(…)”, stanowią koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „uCIT”, „updop”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Stosownie do treści art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W myśl art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym do 29 kwietnia 2018 r.,

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., do dnia 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obecnie obowiązującym

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Wskazać należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo, wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R, zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., ze zm., dalej: „updof”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących prace w zakresie projektu opisanego w stanie faktycznym/zdarzeniem przyszłym, w tym operacji wykonywanych w zleceniu produkcyjnym, fizycznego wykonania narzędzia tj.:

-cięcia materiału,

-wiercenia,

-toczenia,

-fazowania,

-frezowania,

-gratowania,

-gwintowania,

-kontroli,

-nawiercania,

-obróbka cieplnej,

-odcinania,

-polerowania,

-powlekania,

-prostowania,

-rozwiercania otworów,

-szlifowania,

których czas pracy był/jest/będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w odniesieniu do każdego niezależnego produktu/narzędzia specjalnego (część pytania z wyłączeniem kosztów wynagrodzeń za czas nieobecności pracowników zatrudnionych na postawie umowy o pracę), jest prawidłowe.

Ad. 3-4

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców, należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Do kosztów kwalifikowanych chcą Państwo zaliczyć także, koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie produkcji, (…), nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych).

Spółka w ramach działalności B+R może zużywać różnego rodzaju materiały i surowce konieczne do realizacji projektów. Jednocześnie, należy wskazać, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Pojęciem surowców z pewnością objęte będą media, takie jak m.in. energia elektryczna wykorzystywana na potrzeby prac B+R. W związku z powyższym, koszty energii elektrycznej poniesione przez Spółkę, z własnych środków, na potrzeby prac B+R, mieszczą się w kategorii materiałów i surowców, które zaliczane są do kosztów kwalifikowanych.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

-koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji „(…)”, nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych), mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jest prawidłowe;

-koszty surowców w postaci energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie produkcji, (…), nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów (zleceń produkcyjnych) mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W części pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w zakresie kosztów wynagrodzeń za czas nieobecności pracowników zatrudnionych na postawie umowy o pracę, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00