Ulgi podatkowe dla firm, z których warto skorzystać w rozliczeniu CIT i PIT za 2024 rok
Korzyści dla przedsiębiorców stosujących ulgi w podatkach dochodowych
W 2024 r. firmy, które realizują projekty rozwojowe, inwestycyjne, wdrożeniowe czy promocyjne, mają do dyspozycji szeroką gamę ulg i zachęt podatkowych. Korzystanie z ulgi na badania i rozwój (B+R), ulgi IP BOX, zwolnienia strefowego czy ulgi na promocję pozwala firmom nie tylko obniżyć koszty, lecz także zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność. Dlatego omawiamy dostępne ulgi oraz udzielamy praktycznych wskazówek, jak skutecznie je wykorzystać. Czerpanie z tych możliwości to kluczowy element strategii rozwoju, który pozwala na maksymalizację korzyści finansowych przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju gospodarczego firmy.
ulga b+r
Zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być beneficjentami ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R). Jest ona uregulowana w:
- art. 18d i 18da ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1585; dalej: ustawa o CIT) oraz
- art. 26e i 26ea ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1593; dalej: ustawa o PIT).
Ulga B+R została wprowadzona w 2016 r. i od tego czasu była kilkukrotnie zmieniana, głównie, aby zwiększyć korzyści, które oferuje podatnikom. Mechanizm ulgi jest stosunkowo prosty, pozwala bowiem podatnikom uzyskującym przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. W rezultacie koszty działalności badawczo-rozwojowej ponoszone przez podatnika pomniejszają rachunek podatkowy dwukrotnie:
- najpierw dochód, jako koszty uzyskania przychodów,
- następnie podstawę opodatkowania, zgodnie z określoną intensywnością procentową dodatkowego odliczenia kosztów kwalifikowanych.