Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.604.2024.2.HW
Brak opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa oraz brak obowiązku korekty stosownie do art. 91 ust. 1-8 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku korekty stosownie do art. 91 ust. 1-8 ustawy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 listopada 2024 r. (wpływ 12 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnikiem dwuosobowej spółki osobowej – spółki jawnej. Jego udział w dochodach i stratach wynosi 99%. Drugim wspólnikiem jest matka Wnioskodawcy. Matka Wnioskodawcy jako wspólnik spółki jawnej zamierza wystąpić ze Spółki jawnej. Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność Spółki Jawnej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na zasobach technicznych i organizacyjnych spółki jawnej w takim przedmiocie i zakresie, jaką prowadziła spółka jawna. Wkład na kapitał spółki jawnej Wnioskodawcy wynosi (...) zł. Wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej jest zdecydowanie wyższa niż wniesione kapitały na kapitał zakładowy zarejestrowany w KRS ((...)). W wyniku rozwiązania Spółki nastąpi przekazanie zorganizowanej części Przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy, której częścią są środki trwałe wskazane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych. Przekazanie nastąpi w wyniku umowy darowizny z drugim wspólnikiem i z sukcesji w części parytetu udziału w spółce przypadającego Pana.
Uzupełnienie oraz doprecyzowanie opisu sprawy
W odpowiedzi na poniższe pytania udzielił Pan następujących informacji.
1.Czy jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
2.Czy Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
3.Czy przejmie Pan cały majątek Spółki, w tym część należącą do Matki? Jeśli nie, to co nie będzie przedmiotem przejęcia?
Wnioskodawca przejmie cały majątek Spółki, w tym część należącą do Matki.
4.Czy tylko Pan otrzyma majątek Spółki?
Tylko Wnioskodawca otrzyma majątek Spółki.
5.Na podstawie jakiej umowy zostanie Panu przekazany udział w majątku Spółki należący do Pana Matki?
Udział w majątku Spółki należący do Matki Wnioskodawcy przejęty zostanie na podstawie umowy darowizny.
6.Jaki jest zakres działalności prowadzonej przez Spółkę Jawną?
Zakres działalności wg PKD obejmuje:
-47. 59. Z. Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
2. Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy:
-47.42.Z. Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-47.43.Z. Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-47.51.Z. Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-47.53.Z. Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-47.54.Z. Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-47.77.Z. Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
-66.19.Z. Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.
7.Jakie dokładnie składniki materialne i niematerialne wchodzą w skład przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę Jawną?
Składniki materialne i niematerialne, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę Jawną obejmują aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne).
8.Jakie dokładnie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą przedmiotem przekazania Panu w związku z rozwiązaniem Spółki?
Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będące przedmiotem przekazania Wnioskodawcy w związku z rozwiązaniem Spółki obejmują aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne).
9.Czy przeniesienie „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” prowadzonego przez Spółkę Jawną na Pana rzecz nastąpi przed rozwiązaniem Spółki, czy po jej rozwiązaniu, tj. przed ustaniem jej bytu prawnego, czy po ustaniu jej bytu prawnego?
Przeniesienie „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” prowadzonego przez Spółkę Jawną na Wnioskodawcę nastąpi przed rozwiązaniem Spółki, tj. przed ustaniem jej bytu prawnego.
10.Czy w momencie wykreślenia Spółki Jawnej z rejestru przedsiębiorców będzie ona posiadała jakikolwiek majątek? Jeśli tak, proszę wskazać jaki dokładnie.
W momencie wykreślenia Spółki Jawnej z rejestru przedsiębiorców nie będzie ona posiadała jakiegokolwiek majątku.
11.W jaki sposób i na podstawie jakich przepisów ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.) nastąpi rozwiązanie Państwa Spółki?
Rozwiązanie Spółki Wnioskodawcy nastąpi na podstawie art. 67 KSH w trybie likwidacji Spółki.
12.Czy zakończenie działalności Spółki nastąpi bez przeprowadzenia likwidacji?
Zakończenie działalności Spółki nastąpi z przeprowadzeniem likwidacji.
13.Czy otrzymując „zorganizowaną część przedsiębiorstwa”, prowadzonego przez Spółkę Jawną, będzie Pan mógł kontynuować prowadzoną przez Spółkę Jawną działalność wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych składających się na majątek Spółki Jawnej, bez konieczności angażowania innych składników majątku, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów oraz podejmowania dodatkowych działań faktycznych?
Na moment złożenia Wniosku Wnioskodawca uważa, że będzie mógł kontynuować prowadzoną przez Spółkę Jawną działalność wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych składających się na majątek Spółki Jawnej, bez konieczności angażowania innych składników majątku, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów oraz podejmowania dodatkowych działań faktycznych.
14.Czy „zorganizowana część przedsiębiorstwa” prowadzonego przez Spółkę Jawną, którą Pan otrzyma będzie stanowiła przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.)?
„Zorganizowana część przedsiębiorstwa” prowadzona przez Spółkę Jawną, którą Wnioskodawca otrzyma będzie stanowiła przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
15.W sytuacji, gdy ww. „zorganizowana część przedsiębiorstwa” nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ww. ustawy, to czy na moment planowanego przejęcia będzie spełniała wymogi wskazane w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa sformułowanej w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą, tj. czy majątek ten będzie wyodrębniony:
a)na płaszczyźnie organizacyjnej, tj. czy będzie stanowić wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania?
b)na płaszczyźnie finansowej, tj. czy będzie posiadać samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej przez Spółkę ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego?
c)na płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. czy będzie stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze?
Na moment planowanego przejęcia wnoszone aktywa będą spełniały wymogi wskazane w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa sformułowanej w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą, na płaszczyźnie finansowej, organizacyjnej i funkcjonalnej.
16.Czy ma Pan zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki jawnej?
Wnioskodawca ma zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki jawnej.
17.Czy w oparciu o składniki majątku składające się na przedsiębiorstwo Spółki Jawnej będzie Pan mógł samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą?
W oparciu o składniki majątku składające się na przedsiębiorstwo Spółki Jawnej Wnioskodawca będzie mógł samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
18.Czy od nabytych towarów przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
Od nabytych towarów przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w okresach przeszłych.
19.Do jakich czynności były wykorzystywane przez Spółkę składniki majątku, mające być przedmiotem przejęcia, tj.:
a)do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
b)do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, czy
c)do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Składniki majątku, mające być przedmiotem przejęcia, wykorzystywane były przez Spółkę Jawną do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
20.Czy w ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę zatrudnieni są pracownicy? Jeżeli tak, to prosimy wskazać, czy pracownicy zostaną przejęci do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 23 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)?
W ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę zatrudnieni są pracownicy i zostaną oni przejęci do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 23 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
21.Czy wszystkie przekazane na Pana rzecz składniki majątku Spółki Jawnej będą przez Pana wykorzystywane do kontynuacji działalności Spółki jawnej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej? Jeżeli nie, to prosimy wskazać:
a)które składniki majątku nie będą przez Pana wykorzystywane do kontynuacji działalności spółki jawnej? Prosimy wymienić.
b)do czego będzie je Pan wykorzystywał?
c)czy będzie je Pan wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT?
Wszystkie przekazane na rzecz Wnioskodawcy składniki majątku Spółki Jawnej będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane do kontynuacji działalności Spółki jawnej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej
22.W odniesieniu, do jakich dokładnie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych o wartości powyżej 15 000 zł oraz nieruchomości, które będą przedmiotem przekazania na Pana rzecz na dzień ich przekazania nie zakończył się/nie zakończy się okres korekty, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy?
Stosownie do art. 91 ust. 2 ustawy:
W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisowo podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Wnioskodawca nie posiada środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych o wartości powyżej 15 000 zł oraz nieruchomości, które będą przedmiotem przekazania na rzecz Wnioskodawcy i dla których na dzień ich przekazania nie zakończył się/nie zakończy się okres korekty, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy.
Pytanie
Czy przejęcie całego majątku spółki, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa tj. aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne), który jest znacznie większy niż wkład jaki wniósł Pan przy zawiązaniu spółki jawnej będzie zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT), a w związku z tym czy będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT zgodnie z art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług? (pytanie ostatecznie sformułowane w piśmie z 3 listopada 2024 r.)
Pana stanowisko w sprawie
Przejęcie całego majątku spółki jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne), który jest znacznie większy niż wkład jaki wniósł Wnioskodawca przy zawiązaniu spółki jawnej, będzie zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT), ponieważ zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT: Przepisów ustawy [t. j. ustawy o VAT] nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tym samym brak jest podstaw do dokonania korekty podatku VAT zgodnie z art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), dalej: Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Współwłasność nie cechuje się fizycznym rozgraniczeniem własności w określonej rzeczy. Nie można przypisać jej określonego fizycznego składnika w rzeczy wspólnej.
Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.
Jak stanowi art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w rzeczy. Udział wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej. Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela.
Ze względu na charakter udziału, zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. Współwłaściciele są zatem odrębnymi podmiotami prawa.
Należy zaznaczyć, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z treścią art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego).
Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
Pojęcie „przedsiębiorstwa” nie zostało zdefiniowane w ustawie. Zgodnie z poglądem przyjętym powszechnie w doktrynie prawa podatkowego, orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach organów podatkowych – dla celów VAT – pojęcie przedsiębiorstwa powinno być rozumiane zgodnie z jego definicją zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego.
W myśl regulacji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:
Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak stanowi art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:
W przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.
Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.
Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że: „Celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego”.
Należy zauważyć, że o tym czy zbycie składników majątku winno być do celów podatku od towarów i usług traktowane jako zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją.
Zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Podkreślić należy przy tym, że kontynuacja działalności przez nabywcę jest warunkiem wyłączenia spod działania ustawy zbycia przedsiębiorstwa.
Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.
Stosownie do treści art. 91 ust. 1 ustawy:
Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
W myśl art. 91 ust. 2 ustawy:
W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Jak stanowi art. 91 ust. 3 ustawy:
Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej – w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
W świetle art. 91 ust. 4 ustawy:
W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.
Zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy:
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 – w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.
Na mocy art. 91 ust. 6 ustawy:
W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:
1)opodatkowane – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
2)zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.
Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 7 ustawy:
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
Na podstawie art. 91 ust. 7a ustawy:
W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.
W oparciu o art. 91 ust. 7b ustawy:
W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.
Jak stanowi art. 91 ust. 7c ustawy:
Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.
W myśl art. 91 ust. 7d ustawy:
W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.
Na podstawie art. 91 ust. 8 ustawy:
Korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.
Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów lub środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia (aportu) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy.
Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 9 ustawy:
W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym oraz gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości.
Ponadto, korekta ta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1-8 ustawy, obowiązki zbywcy.
Zatem, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będący następcą prawnym, co do zasady, przejmuje obowiązki swojego poprzednika.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pan wspólnikiem dwuosobowej spółki osobowej – spółki jawnej. Pana udział w dochodach i stratach wynosi 99%. Drugim wspólnikiem jest Pana Matka, która jako wspólnik spółki jawnej zamierza z niej wystąpić. Zamierza Pan kontynuować działalność Spółki Jawnej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na zasobach technicznych i organizacyjnych spółki jawnej w takim przedmiocie i zakresie, jaką prowadziła spółka jawna. Wkład na kapitał Pana spółki jawnej wynosi (...) zł. Wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej jest zdecydowanie wyższy niż wniesione kapitały na kapitał zakładowy zarejestrowany w KRS ((...)). W wyniku rozwiązania Spółki nastąpi przekazanie zorganizowanej części Przedsiębiorstwa na Pana rzecz, której częścią są środki trwałe wskazane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych. Przekazanie nastąpi w wyniku umowy darowizny z drugim wspólnikiem i sukcesji w części parytetu udziału w spółce przypadającego na Pana. Zarówno Pan i Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przejmie Pan cały majątek Spółki, w tym część należącą do Pana Matki. Tylko Pan otrzyma majątek Spółki. Udział w majątku Spółki należący do Pana Matki przejęty zostanie na podstawie umowy darowizny. Składniki materialne i niematerialne, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę Jawną, a które będą przedmiotem przekazania, obejmują aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne).
Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będące przedmiotem przekazania Wnioskodawcy w związku z rozwiązaniem Spółki obejmują aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne).
Przeniesienie na Pana „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” prowadzonej przez Spółkę Jawną nastąpi przed rozwiązaniem Spółki, tj. przed ustaniem jej bytu prawnego.
W momencie wykreślenia Spółki Jawnej z rejestru przedsiębiorców nie będzie ona posiadała jakiegokolwiek majątku. Rozwiązanie Spółki nastąpi na podstawie art. 67 KSH w trybie likwidacji Spółki. Zakończenie działalności Spółki nastąpi z przeprowadzeniem likwidacji. Na moment złożenia wniosku uważa Pan, że będzie mógł kontynuować prowadzoną przez Spółkę Jawną działalność wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych składających się na majątek Spółki Jawnej, bez konieczności angażowania innych składników majątku, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów oraz podejmowania dodatkowych działań faktycznych.
„Zorganizowana część przedsiębiorstwa” prowadzonego przez Spółkę Jawną, którą Wnioskodawca otrzyma będzie stanowiła przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny. Ma Pan zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki jawnej. W oparciu o składniki majątku składające się na przedsiębiorstwo Spółki Jawnej będzie mógł Pan samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Od nabytych towarów przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w okresach przeszłych. Składniki majątku, mające być przedmiotem przejęcia, wykorzystywane były przez Spółkę Jawną do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę zatrudnieni są pracownicy i zostaną oni przejęci do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 23 ustawy Kodeksu pracy. Wszystkie przekazane na rzecz Wnioskodawcy składniki majątku Spółki Jawnej będą przez Pana wykorzystywane do kontynuacji działalności Spółki jawnej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy przejęcie całego majątku Spółki, jako „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, tj. aktywów trwałych (nieruchomości, na której znajdują się budynki i budowle), aktywów obrotowych (towarów handlowych, należności i środków pieniężnych), który jest znacznie większy niż wkład, jaki wniósł Pan przy zawiązaniu Spółki jawnej, będzie zwolnione od podatku od towarów i usług, a w związku z tym czy będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT zgodnie z art. 91 ust. 1-8 ustawy.
W tym miejscu należy wskazać, że co do zasady, aby można było mówić o przedsiębiorstwie składniki materialne i niematerialne tworzące to przedsiębiorstwo powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w sposób tworzący zespół. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby mogły posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.
W przypadku współwłasności każdy ze współwłaścicieli jest odrębnym podmiotem, każdy może rozporządzać swoim udziałem w oderwaniu od pozostałych współwłaścicieli. Jednak nie dochodzi przy tym do fizycznego wyodrębnienia masy majątkowej stanowiącej tę współwłasność.
Należy wskazać, że istota spółki jawnej uregulowana jest w Tytule II Spółki osobowe, Dziale I Spółka jawna, ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.), zwanej dalej „Kodeksem spółek handlowych”.
Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
W myśl art. 25 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych:
Umowa spółki jawnej powinna zawierać określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość.
Z brzmienia powołanego art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że podatnikami są m. in. jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, do których zaliczyć należy także spółki jawne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, których odrębność jako podatnika od poszczególnych udziałowców nie jest kwestionowana. Spółka jawna jest więc samodzielnym podatnikiem podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy – podlega ewidencji, wystawia faktury itd.
Zatem podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka jawna, a nie każdy z udziałowców odrębnie. W konsekwencji przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi pomiędzy Spółką a osobą fizyczną będącą udziałowcem w tej Spółce, prowadzącą odrębną od Spółki jawnej działalność gospodarczą.
Z opisu sprawy wynika, że Pan jako wspólnik Spółki Jawnej przejmie cały majątek Spółki Jawnej, w tym część należącą do Matki. Udział w majątku Spółki należący do Pana Matki zostanie przez Pana przejęty na podstawie umowy darowizny. „Zorganizowana część przedsiębiorstwa”, która zostanie przekazana na rzecz Pana, będzie – jak Pan wskazał – stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Ponadto ma Pan zamiar kontynuowania – w oparciu o nabyte składniki wraz z przejętymi pracownikami od Spółki Jawnej – działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki Jawnej. Składniki majątku, mające być przedmiotem przejęcia, wykorzystywane były przez Spółkę Jawną do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca ma zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki Jawnej.
Zatem w świetle powołanych przepisów przejęcie przez Pana przedsiębiorstwa Spółki Jawnej w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, w celu kontynuowania działalności prowadzonej dotąd przez Spółkę, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy. Dla ww. transakcji będzie Pan występował jako nabywca.
Ponadto – Pan jako nabywca przedsiębiorstwa – w związku z brzmieniem art. 91 ust. 9 ustawy, co do zasady, będzie zobowiązany do dokonywania korekt określonych w art. 91 ust. 1-8 ustawy.
Jednakże w sytuacji, gdy ww. przedsiębiorstwo, wraz ze wszystkimi składnikami majątkowymi w dalszym ciągu po nabyciu będzie wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. nie dojdzie do zmiany sposobu ich wykorzystywania przez Pana, nie będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego i odliczonego przy nabyciu tych składników.
Podsumowanie
Przejęcie całego majątku Spółki, jako „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, tj. aktywów trwałych (nieruchomości, na której znajdują się budynki i budowle), aktywów obrotowych (towarów handlowych, należności i środków pieniężnych), który jest znacznie większy niż wkład, jaki wniósł Pan przy zawiązaniu Spółki Jawnej, a który jak Pan wskazał – stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.
W sytuacji, gdy ww. przedsiębiorstwo, wraz ze wszystkimi składnikami majątkowymi w dalszym ciągu będzie wykorzystywane przez Pana wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. nie dojdzie do zmiany sposobu ich wykorzystywania przez Pana, nie będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1-8 ustawy, odliczonego przy nabyciu tych składników przez Spółkę.
Zauważam, że we własnym stanowisku stanowiącym odpowiedź na pytanie wskazał Pan art. 6 ust. 1 ustawy. Mając jednak na uwadze, że powołując ww. podstawę prawną wskazał Pan, że: „Przepisów ustawy [t.j. ustawy o VAT] nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa” uznałem to za oczywistą omyłkę pisarską i przyjąłem, że powinien to być art. 6 pkt 1 ustawy.
Nadmieniam, że przepis art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów, czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
Jednakże we własnym stanowisku wskazał Pan, że: „Przejęcie całego majątku spółki jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne), który jest znacznie większy niż wkład jaki wniósł Wnioskodawca przy zawiązaniu spółki jawnej, będzie zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) (…)”. Podkreślam, że zwolnienie od podatku oraz niepodleganie opodatkowaniu to dwa odrębne pojęcia, które nie są tożsame. Zatem pomimo tego samego skutku prawnego, w postaci braku podatku należnego oceniłem Pana stanowisko jako nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zaznaczenia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W szczególności wydaną interpretację oparto na informacjach: „”Zorganizowana część przedsiębiorstwa” prowadzona przez Spółkę Jawną, którą Wnioskodawca otrzyma będzie stanowiła przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.)”, „Składniki majątku, mające być przedmiotem przejęcia, wykorzystywane były przez Spółkę Jawną do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług” oraz „Wnioskodawca ma zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalności gospodarczej w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki jawnej”. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right