Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 października 2024 r., sygn. I SA/Go 208/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędzia WSA Dariusz Skupień po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 października 2024 r. sprawy ze skargi J.N., S. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji ostatecznej i ustalenie zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2019 rok oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
J. N. i S. N. (Skarżący, Strona, Podatnicy), reprezentowani przez adwokata W. A., wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO, organ odwoławczy) z dnia [...] r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy (organ I instancji) z dnia [...] r. w przedmiocie uchylenia, po wznowieniu postępowania decyzji ostatecznej z dnia [...] r. nr [...] i ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2019 w kwocie 103.177,00 zł.
W sprawie wystąpił następujący stan faktyczny.
W trakcie kontroli wykonywanej w Urzędzie Gminy przez Regionalną Izbę Obrachunkową wyszły na jaw rozbieżności pomiędzy zgłoszonymi przez podatników do opodatkowania w dniu 27 stycznia 2014 r. powierzchniami budynków, a powierzchniami budynków faktycznie znajdującymi się na posiadanych przez nich działkach. Ww. nieprawidłowości spowodowały konieczność wezwania Strony do złożenia wyjaśnień dotyczących powyższych rozbieżności. Wyjaśnienia pozyskane od Podatników przyczyniły się do powstania nowych okoliczności faktycznych w przedmiotowej sprawie. Postanowieniem z [...] r. organ I instancji wznowił postępowanie podatkowe.
Organ I instancji wskazał, że Skarżący w dniu 27 stycznia 2014 r. złożyli informację w sprawie podatku od nieruchomości obowiązującą od 2014 roku, w której zadeklarowali do opodatkowania grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni [...] m2, budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni użytkowej [...] m2 oraz budowle o wartości [...] zł. Z uwagi na fakt, że na dzień 27 stycznia 2014 r. Starosta nie miał założonej kartoteki budynków, tym samym organ I instancji nie miał możliwości porównania informacji złożonej przez Skarżących z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków. Organ I instancji nie został poinformowany przez Starostę o założeniu kartotek budynków dla nieruchomości będących własnością Skarżących, ani nie otrzymał żadnych informacji, aby na powyższych nieruchomościach wystąpiły jakiekolwiek zmiany. W związku z tym nie miał podstaw do zakwestionowania danych wykazanych przez Skarżących, podjęcia czynności wyjaśniających o których mowa w art. 274a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.; dalej: o.p.) oraz poszukiwania informacji mogących podważać rzetelność danych wskazanych przez samego Podatnika.