Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 października 2024 r., sygn. I SA/Po 473/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Asesor sądowy WSA Michał Ilski Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2024 r. sprawy ze skargi W. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 czerwca 2024r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 10 marca 2024 r. W. W. (dalej zwany jako "wnioskodawca" lub "skarżący") wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego wnioskodawca wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 1999 r., posiada rezydencję podatkową w kraju oraz jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w kraju. Do 2015 r. w ramach wynajmu bezpłatnego najmował od ojca zabudowaną garażami działkę (dalej jako: nieruchomość), gdzie znajdował się parking dla samochodów użytkowanych przez niego w ramach działalności gospodarczej. Nieruchomość stanowi jedną działkę, dla której została założona Księga Wieczysta [...] Wnioskodawca w 2015 r. powyższą nieruchomość otrzymał od ojca w darowiźnie. Nieruchomość nie była przez niego wprowadzona do środków trwałych i konsekwentnie nie była amortyzowana. Na nieruchomości była wykonywana działalność gospodarcza podatnika. Służyła ona za garaż i parking dla samochodów użytkowanych w ramach działalności gospodarczej. Podatnik na nieruchomości dokonał utwardzenia parkingu. Adres nieruchomości został uwzględniony w CEIDG jako "dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej". Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości (np. media), a także koszty remontów i napraw eksploatacyjnych były finansowane w ramach działalności gospodarczej - stanowiły koszt uzyskania przychodu, a VAT uwzględniony w fakturach ww. tytułami stanowił VAT naliczony wnioskodawcy. Koszty remontów i napraw budynku oraz parkingu nigdy nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Obecnie wnioskodawca planuje sprzedaż ww. nieruchomości. Z racji faktu, że nieruchomość stanowi działka zabudowana garażem oraz posiada utwardzony parking, w opinii wnioskodawcy, nie stanowi ona przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.