Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.475.2024.2.NC

Możliwość uznania poniesionych wydatków za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe w zakresie uznania wydatków na:

·marketing (koszty reklamy),

·hosting, infrastrukturę w chmurze oraz utrzymanie blogaw zakresie, w jakim wykorzystywane są do prowadzenia działalności marketingowej i zdobywania nowych klientów na świadczone usługi z zakresu IT,

·wyjazdy służbowe mające na celu spotkania z przyszłymi klientami,

·dokształcenie zawodowe – w zakresie, w jakim dotyczą poszerzenia oferty umożliwiającej uzyskanie dochodu z wytworzenia oprogramowania,

za koszty, o których mowa w lit. „a” wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności;

-prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie

możliwości uznania poniesionych przez Pana wydatków za koszty, o których mowa w lit. „a” wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 12 października i 7 listopada 2024 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju, prowadzącą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 16 sierpnia 2022 r.

Rozliczenia uzyskiwanego dochodu prowadzi Pan w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, a forma opodatkowania to zasady ogólne do końca roku 2023, od 2024 –podatek liniowy.

Przedmiotem Pana działalności jest:

a)wytwarzanie Oprogramowania, przykładowo w postaci tworzenia kodu źródłowego;

b)wytwarzanie części Oprogramowania, w wyniku rozwijania lub ulepszania określonego programu komputerowego;

c)niezwiązane wprost z wytwarzaniem programów komputerowych, np. spotkania z zespołem programistów, spotkania z klientem.

„Oprogramowanie” i „program komputerowy” wytwarzany i ulepszany w ramach wniosku jest sekwencją znaków standardowej klawiatury komputerowej zapisany w danym języku programowania (kod źródłowy), które mogą dostarczyć zadaną funkcjonalność, np. (...). W tym znaczeniu wytworzenie lub ulepszenie programu komputerowego należy rozumieć jako „utwór” w rozumieniu praw autorskich. „Oprogramowanie” wytwarzane i ulepszane w ramach wniosku jest zbiorem (zazwyczaj wielu) współpracujących programów komputerowych dostarczających funkcjonalność, np. (...). W szczególności można rozumieć program komputerowy jako Oprogramowanie składające się z jednego programu komputerowego. Dodatkowo Oprogramowanie może składać się z wielu (mniejszych) Oprogramowań, np. (...).

Ponosił, ponosi i będzie Pan ponosił szereg kosztów związanych z wytwarzaniem Oprogramowania:

a)koszt usługi księgowej i doradczej – pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box); koszt poniesiony na usługi doradcze dotyczy możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej), jak i samego złożenia wniosku o interpretację;

b)koszt amortyzacji, leasingu operacyjnego i użytkowania samochodu – leasing operacyjny samochodu osobowego wraz z kosztami utrzymania samochodu (opłata wstępna, rata leasingowa, zakup płynów, serwis, obowiązkowe ubezpieczenie, koszt wykupu z leasingu), normalne koszty użytkowania każdego samochodu, czyli tankowanie (paliwo) bądź o naprawy (serwisowanie, konserwacja) i ubezpieczenie;

c)koszt zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. telefon, słuchawki, myszka, komputer) – są to narzędzia wykorzystywane w celu wytwarzania/testowania Oprogramowania oraz komunikacji z klientem – np. telefon, komputer, słuchawki, myszka, klawiatura;

d)koszty związane z wyjazdami służbowymi – związane z zakwaterowaniem w hotelu oraz o komunikację, tzn. bilety autostradowe, bilety lotnicze, bilety kolejowe, taksówki;

e)koszt hostingu, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu:

hosting, utrzymanie bloga – są to koszty utrzymania publicznie dostępnej strony internetowej,

infrastruktura w chmurze – utrzymanie serwerów z Oprogramowaniem,

marketing – są to koszty reklamy;

f)składki na ubezpieczenia społeczne – pod pojęciem poniesienia kosztów na „składki na ubezpieczenia społeczne” rozumie Pan takie wydatki, jak składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy;

g)koszt dokształcenia zawodowego – koszt ten obejmuje takie wydatki, jak m.in.: literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty, licencje.

h)rower i koszty jego utrzymania – rower jako środek transportu umożliwiający dojazdy do klientów.

Uzupełnienie wniosku

Odpowiadając na pytanie, czy koszty, o których mowa we wniosku zostały przez Pana poniesione w okresie, którego dotyczy wniosek, tj. od stycznia 2023 r. wskazał Pan, że ponosił, ponosi lub potencjalnie będzie ponosił wszystkie z wymienionych kosztów (a-h), stąd nie wszystkie koszty zostały już poniesione od tego okresu.

Doprecyzował Pan, że koszty zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego dotyczą zakupu komputera (jednostki stacjonarnej lub laptopa), jego części składowych takich jak: płyta główna, procesor, karta graficzna, pamięć RAM, pamięć trwała, w tym dyski SSD lub HDD, system chłodzenia, karta dźwiękowa, karta internetowa oraz klawiatura i myszka; jako niezbędne elementy potrzebne do sprawnego korzystania z komputera w celu wytwarzania dochodu. Słuchawki przewodowe lub bezprzewodowe oraz telefon jako element potrzebny do efektywnej komunikacji z klientem poprzez rozmowy telefoniczne lub komputerowe.

Doprecyzował Pan, że koszty dokształcenia zawodowego to wydatki związane z zakupem literatury branżowej, czyli książek o tematyce związanej z wytwarzaniem oprogramowania; szkolenia i konferencje, gdzie może Pan nabyć wiedzę związaną z wytwarzaniem oprogramowania; certyfikaty, czyli koszty wytworzenia nowej kwalifikacji (kurs, opłata za egzamin), która jest wymagana lub mile widziana przez obecnego lub przyszłego klienta; licencje, czyli koszty związane z posiadaniem i użytkowaniem oprogramowania, które znacznie usprawnia proces wytwarzania oprogramowania dla klienta.

Doprecyzowując, czego dotyczą „certyfikaty” wymienione wśród wydatków na dokształcenie zawodowe, jakie umiejętności Pan nabył, w jaki sposób wykorzystuje Pan te umiejętności w działalności będącej przedmiotem wniosku, wskazał Pan, że w przyszłości planuje uzyskać certyfikaty językowe oraz certyfikaty potwierdzające biegłość danej technologii związanej z wytwarzanie oprogramowania. Takie certyfikaty są potrzebne lub mile widziane przez obecnych i przyszłych klientów w celu podjęcia lub kontynuowania współpracy. Posiada Pan przykładowo certyfikat świadczący o umiejętnościach programowania w języku „(...)”, który uzyskał darmowo. Jest to istotny atut podczas próby nawiązania współpracy z klientem wytwarzającym oprogramowania w tym języku.

Doprecyzował Pan, że ww. certyfikaty językowe nie dotyczą kursów związanych z nauką języka obcego (np. angielskiego lub niemieckiego) lecz dotyczą języków programowania, które mogą być bezpośrednio użyte w celu wytworzenia dochodu.

Wskazał Pan, że ponosił lub ponosi lub potencjalnie będzie ponosił wszystkie z wymienionych kosztów (a-h), stąd w przypadku kosztów udziału w szkoleniach i konferencjach nie może przedstawić konkretnie poniesionych kosztów. W przyszłości planuje Pan wziąć udział w konferencjach i szkoleniach związanych z tematem wytwarzania oprogramowania. Chodzi o koszt opłaty za uczestnictwo w konferencji, koszt dojazdu do miejsca oraz koszt noclegu jeżeli konferencja lub szkolenie będzie w odległym miejscu względem miejsca zamieszkania (co powoduje powrót nieefektywny czasowo).

Potwierdził Pan, że wszystkie wymienione we wniosku wydatki zostały faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem, modyfikowaniem, rozwijaniem Oprogramowania, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku.

Doprecyzowując, jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków wymienionych w treści wniosku, wskazał Pan, że w przypadku:

a)Kosztu usługi księgowej i doradczej – koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Dodatkowo prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. W związku z powyższym, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów, ma Pan więcej czasu na ulepszanie swojej wiedzy lub komunikacje z obecnych lub przyszłym klientem lub reklamowanie usług lub wytwarzanie, ulepszanie czy rozwój oprogramowania.

b)Kosztu związanego z amortyzacją/leasingiem oraz użytkowaniem samochodu –umożliwia sprawny transport, czy to do klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Każdy z tych efektów końcowych ulepsza jakość Oprogramowania lub stwarza możliwość uzyskania dochodu z wytworzenia, ulepszenie lub rozwoju oprogramowania.

c)Kosztu zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. telefonu, słuchawek, myszki komputerowej) – tworzenie kodu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego wymienionego w odpowiedzi na powyższe pytanie. Sprawniej działający komputer pozwala na bardziej efektywne wytwarzanie i testowanie oprogramowania oraz na lepszą komunikację z klientem. Słuchawki przewodowe lub bezprzewodowe oraz telefon jest elementem potrzebnym do efektywnej komunikacji z klientem poprzez rozmowy telefoniczne lub komputerowe. Dodatkowo telefon służy jako urządzenie służące testowaniu aplikacji tworzonych dla obecnych lub potencjalnych klientów.

d)Kosztu związanego z wyjazdami służbowymi – to wyjazdy mające na celu spotkania z obecnymi lub przyszłymi klientami w celu omówienia obecnych lub przyszłych zleceń, stwarzają możliwość uzyskania dochodu z wytworzenia, ulepszenie lub rozwoju oprogramowania.

e)Kosztu hostingu, infrastruktury w chmurze, utrzymania bloga oraz kosztu marketingu – Klienci szukają programistów z doświadczeniem, a jednym ze sposób reklamy takiego doświadczenia jest blog branżowy, którego koszty związane są z utrzymaniem witryny (hosting), który zapewnia obsługę strony przez serwer. Innym sposobem reklamy jest opublikowanie Oprogramowania dostępnego dla przyszłych klientów w chmurze (co generuje koszt infrastruktury w chmurze). Dodatkowo może Pan ponosić koszty związane z marketingiem (reklama) w celu pozyskania nowych klientów. Reklama w każdym z tych przypadków stwarza możliwość uzyskania dochodu z wytworzenia, ulepszenie lub rozwoju oprogramowania.

f)Kosztu składek na ubezpieczenie społeczne – niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w Pana przypadku przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. Również nie można zapominać o celu wymienionych opłat, które mają za zadanie zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Pana, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć zdolność zawodową.

g)Kosztu dokształcenia zawodowego – istnieje konieczność poniesienia przez Pana wydatków na nieustanne kształcenie się w branży IT, która podlega ciągłym zmianom. Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie Pana wiedzy i doświadczenia. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Pana informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu ustawicznie pogłębia Pan swój zasób wiedzy, poznaje nowe technologie, co przyczynia się do poszerzenia jego oferty, która stwarza możliwość uzyskania dochodu z wytworzenia, ulepszenie lub rozwoju oprogramowania.

h)Koszt roweru i jego utrzymania – ten środek transportu umożliwia dojazdy do klienta w pogodne dni, czy usprawnia poruszanie się po wielkich aglomeracjach miejskich. Podobnie jak w przypadku korzystania z auta, dzięki wykorzystaniu roweru jako środka komunikacji oszczędza Pan czas konieczny na dojazd do klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Każdy z tych efektów końcowych daje więcej czasu na ulepszanie jakości Oprogramowania lub stwarza możliwość uzyskania dochodu z wytworzenia, ulepszenia lub rozwoju oprogramowania.

Doprecyzował Pan, że do kosztu usługi księgowej i doradczej nie będą wliczane opłaty za uzyskanie wniosków z Krajowej Informacji Skarbowej.

Potwierdził Pan, że w odniesieniu do wydatków związanych z „wyjazdami służbowymi” , tj. kosztów zakwaterowania w hotelu oraz komunikacji, tzn. biletów autostradowych, biletów lotniczych, biletów kolejowych, taksówek”, wydatki te związane są z całokształtem Pana działalności i ponoszone są również podczas wyjazdów i kontaktów z potencjalnymi klientami.

Potwierdził Pan, że w odniesieniu do wydatków określonych przez Pana jako „koszt hostingu, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu”, wszystkie wydatki wykorzystywane są do prowadzenia działalności marketingowej i zdobywania nowych klientów na świadczone przez Pana usługi z zakresu IT.

Potwierdził Pan, że oblicza wskaźnik „nexus”, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Doprecyzował Pan, że stosuje bezpośrednią alokację wydatków do poszczególnych prac rozwojowych. Jeżeli nie jest możliwe ze względów funkcjonalnych zastosowanie bezpośredniej alokacji wydatków, to stosuje Pan proporcję obliczoną w oparciu o uzyskane przychody ze zbycia poszczególnych praw autorskich do programu komputerowego IP do przychodów ogółem.

Doprecyzował Pan, że w latach następnych będzie kontynuował działalność na takich samych warunkach jak dotychczas, tj. przy spełnieniu wymagań wynikających z treści art. 30ca oraz art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie

Zakładając, że dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uzyskiwane w ramach opisanej działalności gospodarczej, może Pan opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2023, 2024 oraz kolejne – (prowadzi Pan począwszy od stycznia 2023 r. wyodrębnioną ewidencję dla projektów dotyczących kwalifikowanych praw własności intelektualnej, która zapewnia wyodrębnienie wytworzonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tj. praw autorskich do tworzonych programów komputerowych) oraz ustalenie przychodu, kosztu uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadającej na dane kwalifikowane prawo własności intelektualnej (tu: prawo autorskie do programu komputerowego), jednocześnie spełniając również inne wymagania z art. 30cb ustawy o PIT) – to czy wymienione koszty (punkty a-h w poprzedniej sekcji) ponoszone w ramach opisanej działalności gospodarczej, będzie Pan mógł uznać za koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2023, 2024 oraz kolejne przy założeniu, że stan faktyczny nie ulegnie zmianie?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, wymienione koszty są bezpośrednio związane z wytwarzaniem IP, ponieważ kolejno:

a)koszt usługi księgowej i doradczej – koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis; ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma Pan więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego; w tym kontekście będzie miał Pan możliwość otrzymania odpowiedzi, czy działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; dodatkowo prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se; traktuje Pan ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej;

b)koszt amortyzacji/leasingu i użytkowania samochodu – koszt związany z amortyzacją/leasingiem oraz użytkowaniem samochodu (np. paliwo, ubezpieczenie, serwis) umożliwia Panu sprawny transport, czy to do klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania;

c)koszt zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego – tworzenie kodu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego; komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego programisty; natomiast pozostały sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz polepsza komunikację z klientem; z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Pana i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu;

d)koszty związane z wyjazdami służbowymi – często podróżuje Pan służbowo, w związku z czym ponosi Pan koszty związane z noclegiem oraz koszt dojazdu do wyznaczonego miejsca;

e)koszt hostingu, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu – w celu znalezienia nowych klientów może Pan prowadzić bloga branżowego, którego koszty związane są z utrzymaniem witryny – hosting, który zapewnia obsługę strony przez serwer; może Pan używać infrastruktury w chmurze (serwerów za które trzeba płacić) w celu prezentacji swoich usług (Oprogramowań) dla przyszłych klientów; dodatkowo może Pan ponosić koszty związane z marketingiem (np. reklama) w celu pozyskania nowych klientów;

f)składki na ubezpieczenia społeczne – niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w Pana przypadku przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych; również nie można zapominać o celu wymienionych opłat, które mają za zadanie zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Pana, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć jego zdolność zawodową;

g)koszt dokształcenia zawodowego – istnieje konieczność poniesienia wydatków na nieustanne kształcenie się w branży IT, która podlega ciągłym zmianom; oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie Pana wiedzy i doświadczenia; dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane informacje specjalne i wiedza specjalistyczna; w tym celu ustawicznie pogłębia Pan swój zasób wiedzy, poznaje nowe technologie, co przyczynia się do poszerzenia jego oferty;

h)rower – ten środek transportu umożliwia dojazdy do klienta w pogodne dni, czy usprawnia poruszanie się po wielkich aglomeracjach miejskich; dzięki wykorzystaniu roweru jako środka komunikacji oszczędza Pan czas konieczny na konsultacje z kontrahentami.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Pana wątpliwości, objęte niniejszym wnioskiem, dotyczą wyłącznie możliwości uznania opisanych we wniosku wydatków za koszty, o których mowa w lit. „a” wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszte faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności.

Należy podkreślić, że zgodnie z dyspozycją art. 30ca ustawy o podatku dochodowym, dla możliwości skorzystania z preferencji IP BOX konieczne jest ustalenie wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP jako iloczynu:

dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

wskaźnika Nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analizując wykaz poniesionych kosztów w kontekście prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej na uwadze należy mieć zatem kwestię bezpośredniego ich wpływu na wytworzenie, rozwój i/lub ulepszenie kwalifikowanych IP.

W celu prawidłowego wykonania dyspozycji art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy odróżnić koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, od kosztów pośrednich. Dokonując powyższego należy mieć zatem na uwadze stosunek przyczynowo-skutkowy poniesionych wydatków w związku z wytworzeniem, rozwojem czy ulepszeniem kwalifikowanych IP, z pominięciem stopni pośrednich.

Brak wyznaczonej granicy pomiędzy wydatkami bezpośrednimi a pośrednimi prowadzi wprost to wypaczenia intencji ustawodawcy celowo posługującego się określeniem „bezpośrednio”. Rozszerzająca wykładnia wydatków obejmujących wszystkie ponoszone koszty, a więc również te pośrednio wpływające na wytworzenie, rozwój, czy ulepszenie kwalifikowanych IP, prowadzi wprost do wynaturzenia charakteru danego przepisu – z preferencji przedmiotowej związanej z rodzajem ponoszonych kosztów, staje się de facto preferencją podmiotową, ze względu na prowadzoną przez podatnika działalność.

Istotę powyższego rozróżnienia wyrażają postanowienia art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie wskazane zostało, że do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Powyższy przepis wskazuje na nieadekwatność wymienionych w nim kosztów. Koszty takie nie są bowiem bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej co nie zmienia faktu że pośrednio taka relacja istnieje. Powyższe wyliczenie stanowi katalog otwarty, nieograniczony do wyliczenia w nim zawartego.

Analiza ponoszonych wydatków prowadzi do wniosku, że do kalkulacji wskaźnika nexus (litera a), jako bezpośrednio związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, nie będzie mógł Pan ująć wydatków ponoszonych na hosting i infrastrukturę w chmurze, w zakresie w jakim wykorzystywane są do prowadzenia działalności marketingowej i zdobywania nowych klientów na świadczone usługi z zakresu IT oraz wydatków na utrzymanie bloga i marketing. Nie można bowiem uznać tych wydatków za koszty bezpośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy. Zgodnie bowiem z cytowanym art. 30ca ust. 5 ustawy, do kosztów uwzględnianych we wskaźniku nexus nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Ww. wydatki to wydatki związane z potencjalnym (niepewnym) przyszłym przychodem. Wydatki te, jako służące szeroko rozumianej reklamie, nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i nie mogą zostać ujęte pod lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Za koszty bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej nie można uznać również wydatków związanych z wyjazdami służbowymi mającymi na celu spotkania z przyszłymi klientami. Wydatki ponoszone na podróże służbowe dotyczące wyjazdów i kontaktów z potencjalnymi klientami mogą jedynie w przyszłości doprowadzić do nawiązania kontaktów gospodarczych z potencjalnymi klientami. Ww. wydatki ponoszone w celu spotkania z potencjalnym klientem to wydatki związane z potencjalnym przyszłym przychodem. Wydatki te, jako służące kontaktom z potencjalnymi klientami, nie mają zatem bezpośredniego związku z działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i nie mogą również zostać ujęte pod lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kosztów bezpośrednio związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej nie mogą stanowić również wydatki poniesione na dokształcanie zawodowe w zakresie, w jakim będą przyczyniały się do poszerzania oferty, która stwarza możliwość uzyskania dochodu z wytworzenia, ulepszenia lub rozwoju oprogramowania. Wydatki te, jako służące poszerzaniu oferty kierowanej do potencjalnych klientów nie mają bezpośredniego związku z działalnością badawczo-rozwojową związaną z tworzeniem, ulepszaniem/rozwojem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Podsumowując, zdaniem tut. organu, wydatki na: marketing (koszty reklamy), hosting, infrastrukturę w chmurze oraz utrzymanie bloga – w zakresie, w jakim wykorzystywane są do prowadzenia działalności marketingowej i zdobywania nowych klientów na świadczone usługi z zakresu IT, wyjazdy służbowe mające na celu spotkania z przyszłymi klientami, dokształcenie zawodowe – w zakresie, w jakim dotyczą poszerzenia oferty umożliwiającej uzyskanie dochodu z wytworzenia, ulepszenie lub rozwoju oprogramowania stanowią – w świetle przedstawionych okoliczności sprawy – wydatki związane z Pana działalnością w ujęciu ogólnym, są nastawione na osiągnięcie przyszłych przychodów, m.in. wskazał Pan, że mają służyć zareklamowaniu Pana działalności i pozyskaniu nowych klientów, a nie wytarzaniu konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W świetle powyższego nie mogą one być uznane za koszty, o których mowa w lit. „a” wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności. Zatem nieprawidłowe jest Pana stanowisko w tym zakresie.

Natomiast pozostałe wydatki wymienione przez Pana w opisie sprawy, w odniesieniu do których wskazał Pan bezpośredni związek z tworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnych, mogą stanowić koszty, o których mowa w literze „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględnione przy wyliczaniu nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP, w zakresie, w jakim służą prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, której efektem jest/będzie powstanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Jednakże zauważyć należy również, że dokonując oceny Pana stanowiska w zakresie prawa do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika nexus, organ związany jest przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w kontekście zadanego pytania oraz zajętego stanowiska. To oznacza, że organ interpretacyjny ocenia możliwość uznania danego wydatku za koszt do litery „a” wskaźnika nexus w kontekście przedstawionych we wniosku okoliczności. Jednakże ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a ich bezpośrednim związkiem z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową ciąży na Panu, a weryfikacja zasadności poczynionych ustaleń możliwa jest w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania.

Niniejsza interpretacja została wydana przy założeniu, że prowadzona przez Pana działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową i posiada Pan prawo do skorzystania z preferencji podatkowej IP BOX.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanego pytania interpretacyjnego, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00