Brak zgody na zajęcie pasa drogowego a kara pieniężna - Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2024 r., sygn. II GSK 1244/24
Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia karze pieniężnej podlega nie tylko sam akt zajęcia, ale utrzymywanie stanu zajęcia, a osoba, która legalnie uzyskała zezwolenie na zajęcie pasa, może być adresatem decyzji o nałożeniu kary za brak takiego zezwolenia w późniejszym okresie, nawet jeśli jego legalność jest obecnie podważana z powodu stanu zdrowia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 marca 2024 r. sygn. akt III SA/Łd 384/23 w sprawie ze skargi R. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 30 marca 2023 r. nr SKO.4141.53.2023 w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 marca 2024 r., sygn. akt III SA/Łd 384/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w wyniku rozpoznania sprawy ze skargi R. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 30 marca 2023 roku, nr SKO.4141.53.2023, w sprawie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego: oddalił skargę, przyznał i nakazał wypłacić z funduszu Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi Piotrowi Żuchowskiemu kwotę 5400 złotych, zawierającą podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu.
Ze skargą kasacyjną od powyższego wyroku wystąpił R. P., zaskarżając ten wyrok w całości, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji oraz przyznanie pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu.
Zaskarżonemu wyrokowi, mając na uwadze art. 174 p.p.s.a. zarzucono: